Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč je atmosféra ve společnosti tak nezdravá

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavla Matějů

Přebujelá společnost bez plodného potenciálu očima Pavly Matějů

22. 8. 16:58

Diagnostika současného stavu společnosti.

Článek

Zdánlivě banální otázka, na kterou není vůbec jednoduché najít odpověď. A vlastně zajímá vás, kdo tu odpověď píše? Většina lidí si myslí, že když někdo napíše článek o něčem, ten se zpravidla zjevil někde z ničeho a o existenci autora se vlastně vůbec nepřemýšlí. Tedy pokud není potřeba někoho nakopnout, to si na autora čtenář tu a tam vzpomene. Jinak nic.

Tak a máme tu první důvod, proč je atmosféra ve společnosti tak nezdravá. Protože lidi na sebe navzájem kašlou a zvykli si brát se jako jakési substráty existence, které nemají žádnou vlastní vnitřní osobnost a bytnost. Ale abychom byli přesnější, spíš než že na to lidi kašlou to povětšinou je tím, že ani neumí brát svět jako prostor, kde se vyskytují jiné bytosti, které mají nějaké hlubší nitro. Vysvětluji si to tak, že velké množství lidí žádné nitro nemá a pokud ano, není nikterak hlubší než pohled do jejich peněženky. Leckdo to o sobě dokonce ví, a proto se v životě zabývá jen hromaděním peněz. To by jej však mělo spíše diskvalifikovat ze společenského života jako duchovně retardovaného. Lidé jsou často jenom takové prázdné flašky naplněné přírodní energií zvanou život. A to je vše. Žádný duch v nich nepřebývá.

Křesťanství vycházející z indické představy duše převzaté řeckými filozofy, kteří si s myšlenkami jen pohrávali a přehazovali je jako hnůj sem a tam, je v roli navedeného blbce, který jim skočil na to, že duše je univerzální fenomén platící pro všechny bez výjimky včetně domnělých nároků na její pokračování. Šokující je, že čím je člověk více nezajímavý, tím víc trvá na své existenci a jejím pokračování. Osoba obdařená duchem přítomná uprostřed tohoto lidského želé a žouželé pak jen žasne, co se kolem ní děje. Naštěstí energie, kterou si takové zbytečné stíny či klony duší nashromáždily svým hamtěním v duchovně společenském prostoru jsou fuč. Dynamika a energie na pokračování, generování a udržování vadných klonů už není v současném duchovním prostoru přítomna. Prostě frnkla pryč. Vyfičela.

Dokonce existují primitivní skupinové tendence, které proti duchu bojují nebo se ho snaží vymazat nebo požírat. Taková tendence se ihned projeví, jakmile se dotknete tématu, které s nimi úzce souvisí. Kritizovat ženy? Zbláznili jste se? Homosexuálové? Ti jsou přece naprosto bezúhonní a nevinní jako koloušci… A takto bychom mohli pokračovat dál. Vždy, když vidím, že ze společnosti vyběhne taková nepřátelská tendence vůči tomu, něčím se kriticky zabývat, zbystřuji a zaznamenávám si rizikový moment, který se sápe na duchovní energii a na který je potřeba dávat si majzla.

A co lékaři? Ti léčí. Ale také všichni víme, že někdy je to lepší bez doktorů a že doktoři nejen léčí, ale někdy pacientovi přitíží. A někdy nemoc dokonce i vyvolají. Zajímavé je, že tato skutečnost společnost nijak zvlášť neznepokojuje, protože všichni chápou, že věci musí procházet i nepříjemným a bolestným vývojem, že věci někdy prostě nejdou bez metody pokusu a omylu a že se pracuje na tom, aby se postupy a metody léčení vylepšovaly. Ale proč se to nechápe i u jiných skutečností?

Lékaři zároveň jsou v roli docela nezáviděníhodné tím, že pracují s konceptem prodloužení života u lidí, u kterých by bylo lépe, kdyby se jim životní prostor a komfort nezvětšoval, spíše ukrátil. Řada dnešních politiků řekněme si to narovinu jsou jen chabrusové, které kdyby někdo nevypiplal, tak nám tu neotravují prostor svými žvásty. Jako třeba Petr Fiala nebo Pavel Blažek, vymodlené dítě, které si říká Don Pablo. Pak se vy mentálně fit za druhé potýkáte s důsledky lékařského dobroserství. Karma doktorů, kteří musí léčit všechny kvůli nějaké pochybné přísaze z dřevních dob a nemají prostor na léčbu těch, kteří na ni mají opravdový nárok, není dobrá. Není divu, že řada lékařů je závislých na lécích, nikotinu a alkoholu. Jejich nepřijatelné duchovní chování má pro ně samotné osobní důsledky. Hrát si s životem a smrtí, hrát si na sudičky, když na to nemáte, to se vám holt nevyplatí. Pak se nedivte, že když přijdete k doktorovi, nechce vás vyslechnout nebo vás ignoruje. Má toho soudcování nad životem druhých plné zuby. Už na to prostě nemá. Ale kdo to má odnášet? To, že doktory většina lidí jen otravuje triviálnostmi a tím, že se sami nechtějí vyléčit, není přece problém váš, těch, kteří se chovají zodpovědně k sobě a ke svému okolí.

A teď po úvodním rozporu k otázce, proč je atmosféra ve společnosti tak nezdravá. Společnost dneška si ráda hrála na svobodnou, samostatnou, vyspělou, demokratickou, spravedlivou a inovativní. Přitom je nepopiratelný fakt, že tu máme nástroje a postupy, které nám někdo vytvořil v těch dobách, kdy převládala jiná forma vlády nebo byly úplně jiné společenské řády než je ten dnešní. A ty nástroje a postupy bychom bez toho jiného společenského uspořádání nedostali, protože by vůbec nenastaly. Nedošlo by ke správě majetku takové, že by se vytvořily železnice a silnice. V současné demokracii sotva propojíte dvě vesnice, než se lidi dohodnou. Ale v demokracii plnými doušky tyjeme z dopravního systému vzniklého za monarchie a nejen za ní. Nikdo by nenastavil finanční systém, pracovní trh by nebyl tak rozběhnutý, jako se to podařilo lidem, kteří vyškolili šlechtu, která jim k tomu dala prostor nebo lidí znalých otrokářských postupů.

Situace se totiž komplikuje a z osvícené šlechty se povětšinou stala jen zatuchlá zpátečnická šlichta. Prostě klasičtí šosáci, jak jsem měl příležitost poznat je osobně. Stařičký profesor psychiatrie by se jejich diagnostikou zabavil. Jak můžete sami poznat letmým pohledem do nekultivovaných tváří současných členů rodů Czerninů, Schwa(n)rzenbergů a Lobkowiczů. To co ale podnikají se svěřeným dědictvím už tak vtipné není. A hlavně jaké to má bídné společenské důsledky. Čert vem prohlídků zámků a hradů, které s jejich současníky nemají ani zbla společného krom darovací listiny. Zbyla z nich jen skupinka těžičů EU fondů, nemovitostních a finančních spekulantů, kteří dědictví předků promrhali na pitomosti. Je to jako by ho komplet naházeli do automatů. A aby podpořili osobnosti, které dříve šlechtu formovaly, díky nimž dostali přídomek „šlechta“ asi jako šlechtění psi, kteří aspoň své okolí neotravovali a byli nějakou svou schopností užiteční, třeba lovem? To ani omylem.

Koho vyzvedli svými penězi členové šlechtických rodů v české politice na piedestal? Podsamce, ťulpasy a lidi slabé duchem jako je Kalousek, Lipavský a Feri. Své ke svému. Ale ať zůstanou dole kam patří lidi s nízkou mentalitou. A pokud byl pro ně nějaký „výtah“, ať v něm natrvalo uvíznou bez pomoci s vyproštěním. Na schody si netroufnou. Na samostatné vystupování nahoru totiž nemají ani fištróna ani energii. A kdo vyčerpal rodový potenciál jako jsou členové současné karikatůry šlechty, ať se nevytahuje, mlčí a dělá to, co by dělat měl, a ne to, co si myslí, že dělat může.

Dnešní společnost jela na programech daných společenským uspořádáním, na které jen plivala. A to se kope do mladší generace, že nechodí do práce. Když je společnost tak samostatná a vyspělá, ať si udělá nástroje a postupy od nuly a nesápe se na ty, které jí byly vytvořeny za těch všech zlých dob včetně komunismu. Ať si lidé nastaví společnost svou vlastní hlavou sami a kdo ji nemá ať je jako společenská vrstva neschopná přemýšlet tam, kam patří. Příroda se musí regulovat a kdo nemá v hlavě nic jiného než přírodní chaos, může být svobodný asi tak jako pcháče na zahradě, pokud tedy zrovna není pivoňka, ale i tu je dobré tu a tam ostříhat.

Demokratická společnost vyčerpala všechny energetické a nástrojové zdroje z dob minulých a teď se diví, že nic nového nemá. Ale demokratická společnost nikdy žádné zajímavé nástroje svým konsensem netvořila, jen jela na těch, které vytvořil někdo samostatný hlavou dřív a když už přestaly fungovat, demokratická společnost přestala fungovat s nimi a to se děje právě nyní.

Zajímavé je, že lidé v té souvislosti začínají uvažovat o vůdcích. Není to divné? Není. Někde uvnitř totiž zjistili, že jim tu společnost nikdo jiný než vůdci neuspořádá, protože pořádat společnost je schopností ducha a myšlení a to jsou faktory, které příroda prostě nemá a ke svým postupům a metodám se dopracovává pouze metodou pokus omyl.

Takové lidstvo může fungovat pouze vysoce chybovou metodou pokus omyl, s velkými ztrátami, když neumí uznávat inteligentní duchy, protože inteligentní duchové už pochopili, že cpát ducha do beztvaré společenské hmoty, která se ráda veze ale ani neví, co dostala, je úplně zbytečné a plané plýtvání energií. Prostě házení perel sviním. A demokratická společnost bude nyní odměněna podle svých zásluh vůči duchu. Podporovala totiž svobodného ducha, ale obávám se, že především ducha masové přírody, nikoli inteligentního ducha, a to se také právě projevuje.

A vy všichni, kdo jste příroda a nemáte inteligentního ducha, mlčte a vyčkejte na pokyny. Nejspíš vám nikdy nepřijdou nebo vám to prostě nedojde.

Zpoplaťme nemovitostní paralýzu

Anketa

Má společnost bez výjimečných lidí budoucnost?
Já se bez nich obejdu
6,7 %
Společnost bez talentovaných lidí nemá budoucnost
66,7 %
Výjimeční lidi se mohou na společnost vykašlat
3,3 %
Společnost se neobejde bez talentu, ale talent se obejde bez ní
3,3 %
Nerozumím tématu
3,3 %
Talentovaní lidé potřebují masu lidí k tomu, aby je obdivovala
3,3 %
Neuznávám osobnosti, všichni jsme si rovni
13,4 %
Celkem hlasovalo 30 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz