Hlavní obsah
Internet a technologie

Umělá inteligence. Umělecká očekávání a potenciál

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karina Kazarina

Obrázek je vygenerován umělou inteligencí v aplikaci Midjourney.

23. 1. 18:26

Umělá inteligence se stává stále více rozšířenou součástí našeho každodenního života. Její aplikace se objevují v různých oblastech, jako je například zdravotnictví, zemědělství a logistika. A co umění?

Článek

AI systémy jsou schopné vytvořit originální umělecká díla, jako jsou fotografie, hudba nebo dokonce sochy. V tomto článku stručně vymezíme umělecká očekávání a potenciál umělé inteligence. Nástroje můžete aplikovat ve své praxi, zároveň ta nemusí být uměleckého zaměření.

Existuje několik případů využití umělé inteligence v oblasti umění, a to jsou nejzajímavější a nejpřístupnější z nich:

1. Generování fotografie a obrázků.

Kdybych během napsání tohoto článku nevyužila kreativní potenciál umělé inteligence, to by bylo o ničem. Jako hlavní obrázek je umělá inteligence ve vidění sebe sama. Obrázek je vygenerován pomocí technologie převodu textu do obrázku v aplikaci Midjourney. Tímto způsobem například lze vygenerovat návrh pro vzhled webu nebo ilustrace pro reklamní kampaň.

Foto: Karina Kazarina

Umělá inteligence ve vidění umělé inteligence

2. Generování textů, scénářů, pohádek…

Umělá inteligence může být také použita ke generování textových děl, což může být využito například v literární tvorbě nebo v reklamním průmyslu. Tyto systémy mohou být také využity pro automatizaci psaní zpráv nebo e-mailů. Nejpopulárnějších nástrojem posledních dny je ChatGPT, který můžete vyzkoušet „na vlastní kůži“.

Foto: Karina Kazarina

Návrh na recept od ChatGPT

Jak byste využili tyto nástroje ve svoje každodennosti? Svoje nápady a komentáře sdílejte v diskuzi.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz