Hlavní obsah
Cestování

Permoníci v horách, ochránci horníků

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karamelka Karamelka 2
10. 4. 16:32

V horách se vyskytuje mnoho mystických bytostí, jedněmi z oněch bájných bytostí jsou třeba důlní duchové. Avšak samotné doly už tak pohádkové nejsou.

Článek

Po dlouhá staletí permoníci střeží hornické doly a jsou pokládáni za jakési patrony horníků, jimž jejich zjevení přináší štěstí. Permoník je malý trpaslík s velkou hlavou, který je oblečen do hornického šatu, ale trpaslíkem není, jen je někdy za trpaslíka zaměňován.

Přinášejí štěstí? Nebo naopak neštěstí? Permoník se objeví horníkům, pokud jim chce zvěstovat neštěstí, ale také pokud je blízko žíla kovu. Při setkání horníka s permoníkem je slušné permoníka pozdravit „Zdař bůh!“ a nikdy permoníkovi neustupovat z cesty, i pokud by horník měl permoníka přeskočit. V mnoha hornických oblastech se lze dozvědět i o jiných bájných bytostech střežících doly.

V oblasti Jáchymova se vyskytuje Berggeist. Berggeist je stejně jako permoník oblečen do hornického oděvu, v ruce drží své kladívko a má nápadné vousy, ale může se zjevovat v různých podobách. Berggeist dohlíží na podzemí, ale i na pořádek v horách. Neposlušnost, projevy neúcty nemá rád a dokáže být poněkud zlomyslný. Naváděl však horníky i k objevení žíly drahého kovu, horníci slýchávali tlukot kladívka, pokud došli k místu, odkud slyšeli zvuk, tak měli možnost uvidět Berggeista s kladívkem v místě, kde se nacházela žíla kovu, ale museli poděkovat či pohostit Berggeista svačinou, nebo se jim zle za neslušné jednání odměnil. Berggeist je patronem Krušných hor.

Snad každé hory mají horské duchy a bájné bytosti. Kdo by neznal Krakonoše, Radegasta nebo Praděda? V dobách, kdy se těžily drahé kovy nebo nerosty, byl život těžký a krátký pro horníky.

Dnes v Krušných horách zůstalo jako odkaz dob dávno minulých mnoho dolů, kde se dnes netěží, ale jsou otevřeny pro veřejnost. Největší otevřený důl je důl Mauritius. Zde se těžil cín, nachází se na Hřebečné v Krušných horách, lidé zde těžili cín téměř čtyři století.

Přístupná část dolu Mauritius je štola Kryštof, cestou je viditelná i žíla kovu, malé úzké chodbičky (není to nic pro klaustrofobiky) a všudypřítomný chlad. Dožití horníků nebyl vysoký věk a v minulých staletí i zde nebyla neobvyklá práce pubescentů (v předminulých staletí), právě dorůstající děti se nejlépe dostaly do špatně přístupných míst. Dnes je důl zapsán na seznam Národních kulturních památek. Prohlídka dolu Mauritius je zážitek a ukázka tvrdé práce horníků.

Zdroje:

BERGGEIST-JACHYMOV- brána krušných hor [online]. 2023 [cit. 10.4.2023]. Dostupné z:

https://www.palfi.cz/clanky/pohadky-a-povesti/berggeist.html

Důl Mauritius [online]. 2023 [cit. 10.4.2023]. Dostupné z:

https://www.dulmauritius.cz/o-nas/dul-mauritius/

Permoník [online]. Dostupné z:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Permon%C3%ADk

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz