Hlavní obsah
Aktuální dění

Válka na Ukrajině: Jak moc Čína podporuje Rusko?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Lukáš Drábek
21. 3. 8:57

Čínský prezident Si Ťin-pching navštívil Rusko, aby posílil obchodní vztahy mezi oběma zeměmi a zmírnil dopad sankcí kvůli invazi na Ukrajinu. Nicméně se objevily spekulace o tom, že by Čína mohla Rusku dodávat zbraně a munici, což Peking popírá.

Článek

Čína se stala čtvrtým největším vývozcem zbraní na světě a rozšiřuje aktivně své vojenské výrobní kapacity. Zatímco USA tvrdí, že Čína již poskytla Rusku „nesmrtící podporu“ a že se může brzy objevit „smrtící podpora“, odborníci spekulují, že Čína může tajně prodávat hi-tech výrobky, které by mohly být použity pro vojenské účely. Mezi tyto produkty patří například bezpilotní letouny a polovodiče dodávané prostřednictvím krycích společností v Hongkongu a SAE.

Foto: Lukáš Drábek

V poslední době se zintenzivnila obava ohledně vztahů mezi Ruskem a Čínou a možnosti, že Čína dodává Rusku technologie, které by mohly mít vojenské využití. Podle amerických zpravodajských služeb čínské společnosti posílají do Ruska elektronické součástky pro protiletadlové raketové radary, což je obzvláště znepokojující vzhledem k napjatým vztahům mezi Ruskem a Západem po invazi na Ukrajinu. USA dokonce uvalily sankce na čínskou společnost, kterou podezřívají z poskytování satelitních snímků pro ruské jednotky na Ukrajině.

Čína má pré

Západní země uvalily na Rusko přísné sankce, což vedlo k významnému snížení obchodu mezi Ruskem a západními zeměmi, ale zjevně to neplatí pro obchod s Čínou. Obchod mezi těmito dvěma zeměmi v roce 2022 dosáhl rekordních 190 miliard dolarů, což představuje nárůst o 30 % v porovnání s předchozím rokem. Západní firmy v důsledku sankcí přestaly s Ruskem obchodovat, ale Čína zjevně tuto příležitost využila a posílila tak ekonomické vazby obou zemí.

Odkud pochází ruské příjmy

Téměř polovina ročních příjmů ruské vlády je závislá na prodeji ropy a zemního plynu, ale sankce ze strany EU vedly k prudkému poklesu tohoto vývozu. Nicméně, Rusko bylo schopno vyrovnat se s tímto výpadkem díky zvýšenému prodeji do Asie, což překvapilo zejména mnoho odborníků.

V roce 2022 Rusko výrazně zvýšilo svůj vývoz do Číny, přičemž v porovnání s předchozím rokem dodalo více zkapalněného zemního plynu pomocí plynovodu Power of Siberia a rovněž o 10 % více ropy. Zajímavé je, že skupina hospodářsky vyspělých zemí G7 spolu s EU a Austrálií se pokusily zavést celosvětový strop na cenu ruské ropy přepravované po moři, ale Čína odmítla podřídit a nakupuje dodnes ruskou ropu za tržní ceny. Je tedy zřejmé, že Čína zůstává klíčovým trhem pro ruský energetický vývoz, což může mít významné dopady také na budoucí ekonomické vztahy mezi těmito zeměmi.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz