Hlavní obsah
Názory a úvahy

Obtíže české pravice I. - Absence lídra

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

31. 8. 7:47

Tento článek je mou osobní úvahou nad problémy, které trápí naší politickou scénu. Jsou to jen mé názory, nereprezentují žádnou politickou stranu ani organizaci. Soustředím se hlavně na ODS, kterou stále ještě považuji za pravicové uskupení.

Článek

Žádný politický subjekt nemá šanci na úspěch bez silné osobnosti, která udává jeho tón i směr. Nikdo takový v této době není. Není možné nadále pokračovat aniž bychom nenalezli někoho silného a sebevědomého, někoho s jasnou vizí o budoucnosti jak ODS, tak státu. Pan premiér je výborný akademik, vynikající v teorii, ale nevidím v něm vůdce. Jeho projevy jsou strojené a na první pohled je jasné, že je nepíše sám. Jsou plné obecných a často prázdných hesel a završovány slovy „demokracie, svoboda, prozápadní směřování“ což zajisté neznamená, že jejich zmiňování je špatné, jde spíše o míru jejich použití. Nemáme lídra s vizí, protože nemáme ani samotnou vizi.

Navzdory nepopularitě následujícího názoru, koalice za účelem odstranění jednoho člověka z postu premiéra nemá vůbec žádnou naději na budoucnost. Respektive, nebude mít naději na budoucnost, jakmile onen „nepřítel“ zmizí. S jeho odchodem ztratí tato koalice smysl a rozpadne se. Stačí se podívat na ideologický rozptyl SPOLU+PIRSTAN od pirátů nalevo, přes neurčitý STAN, středové KDU-ČSL a TOP 09 až po oficiálně stále ještě pravicovou ODS. Někteří si dost možná nikdy nedokázali představit, že něco podobného vznikne. Koalice do politiky samozřejmě patří, ale pět stran je sousto, kterým se lze snadno udávit.

Ani pan Babiš a jeho hnutí ANO tu nebudou navždy, pokud genetika v následujících letech nějak neposkočí dopředu, nestačí jen všechno házet na minulou vládu a jejího předsedu. Ano, udělali mnoho chyb, ale nikdo není dokonalý a odpovídat na jakoukoliv kritiku slovy „oni to dělali hůř“ zní jako čiré zoufalství a zahnání do kouta. Podobnou argumentaci alespoň podle mne používají lidé, kteří si uvědomují, že selhali.

Jednoduše řečeno, můžete mít dobrý program (ani ten dnes ODS nemá), ale když je lídrem vaší strany někdo nevýrazný, zapomenutelný a slabý, pak nelze očekávat volební úspěch.

Anketa

Souhlasíte s mou úvahou?
Ano
66,7 %
Ne tak docela
0 %
Ne
33,3 %
Celkem hlasovali 3 čtenáři.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Další články autora