Hlavní obsah
Názory a úvahy

Na základní školu Basic bych své dítě nedal, udělali by z něj scientologa

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavla Matějů

Duchovní mišmaš od Pavly Matějů

1. 11. 13:14

O podivných náboženských praktikách ve vzdělávání. Na scientology se v USA dívají s podezřením, v Česku se scientologové snaží usadit taky. Moc jim to nejde, ale co kdyby rovnou začali s vašimi dětmi?

Článek

Ron Hubbard, neklidný dobrodruh s maďarskými kořeny, stojí za počátkem podivné komerční organizace, která už pěknou řádku let využívá pár triků, které na lidi platí. Jsou to triky podomního obchodníka, který vám ukáže ve velké zvětšenině ta zvířata, která vás mohou zakousnout ve vašem pelíšku. On ale ví, jak na ně jít vědecky. Zlikvidovat všechna ta tajemná zvířata, která nejsou vidět a možná vůbec neexistují.

Podobně scientologové, už z jejich názvu máte nápovědu. Odvolávají se na science neboli vědu. Půjdou na vás „vědecky“. A ta zvířata, která vám ukážou, jsou ve vaší hlavě, nasadí je tam oni a zlikvidují je samozřejmě taky oni. Anebo je tam už máte, takže tím lépe. Na vaše fiktivní problémy nabídnou jejich fiktivní řešení nebo na vaše reálné problémy znovu fiktivní řešení, a tak to jde pořád dokola, takzvané „clearingy“ od nečistých zvířat v hlavě vám akorát vypulírují vaši peněženku. To je ale byznys, viďte!

Začíná to taky skoro vědecky. Nabídnou vám Oxfordský test osobnosti zdarma. Až na to, že s Oxfordem nemá nic společného. Pak vám nabídnou applied scholastics, přidají nějaké ty lidi, kteří se objevili na fotu OSN či UNESCO, a mají na serióznost zaděláno. Co se týče toho Oxfordského testu, tak zkoumá všechny vaše emoční reakce. Scientologové tak budou mít všechny údaje o tom, co rádi máte a co rádi nemáte. Je pak snadné vám zahrát na tu správnou notu, když se jim sami naservírujete jak na stříbrném podnose.

Applied scholastics má s typickým špatným smyslem pro humor, který měl zakladatel scientologů, odkázat na něco, co už tu bylo a někde hluboko to mají lidé v hlavě uloženo. Spojení applied scholastic lze v doslovném překladu do češtiny přeložit jako aplikovaná scholastika. Scholastika byla metoda západních mnichů ve středověku, jak dospět k pravdě. A aplikovaná scholastika? Pokud má scientologie nějaké tajné know-how, jak vám odhalovat pravdu o sobě, proč se kryje termíny, které s ní nemají nic společného? Roník Hubbard byl očividně huba nevymáchaná a klasický dobrodruh, který kam přišel, tam něco vzal, a přidal si to do svého komerčního guláše. Každopádně se mohl spolehnout na to, že lidé často pojmy a dojmy neřeší, mají je spletené dohromady. Každý přeci ví, že scholastika zní vznešeně a Oxford je synonymem pro dobré vzdělání, i když je to v překladu „brod pro voly“, kdo to bude řešit, když se lidé podstatou pojmů nezabývají už vůbec. Stačí, že se jim něco opakuje pár desetiletí a už ví, kdo jsou komouši a kdo kapitalisti a teď vemte v úvahu, když o něčem slýchávali po staletí.

Scientologové byli od svého prvopočátku čistě komerčním projektem. Něčím mezi Amway a Baptistickou církví v Americe. Prostě pračka na prachy. A jako takoví začali se semináři pro osobní rozvoj u lidí, kteří na to měli peníze. Tedy firemní semináře a pak školství. U nás k tomu patří například škola Basic nebo jazyková škola Lite.

Teď vám řeknu zkušenost jednoho pracovníka u velké české farma firmy V…r, která v době jeho výpovědi byla pod vlivem scientologů. Muž, jehož jméno změním na Jan, mi řekl, že při přijímání pracovníků do firmy se používaly scientologické testy. Pro řadu zaměstnanců to bylo velmi nepříjemné, protože se v nich vyskytovaly dotazy velmi osobní povahy typu jaký pocit máte z doteku na mrtvé tělo…

V Německu na scientologii skočilo hodně firem, které se dostaly do takzvaného bludného ekonomického kolečka. V první fázi dostanete kurz od scientologů za nízkou cenu, postupně vám namluví, že potřebujete více a více kurzů pro více a více zaměstnanců a ty jsou dražší a dražší. Scientologové si napakují kapsu a vy skončíte s jednou kapsou prázdnou a druhou vysypanou.

Scientologové tady jsou právě proto a proto na světě vydělávají, že mají lidi rádi více prázdnou show než realitu. Proto od samého začátku scientologové trvali na tom, že mezi sebe získají nějaké ty herce, kteří toho sice v hlavě moc nemají, ale lidé je uznávají. Jejich oficiální herecký představitel je například John Travolta. Úsměvů rozdává na tisíce, chytrých slov už daleko méně, ale zaručeně funguje na to, aby přitáhl pozornost.

Scientologové jsou znakem chorobné společnosti, která patologicky odmítá přiznat skutečnost a preferuje bludné představy o sobě samé a o vesmíru kolem ní. Pokud si chcete udělat představu o tom, co scientologové učí, podívejte se na sci-fi propadák, který natočil podle scientologické víry sám Travolta zde.

Můžete se podle něj sami otestovat. Pokud se vám bude líbit, jste nejspíš ohrožená skupina, která by mohla scientologům sednout na lep.

Autor je odborník v oblasti psychologie a religionistiky a nepíše na objednávku žádného náboženského či politického hnutí. Specializuje se na odhalování manipulace a lži ve veřejné komunikaci a ovládá multiplatformní nástroje hloubkové obnovy zdraví veřejného mínění.

Zdroje:

Oficiální vyjádření scientologů o propojení jejich organizace se školou Basic a jazykovkou Lite:

Informace a dokumenty o problematickém působení scientologů v Německu a jinde ve světě:

Going Clear: Scientology and the Prison of Belief, 2015. HBO films.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz