Článek
I přes masivní protesty a opakované odchody z práce se francouzský parlament ve čtvrtek dohodl na kompromisním znění velmi nepopulárního zákona zvyšujícího věk odchodu do důchodu na 64 let. Nicméně schválení zákona není ještě zcela jisté, protože vládnoucí strana má jen těsnou většinu a zákonodárci z opozice se snaží získat další hlasy. Senát by tedy měl mít tímto usnadněnou práci, co se schválení týče.
V případě, že by hlasování o zákonu bylo příliš těsné, má vláda možnost použít postup známý jako „49:3“, který by umožnil prosadit text bez hlasování. To by sice zajistilo přijetí zákona, ale zároveň neslo riziko masivních protestů v ulicích.
Průzkumy veřejného mínění naznačují, že většina voličů je proti navrhovaným změnám, a odborové organizace a protestující již varovali, že budou pokračovat v mobilizaci i v případě, že zákon projde oběma komorami parlamentu.
Snímek z prvních dnů protestů
„Budeme pokračovat v boji, ať se děje, co se děje,“ odpověděl Philippe Martinez, šéf tvrdého odborového svazu CGT, na otázku, zda v případě schválení zákona ukončí protesty a stávky.
„Pokud budou hlasovat pro tuto reformu, nemyslím si, že to dopadne dobře, protože vidíme, že se dělníci a dělnické komunity proti ní důrazně postavili. Lidé už toho mají plné zuby,“ řekl Yvonnick Dauve, svářeč a odborář z Ancenis-Saint-Gereon, na pochodu v západní Francii.
Prezident Macron a jeho vláda však tvrdí, že změny v důchodovém systému jsou nutné, aby se zajistilo udržení finanční stability důchodového rozpočtu, který je mezi průmyslovými zeměmi jedním z nejštědřejších. Nicméně, pro prezidenta leží na hřišti nejen zajištění finančních zisků, ale také zachování jeho reformního kreditu.