Hlavní obsah

Jak psychologie dezinformací ovlivňuje prezidentské volby

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karina Kazarina

Dezinformace ve vidění Midjourney.

25. 1. 15:23

Momentálně se v Česku nacházíme v období prezidentských voleb. Objevilo se několik případů dezinformací. Tyto dezinformace vyvolaly strach a nejistotu u části veřejnosti, což by mohlo ovlivnit výsledek voleb.

Článek

Dezinformace je pojem označující úmyslné šíření falešných nebo zkreslených informací, které mají za cíl ovlivnit veřejné mínění nebo chování. Falešné zprávy a zkreslené informace se mohou šířit prostřednictvím různých médií a v různých formách, jako jsou noviny, billboardy, weby, sociální sítě a další.

Dezinformace funguje na základě psychologického vnímání informací. Lidé jsou náchylní důvěřovat informacím, které se shodují s jejich vlastními názory nebo hodnotami a které považují za důležité pro svou vlastní ochranu. Dezinformace tedy často pracuje s těmito emocemi a působí na strach nebo ohrožení vlastního bezpečí.

Dezinformace může být využita v různých situacích, například během prezidentských voleb. Během amerických prezidentských voleb v roce 2016 se objevila řada falešných zpráv, které měly ovlivnit voliče ve prospěch jednoho z kandidátů. Tyto falešné zprávy byly šířeny pomocí sociálních médií a měly za cíl ovlivnit voliče, aby volili určitým způsobem.

Jedním z nejdůležitějších způsobů, jak se bránit dezinformaci, je být kritičtí vůči informacím, které přicházejí na sociálních médiích nebo jiných zdrojích. Je důležité ověřit si pravost informací tím, že se podíváte na jiné zdroje, aby se vyvarovat šíření dezinformace.

V současnosti se vyvíjí případy automatického rozpoznávání dezinformací a falešných obsahů pomocí umělé inteligence a strojového učení. Tyto nástroje jsou schopné analyzovat velké množství dat a najít spojitosti mezi různými informacemi, což umožňuje identifikovat a odstraňovat dezinformace rychleji než ruční metody. Tyto nástroje se stávají důležitým nástrojem pro boj proti dezinformacím a pomáhají chránit veřejnost před jejich škodlivými účinky.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz