Hlavní obsah
Cestování

Zapomenutá místa Krušných hor

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karamelka Karamelka 2
5. 4. 9:30

Krušné hory jsou jedinečné, temné a skrývají spousty smutných příběhů. K nádherné přírodě patří zároveň děsivá minulost Krušných hor.

Článek

Krušné hory se nenazývají krušné proto, že by zde život byl krušný, ale dlouho zde probíhala těžba rud. Těžba nejrůznějších rud zde poznamenala okolní přírodu, ale i život zdejších obyvatel. Ovšem nejen těžba, ale samotná historie Krušných hor.

Z pohraničí se od roku 1939 staly Sudety, od roku 1945-1947 nastal odsun sudetských Němců. S odsunem Němců zanikly i některé vesnice. Krásná místa Krušných hor, kde měli tito lidé své domovy. Dnes jsou to místa duchů.

Jedním z oněch osad je Konigsmuhle (Konigsmuhle - Královský mlýn), odkud byli odsunuti lidé, kteří pokládali toto místo za svůj domov. Konigsmuhle leží nedaleko Háje u Loučné v Krušných horách. V osadě jsou zachovány zbytky ruin domů i patrně bývalého mlýnu, u kterého byl rybník s hrází. Pohled na zbylé ruiny vás přenese do dob minulých. Po všech smutných událostech v dějinách, které se zde staly, zbyly vlastně jen ruiny domů. Údolí je kouzelné, ale tak trochu i strašidelné. Dnes se zde schází umělci, hudebníci, řezbáři, ale i trampové.

Starší než město Jáchymov je jedna z dalších zaniklých osad. Zaniklá osada je dnes položená v srdci přírody, obklopena památnými stromy. Dříve vesnice byla pověstná jedinečným kozím sýrem. Obec se jmenuje Popov, ze které zbyly ruiny budov. Okolí zaniklé obce, Popovský špičák či Popovský kříž, nabízejí okázalé výhledy do Krušných hor.

Nedaleko Plešivce je další zaniklá obec, jsou zde ruiny obce Horní, Střední, Dolní Kaff. Život zde musel být hodně krutý, zejména v zimě. Osada je posazená na kopci, v drsném terénu. Oblast je výjimečná svými pastvinami, dodnes zde roste hodně léčivých rostlin. Lze si všimnout i dávno vysazených ovocných stromů.

Krušné hory mají temnou minulost, zaniklých míst, kde dříve byl život, je zde hodně. Přesto je krása zdejších kopců a míst nepopsatelná.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz