Hlavní obsah
Finance

Poplatky za nevyužívání nemovitostí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Libor Šimek

Jedna z nemovitostí zanechaných českým majitelem ladem a skladem.

23. 8. 16:51

Jak vzpružit ekonomiku a podpořit zdraví životního prostředí.

Článek

Současná ekonomická situace v Česku je tristní a standardní ekonomické nástroje a postupy nezabírají na její oživení. Dokonce nezabírá ani to, že se všeobecně ví, proč je takový problém s růstem cen, a že si totiž si Češi prostě nemohou pomoci a jsou chorobně hamtaví na jedné straně a chorobně poddajní k nesmyslným cenám na straně druhé, na straně spotřebitele.

K oživení ekonomiky bude potřeba nasadit nestandardní nástroje a postupy, které se běžně nepoužívaly a nepoužívají. Jeden zásadní návrh bych měl. Zajistí využití nemovitostí, zajistí šetření životního prostředí, zajistí aktivitu majitelů nemovitostí a zajistí pohyb napříč společností. Tím nástrojem je zavedení poplatků za nevyužívání nemovitostí.

V prvé řadě bych zavedl poplatky za nevyužívání nemovitostí pro běžné bydlení vzhledem k počtu osob, které je využívají se zodpovědností za platbu jdoucí za majitelem nemovitostí. Je to jako se v přeplněných metropolích zavádějí jízdní pruhy pouze pro auta, ve kterých jede více pasažérů. Každá obývaná nemovitost má nějakou kapacitu co do počtu lidí, která se dá v jistém rozmezí poměrně přesně určit. Pokud bude někdo vlastnit větší množství obyvatelného prostoru ať už v jakémkoli typu domu, kde nebudou žádní ubytovaní, tedy nevyužije je pro sebe a svou rodinu či příbuzné a známé, a nedokáže do této plochy sehnat ani nájemce, nechť za vlastnictví takových nemovitostí platí. Stejně tak nechť to platí i u komerčně a jinak využitelných nemovitostí, staveb a ploch. Jestliže je plocha, byt či podnikatelský nebo průmyslový prostor nebo zemědělská půda či cokoli dalšího nevyužívaný, ať za to majitel platí státu.

Takový poplatek jednak bude motivovat majitele nemovitostí k aktivnímu využívání nemovitostí a tím se zamezí plýtvání nemovitostmi a obecně prostorem a nemovitým kapitálem, podpoří se nájemní byznys, podpoří se podnikání, podpoří se trh s nemovitostmi, podpoří se cirkulace nemovitostí a bude tlak na to, neplýtvat prostorem a budovami.

V celém Česku jsou tisíce domů a bytů a jiných prostor bez využití a není žádný tlak na jejich majitele, aby se dělo jinak. Celý společenský prostor je pak paralyzovaný, protože ti, kteří potřebují bydlet, nemají kde, ti, kteří chtějí podnikat, nemají jak, a ti, kteří by měli pronajímat nebo prodávat se i na to mohou vykašlat a nechat své nemovitosti ladem a chátrat, a celý prostor se pak stává zaplněný nevyužívanými buňkami prostoru a majetku a není to nakonec užitečné k ničemu, jen k udržování hodnoty investic do nemovitostí, což je byznys, který nemá žádnou budoucnost, protože je neproduktivní a nehybný a protože samotnou budoucnost těží.

Přestaňme těžit svou budoucnost a došlápněme si na majitele nemovitostí, kteří jich mají přehršel, a nic rozumného s nimi nedělají. Ať za to platí. Taková osoba, která má deset nepronajatých domů, si pak hodně rychle rozmyslí, jestli je nechat ležet ladem a tučně za to cálovat, nebo je raději poskytnout k nájmu nebo prodat.

Nebuďte srabi a myslete na budoucnost. A ta rozhodně není v zaprdlosti, nehybnosti, strachu o to, co bude, a chorobné hamižnosti. Uvědomme si, že máme sice soukromé vlastnictví, ale tato planeta patří všem.

Aktualizace autora:

Upozorňuji čtenáře, že tento článek neslouží k tomu, aby si na něm vybíjeli své komplexy z toho, že jejich předci umožnili v Česku komunismus, který si zde zvolili a nedokázali se mu ubránit. Můj otec za komunismu strávil 10 let zavřený v komunistických lágrech včetně Jáchymova za svou aktivní víru a já jsem byl jako dítě v našem dělnickém bytě obtěžován stbáky. Možná proto také nejsem tak rozmazlený a chorobně hamižný jako přispěvatelé nechutných komentářů, kteří neunesou ani systémovou myšlenku a myslí jen na sebe a své majetky a pláčou, jak se nadřeli, a kteří si zjevně ani nedokázali pořádně přečíst můj text a porozumět mu, takže hlavou se rozhodně nenadřeli a to je ten problém. A především se chovají jako zrůdy, přesně takové, jaké za komunismu obtěžovali mne a mou rodinu. Takže ti praví komunisté, kteří nesnesou cizí názor ani nedokážou myslet na nic jiného než sami na sebe jsou oni, přesně takoví lidé, kteří nejvíc přispěli k tomu, že komunismus byl pro lidi jako jsem já a má rodina nesnesitelný.

Ještě jmenovitě přidávám jména těch, kteří mi napsali nenávistné komentáře na e-mail. Byli to konkrétně:

Petr Korbrle, Milan Skřivánek, Aleš Vaculík, Karel Josef a nick Angiley.

O nemovitost přijdete coby dup

Analýza stavu společnosti a závěry pro budoucnost

Proč je Lipavský nebezpečný sám sobě i ostatním

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz