Článek
Přestože měly sestry Papinovy z francouzského města Le Mans matku i otce, vyrostly jako siroty. Jejich rodiče měli příliš starostí sami se sebou, než aby se dokázali postarat o všechny tři své dcery. Otec Gustav byl hrubián a opilec, matka Clémence ho notoricky podváděla se svým zaměstnavatelem, který měl být také skutečným otcem její nejstarší dcery Emílie. Gustav cítil, že s otcovstvím Emílie nemá mnoho společného, ale těhotnou Clémence i tak požádal o ruku a Emílii, která přišla na svět roku 1901, přijal za svou.
Prvorozenou Emílii roku 1905 následovala další dcera, kterou pojmenovali Christine. Rodičovské péče si ale příliš neužila: příbuzní z otcovy strany považovali její matku za příliš neschopnou a ta tehdy novorozeně ochotně svěřila do rukou strýce a tety z otcovy strany. U těch děvčátko následně žilo šťastně sedm let. Poslední dcera Léa se narodila roku 1911 a stejně jako starší Christine byla brzy po narození předána do péče příbuzných: její výchovy se ujal matčin bratr.
Ulička Le Mans, rodného města sester Papinových
Zatímco byly mladší dcery z domu, manželstvím Papinových zmítal otřes za otřesem. Otec Gustav tušil, že je mu žena stále nevěrná, začal pít a v opilosti také znásilnil Emílii, které bylo tehdy sotva deset let. Matka veškerou vinu svalila na svou malou dceru: prý se chovala necudně a otce svedla. Za trest ji coby nezvladatelnou poslala do klášterního sirotčince Bon Pasteur (Dobrý pastýř) vyhlášeného svým důrazem na disciplínu a řád a zařídila, aby se k ní připojily i obě její sestry. Měly tam zůstat až do věku patnácti let, kdy se mohly začít ucházet o zaměstnání a přispět tak do chabého rozpočtu rodiny Papinových.
Řeholní život jim matka zakázala
Ke značné nelibosti své matky Emílie klášter už nikdy neopustila: po dosažení dospělosti složila slavné sliby a stala se jeptiškou. S rodiči i oběma sestrami přerušila styky a zanechala Clémence, která se o pár let dříve konečně rozvedla se svým mužem, samotnou a s vidinou další nouze. Clémence obrátila pozornost ke zbývajícím dcerám. Když po řeholním životě zatoužila i Christine, nakázala jí vrátit se domů. Sirotčinec, ve kterém vyrostla, svoje svěřenkyně důkladně proškoloval ve vaření i péči o domácnost, Christine se tedy k matce vrátila s veškerými potřebnými dovednostmi, aby mohla okamžitě nastoupit do zaměstnání vhodného pro její věk a původ.
Christine a Léa (1933)
V rodném městě se Christine postupně nechala najmout jako služebná u několika bohatých rodin. Brzy se k ní do služby připojila i mladší sestra Léa. Společně si dokázaly během několika let udělat mezi městskou smetánkou dobré jméno a o nabídky neměly nouzi. Christine byla ceněna jako výborná kuchařka a dříč na slovo vzatý, takže jí snadno odpouštěli i občasný sklon k tvrdohlavosti. Léa byla tichá, mírná a pracovitá skoro jako sestra, ale také o poznání méně inteligentní. Práci si hledaly vždy společně a vždy si nějakou našly, matka ale s jejich výkonem nebyla spokojená. Vadilo jí, že za odvedenou práci nedostávají (a hlavně neodevzdávají) více peněz, a nutila obě dívky hledat si pořád další pracovní místa.
V jednom domě s Madame
Roku 1926 se Christine a Léa nechaly zaměstnat v domě rodiny Lancelinových. Otec René byl penzionovaný právník, matka Léonile, kterou dívky oslovovaly „Madame“, se věnovala výchově téměř dospělé dcery Genevieve. V domě Lancelinových se sestrám žilo dobře; tvrdě pracovaly a Madame je za to dobře platila. Po několika letech vynikající služby ale došlo k náhlému zvratu: Madame začala trpět úzkostmi a depresemi. Její dny byly jednotvárné a prázdné, vyplněné čajovými dýchánky s přítelkyněmi a kanastou s dcerou. Nuda a šeď jejím depresím neprospívaly a své dvě služebné si vybrala za oběť svých nenálad.
Sestry Papinovy na ateliérové fotografii kolem roku 1926
Přestože si dříve jejich práci pochvalovala, začala Madame sestry plísnit za každou maličkost. Nic jí nebylo dost dobré; špatně vyžehlené límečky, smítko na sekretáři i matná špička čajové lžičky. Celé dny za nimi chodila, vytýkala jim nedostatečnou práci a všemožně je ponižovala. Netrvalo dlouho a k slovním výtkám se přidalo i fyzické násilí. Madame své služebné pohlavkovala, strkala do nich, a nakonec jim i bouchala hlavami o zeď. Sestry zvyklé na tvrdé poměry v domově i v sirotčinci si nikdy nestěžovaly, hněv v nich ale vytrvale narůstal.
V podvečer 2.února 1933 bouchl pomyslný Papinův hrnec. Otec Lancelin odešel na večírek k rodinnému příteli, na kterém se měl později setkat se svou ženou a dcerou. Ty se mezitím vydaly na nákupy. Když se vrátily domů, aby odložily nákup a upravily se, zjistily, že v celém domě nesvítí světla. Christine jim vysvětlila, že je to její vina - pod rukama jí toho odpoledne zkratovala vadná žehlička. Na večírek natěšenou Madame nic nemohlo dopálit víc. Vrhla se na Christine s úmyslem ji snad profackovat, snad shodit ze schodů z mezipatra, kde se obě setkaly. Christine si to ale tentokrát nemínila nechat líbit. Namísto na Madame ale zaútočila na její dceru Genevieve, která přiběhla za zvuky sílící hádky, a vlastníma rukama jí vydloubala oči z důlků. K vyhrocené situaci se připojila Léa, která na rozkaz Christine podobně naložila i s Madame; Christine mezitím seběhla do kuchyně a přinesla sekeru a kuchyňský nůž, kterými sestry následně zavraždily svou zaměstnavatelku i její nezletilou dceru.
Největší vina padla na Christine
Když se toho večera vrátil pán domu, naskytl se mu před očima hrůzný obraz. Žena i dcera ležely pod schodištěm v tratolišti krve, oslepené a bez tepu. Jako ve snách se v doprovodu policie vydal do podkroví, kde žily Christine a Léa, v domnění, že i je nalezne podobně znetvořené rukou neznámého vraha. Namísto toho objevila policie obě sestry živé. Ležely nahé v jedné posteli, zchvácené předešlým intimním stykem, v křečovitém objetí a s očima vytřeštěnýma. Na zemi v pokoji se skoro hrdě vyjímala zakrvácená sekyra.
Christine a Léa na místě činu (1933)
Právní zástupci obou sester se snažili u soudu prokázat, že jejich klientky trpí duševní chorobou a v době činu byly nepříčetné. Poukazovali na jejich neslavné dětství a taky na to, že je Madame Lancelin roky týrala a že k vraždě došlo následkem sebeobrany. Přivolaní znalci ale tyto body obhajoby vyvrátili s tím, že obě sestry jsou psychicky zdravé a jako zdravé taky budou souzeny. Za hlavního hybatele vraždy označili Christine, zatímco Léa byla soudem vnímána jako slaboduchá prosťačka, která ve všem slepě následovala svou zvrácenou sestru. Christine byla odsouzena k trestu smrti pod gilotinou, trest jí byl ale později změněn na doživotí v žaláři. Ve vězení nakonec nepobyla dlouho; odloučení od sestry, na níž byla naprosto závislá, podlomilo její psychické zdraví, které navzdory nálezu soudu nebylo zrovna bezvadné. Byla převezena do psychiatrické léčebny v Rennes, kde v květnu roku 1937 zemřela na celkové vyčerpání organismu.
Léa byla odsouzena za spoluúčast na vraždě k deseti letům odnětí svobody, propuštěna ale byla za dobré chování už po osmi letech. Přijala novou identitu, nastěhovala se k matce a vydělávala si jako pokojská. Podle některých zdrojů zemřela roku 1982, francouzský dokumentarista Claude Ventura ale tvrdí, že Léu roku 2000 nalezl připoutanou k lůžku v pařížském hospici. Žena, která měla být Léou, zemřela v míru roku 2001.
Pro komunistická hnutí ve Francii se stala vražda matky a dcery Lancelinových symbolem třídního boje.
ZDROJE:
EDWARDS, Rachel; READER, Keith (1984). „The Papin Sisters“. Oxford Studies in Modern European Culture. Oxford University Press. ISBN 978-0-19-816010-6.
PATON, Neil. „New Pictures of the Papin Sisters“. Christine and Lea Papin and Other Studies in Crime. Čteno 9.11.2023