Hlavní obsah
Práce a vzdělání

Češi nechtějí nové lidi, chtějí staré pořádky

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Libor Šimek

Očividně dnes firmy neví, jak napsat slovo „manager“

15. 9. 14:35

Nejčastější dotazy a očekávání firem na pracovním trhu.

Článek

Když hledáte nové místo, nedejte se zmást požadavky typu „chceme někoho originálního nebo nové nápady“. Opak je pravdou.

Nenechte se tím zaskočit, nebudete pak za blbce. Počítejte s tím, že nejspíše chtějí někoho, kdo jim potvrdí, že to dělají dobře, že mají firmu ve skvělém pořádku a vše jde jak na drátku. Tak proč přijímají nového člověka? Přeci proto, aby se o tom, že všechno dělají správně, ujistili. To dá rozum ne?

Nejčastější rozhovor s personalistkou s potenciálním obchodním a marketingovým ředitelem probíhá takto. „My bychom neradi měnili svou firemní identitu, logo a prezentační materiály už máme…“ „To je v pořádku“, řekne kandidát. „A co se týče našich odběratelů, my máme už své kanály“, řekne personalistka. „To je v pořádku“, odvětí kandidát. Tak k čemu vlastně toho kandidáta potřebujete? No přeci každá firma potřebuje nějakého marketingového nebo obchodního ředitele, to dá rozum, ne? Kladu otázku a odpovídám si sám a vy se raději na to neptejte, pokud to místo chcete získat.

Firmy v současnosti hledají psychoterapeuta. Ale za terapii vám platit nehodlají! Jsou v podobné situaci jako někdo, komu se zhroutil život. Nemá kam jít, manželka ho vyhodila, bere antidepresiva, a ze všeho nejvíc si potřebuje naboostovat sebevědomí. České firmy ztratily své typické odběrové kanály. Především z Ruské federace. Ty činily baj voko tak 40 procent českých dodávek, soudě podle toho, jak jsou nyní české firmy dezorientované a zoufale hledají někoho, kdo se domluví čínsky, korejsky, španělsky, italsky, arabsky a koneckonců německy. I když v Německu už na ně nikdo není zvědavý, tam mají své problémy a deziluze na něž potřebují nějakou tu terapii.

Tak co s tím, když budete hledat nové uplatnění? Vemte to od podlahy. Koukněte se pro jistotu do obchodního rejstříku, jestli náhodou firma není v exekuci. Například Papírny Větřní klidně hledaly obchoďáka, i když jsou už roky v úpadku. Zvláštní pavouci, že? Kandidát zavolal na správce konkurzní podstaty, sekretářka sdělila, že on zavolá zpět, a místo něj zavolal pan ředitel z papíren a dělal, jakoby se nechumelilo. Dokonce i Úřad práce bez problémů jejich inzerát vyvěsil. O výplatě můžete tak jen snít. A teď hledají zámečníka a elektrikáře. Co myslíte, zaplatí jim? A co Zásilkovna? Taková velká firma a tolik toho doručuje a čtyři měsíce visí sta lidem platy, je to normální? Myslím, že hlavně není normální pracovat pro takovou firmu a ještě jí dělat banku.

Co myslíte?

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz