Hlavní obsah
Aktuální dění

Francie: Poslední hlasování o důchodové reformě bylo naplánováno na čtvrtek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lukáš Drábek
16. 3. 10:00

Věk odchodu do důchodu v Francii se pravděpodobně zvýší o dva roky na 64 let, jak plánuje francouzský prezident Emmanuel Macron. Navzdory celonárodním protestům se vybraná skupina zákonodárců dohodla na kompromisním znění, které dnes dojde k závěru.

Článek

I přes masivní protesty a opakované odchody z práce se francouzský parlament ve čtvrtek dohodl na kompromisním znění velmi nepopulárního zákona zvyšujícího věk odchodu do důchodu na 64 let. Nicméně schválení zákona není ještě zcela jisté, protože vládnoucí strana má jen těsnou většinu a zákonodárci z opozice se snaží získat další hlasy. Senát by tedy měl mít tímto usnadněnou práci, co se schválení týče.

V případě, že by hlasování o zákonu bylo příliš těsné, má vláda možnost použít postup známý jako „49:3“, který by umožnil prosadit text bez hlasování. To by sice zajistilo přijetí zákona, ale zároveň neslo riziko masivních protestů v ulicích.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina voličů je proti navrhovaným změnám, a odborové organizace a protestující již varovali, že budou pokračovat v mobilizaci i v případě, že zákon projde oběma komorami parlamentu.

Foto: Lukáš Drábek

Snímek z prvních dnů protestů

„Budeme pokračovat v boji, ať se děje, co se děje,“ odpověděl Philippe Martinez, šéf tvrdého odborového svazu CGT, na otázku, zda v případě schválení zákona ukončí protesty a stávky.

„Pokud budou hlasovat pro tuto reformu, nemyslím si, že to dopadne dobře, protože vidíme, že se dělníci a dělnické komunity proti ní důrazně postavili. Lidé už toho mají plné zuby,“ řekl Yvonnick Dauve, svářeč a odborář z Ancenis-Saint-Gereon, na pochodu v západní Francii.

Prezident Macron a jeho vláda však tvrdí, že změny v důchodovém systému jsou nutné, aby se zajistilo udržení finanční stability důchodového rozpočtu, který je mezi průmyslovými zeměmi jedním z nejštědřejších. Nicméně, pro prezidenta leží na hřišti nejen zajištění finančních zisků, ale také zachování jeho reformního kreditu.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz