Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč mi vadí Jan Lipavský jako ministr zahraničí?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pavla Matějů

Hrouda bez osobnosti očima Pavly Matějů

23. 8. 11:17

Nejen Jan Lipavský mi vadí.

Článek

Nevím, co bych vám o tom faktického řekl. Zdánlivě je ten chlap v pořádku, mluví, chodí, dívá se kolem. Dokonce opakuje věty bez zadrhávání, věty, které chce slyšet určitá lobbistická skupina. Dobře, větu dát dohromady umí. Naučili ho to na vysoké škole podle návodu. Ale něco mi na něm smrdí. Nebo spíš připadá mi jako bez vůně a bez zápachu. Znáte ty filmy, kde se koukáte na člověka a pak zjistíte, že to byl robot nebo zmanipulovaná loutka? Tak přesně to mi vadí.

Lipavskému chybí základní charakteristika zajímavého člověka a to je osobnost. A Lipavský není sám, třeba typickým představitelem tohoto bezduchého principu je Charles Michel z Evropské unie. Myslíte si, že mít osobnost je jen výhoda, nebo že to je základní předpoklad pro autentické jednání? Odpověď je si myslím na bíledni. Proč většina lidí volila opakovaně Zemana, i když věděla, že se chová jako hovado? Co myslíte? Protože Zeman měl narozdíl od svých protikandidátů jako byl Drahoš osobnost. Drahoš ten měl jen brýle a jak přiznala jeho manželka dokonce nesloužily k tomu, aby lépe viděl, ale aby byl sám in. To Zeman k tomu, aby bylo vidět, že je jiný, brýle nepotřeboval. Jeho výroky byly sice mnohdy trapné a záškodnické, ale prozrazovaly o něm, že má bazální osobnost.

Co je charakteristikou osobnosti? Základním rysem je, že vás odlišuje od masy, od beztvaré masy. Bez ní jste želé a panák, kterým může točit kdokoliv, kdo si zamane. Vsaďte se, že kolem Michela a Lipavského přesně takoví lidé jsou. Loutkovodiči. Nejsou nijak chytří, ale stačí, že ví, že Lipavský je bezduchá loutka. Co mu nadiktují, to jen bezduše zopakuje. A taková pak vypadá zahraniční politika Česka. To Edvard Beneš jako představitel české předválečné a válečné zahraniční politiky aspoň svůj názor měl. I když zase neměl koule na to jej prosadit. Z toho vyplývá, že nestačí, že máte osobnost, musíte mít ještě koule, nebo s přihlédnutím k ženám řeknu to lapidárně, musíte mít odvahu to, co říkáte, také zrealizovat. To Zeman neměl, a proto se mu ostatní posmívali, že ho ovládá Mynář a Nejedlý. Přitom oba jsou to taky paňáci, kteří se řídí tím, co jim kdo nakuká.

Nejzávažnější problém a také důsledek toho, že nejste osobnost, a fatální důsledky z toho pro společnost kolem vyplývající je to, že si vás nikdo nevšimne. Takový Lipavský měl jistě problém si nabalit i holku, nikdo si ho ve škole nevšímal, nevynikal žádnou pílí ani ničím jiným. A tady nastává ta hrůzná skutečnost. Lidé bez osobnosti jsou vážným nebezpečím pro společnost! Když si jich nikdo nevšímá, nikdo o nich nemluví, mohou se dostat k moci jako slepý k houslím. Rozumíte tomu? Nějaký pán, kdo je zrovna u vesla, který si hraje na manipulátora, přitom je jen jouda, si rád k sobě vezme takového joudu jako je Lipavský. Podobně to bylo s Jelcinem a Putinem. Jelcin si hrál na šéfa a viděl nevýrazného Putina jak ideálního nástupce. Kdyby mu dál radil v tom jak to vzít do ruky, akorát škoda, že se Jelcin uchlastal, že.

Nesmějte se tomu, takhle vznikla celá Evropská unie a proto vám taky tak leze na nervy, pokud tedy zrovna nejste těžič EU fondů. Podívejte se do očí těch, kteří ji založili. Byli to podnikatelští joudové, tehdy ještě zakládali svaz pro ochranu svého byznysu, a založili ji ze strachu před tím, že by mohli o své podnikání přijít. Špatný motiv dělat něco ze strachu o existenci. Pak se vám to na hlavu snadno vrátí. Ten strach o existenci je v EU všudypřítomný pod každým heslem a mottem. A taky neosobnost. EU nemá žádnou osobnost, a tak se ji snaží krást jednotlivým členům. Respektive její zbytky, které ještě mají.

Ale vážení, osobnost došla. Už není. Tak jak si poradíte bez ní? A pozor není to sranda, nemyslete si, že to takto půjde bez problému bez osobnosti dál jako dřív. Všechno, co vám dřív chutnalo a dělalo pro vás život příjemným, bylo kvůli nějaké osobnosti, která stála za tím. Zkuste jít na vystoupení humoristy bez humoru nebo na kulturu bez kultury. Je to jako z Byl jednou jeden král. Král, který se naivně domníval, že sůl není potřeba, protože se jí dává do pokrmů málo. A pak zjistil, že i do sladkého se musí dát, aby mělo chuť. Osobnost je nezbytná ingredience k tomu, aby vám chutnal život. Máte pocit, že Lipavskému a Michelovi chutná život? Jsou jen věšáky na šaty, které se pohybují sem a tam. A všude kam přijdou, tak slídí, jestli by mohli něco mít z osobností druhých.

Ale vážení osobnosti už došly! A ti, kteří je mají, si je teď schovají, aby bylo vidět na to, kdo je co zač a co má a mít by neměl, a kdo je tam, kde by být neměl. Tak uvidíte, jak se vám bude žít v neslaném nemastném světě bez osobnosti. Dobrou chuť!

Analýza stavu společnosti a návrh řešení

Prognóza české budoucnosti

Anketa

Je nutná osobnost pro to, aby člověk mohl být užitečným politikem?
Je to nezbytný předpoklad
81,5 %
Nevím co to je
1,4 %
V politice takoví lidé nejsou
6,8 %
Téma mě uráží
0 %
Dobrá politika se neobejde bez osobností
10,3 %
Celkem hlasovalo 146 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz