Hlavní obsah
Knihy a literatura

Příběh Krystyny Zywulské

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz
1. 5. 20:38

Krystyna Zywulská jako jedna z přeživších koncentračního táboru Osvětim sepsala své vzpomínky do knihy. Měla velkou touhu žít a přežít Osvětim se jí podařilo.

Článek

Krystyna Zywulská, vlastním jménem Sonia Landau, byla polská spisovatelka židovského původu. Krystyna Zywulská byla jedna z přeživších, která zažila koncentrační tábor Osvětim. Velmi krátce po ukončení druhé světové války napsala Krystyna Zywulská knihu Přežila jsem Osvětim. Kniha je plná emocí, tragických osudů, ale taky naděje. Konec knihy se odehrává v době, kdy se blíží konec války. Ve své knize popisuje své zážitky z Osvětimi pravdivě, bez přikrášlení reality v koncentračním táboře.

Sonia Landau snila o kariéře právničky, studovala práva na univerzitě ve Varšavě. Když nacisté začali okupovat Polsko, musela studium ukončit. V roce 1941 celá rodina Soni Landau byla přesunuta do varšavského ghetta, v té době byla moc nacistů na vzestupu a židé byli pronásledování čím dál více. Sonia Landau se zapojila do polského odboje. Získala falešnou identitu a pomáhala ukrývat židy. Roku 1943 se podařilo gestapu Soniu Landau zatknout.

Při výslechu gestapem udala jméno Krystyna Zywulská, které je dodnes pseudonym Soni Landau. Své první básně začala psát až v koncentračním táboře Osvětim. Básně se rychle začaly šířit mezi spoluvězni. Básně byly mezi vězenkyněmi oblíbené, pojednávaly o smutné realitě v Osvětimi. Krystyna Zywulská měla velkou vůli žít, a tak i její básně byly plné ironie, málokdy v básních byla beznaděj. Dochovalo se ale jen osm básní. Básně zaujaly jednu starší vězenkyni, která poskytla Krystyně Zywulské ochranu, nabídla jí převoz do Birkenau, kde dostala práci na skladištích zabavených osobních věcí vězňů.

Práce na skladišti byla jedna z nejlepších v táboře. Vězenkyně si zde mohly přilepšit nelegálním jídlem, byly chráněny před tvrdou fyzickou prací venku. Ale neunikly pohledu na peklo, které bylo v Osvětimi, ani pachu, který se linul ze spaloven.

Na konci války byli nacisté zoufalí, už tušili prohru, proto evakuovali koncentrační tábor Osvětim. Vězni museli jít v lednu na pochod smrti. Krystyna Zywulská během pochodu smrti úspěšně utekla. Následně se vrátila zpět do Varšavy.

Po válce se stala spisovatelkou satiry a mnoha fejetonů, skladatelkou a malířkou. V osobním životě se jí dařilo, vdala se a měla dva syny. Po válce stala členkou polské sjednocené dělnické strany ( komunistická strana Polska, v té době byla provdaná za komunistického aktivistu Leona Andrzejewského). Když v roce 1968 v Polsku propukla antisemitská kampaň, byla Sonia Landau donucena se svými syny emigrovat do Německa. Žila velkou část svého života v Německu, v zemi, kde i nadále žila část bývalých nacistů. Svůj život dožila v Německu, kde je i dnes pochována (Düsseldorf).

Zdroje:

https://holocaustmusic.ort.org/places/camps/death-camps/auschwitz/zywulska-krystyna/

https://www.databazeknih.cz/zivotopis/sonia-landau-10812

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz