Hlavní obsah
Lidé a společnost

Helly Picková: Dětská uprchlice z Hitlerovy Vídně se vzepřela osudu a postavila na vlastní nohy

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain
21. 5. 16:03

Hella Picková byla nejúspěšnější britskou zahraniční zpravodajkou v době, kdy byly předsudky vůči ženám v žurnalistice silné. Během 60 bouřlivých let pokrývala většinu významných událostí světových dějin.

Článek

Hella odcestovala do Británie

Hella Picková se narodila ve Vídni v zámožné rodině a měla poměrně šťastné dětství. Její rodiče se brzy rozvedli, a život se jí zcela převrátil, když Hitler v roce 1938 obsadil Rakousko. V jedenácti letech, bez znalosti angličtiny, musela Hella odcestovat do Británie v rámci Kindertransportu, který převezl 10 000 židovských dětí do bezpečí. Tam se jí ujal štědrý manželský pár, který se o ni postaral a rovněž zaplatil její vzdělání. Její matka ji brzy následovala. Povolení k pobytu v Británii jí umožňovalo pracovat pouze jako pomocnice v domácnosti. Její žádost, aby se mohla sama živit jako švadlena, byla úředníky zamítnuta. Helly Picková měla štěstí, když se jí podařilo dokončit školu do Lake District. V 17 letech získala stipendium na London School of Economics. Její budoucnost se vyřešila v moment, kdy nastoupila do časopisu specializujícího se na Afriku v době, kdy se kontinentem prohnal opravdový hurikán změn.

Odmítala mluvit německy

V roce 1960 začala pracovat v deníku The Guardian, kde zůstala až do důchodu. Byla vyslána do Organizace spojených národů, kde informovala o kubánské raketové krizi, atentátu na Kennedyho a pádu Richarda Nixona. Odmítla ale cestu do Saigonu a přiznala, že je příliš zbabělá na to, aby žila ve válečné zóně. Místo toho zvládla složité vyjednávání o vstupu Británie do Evropské unie, stala se odbornicí na kontrolu zbrojení a zblízka viděla konec studené války. Navzdory své skvělé kariéře, snadnému kontaktu s vlivnými lidmi a širokému okruhu oddaných přátel, se však vždy cítila odříznutá od každodenního života, který se obyčejným lidem zdál tak snadný. Po příjezdu do Anglie odmítala mluvit německy. Nemluvila tak ani se svou matkou a o svém židovském původu rezolutně mlčela.

Foto: Wikimedia Commons/Public domain

Hella Pick měla hodně ctitelů.

Měla hodně ctitelů

Velkým zklamáním pro ni byl i její soukromý život, o němž vždy hovořila velmi bolestně a upřímně. Měla mnoho ctitelů a dva velké a déle trvající románky se ženatými muži. Oba ale dali přednost kariéře a rodině a vše radši ukončili. Jeden laskavě, druhý bez okolků. Helly se nikdy nevdala. Její odchod do důchodu změnil George Weidenfeld. Byl to významný nakladatel, politický aktivista a sionista. Měli mnoho společných zájmů. I on utekl před válkou z Vídně a musel se vypořádavat s tím, co cítí k nejednoznačné roli své vlasti pod Hitlerem. Picková mu pomáhala organizovat jeho neúnavnou práci na podporu mezinárodního porozumění, zejména mezi Židy a Němci. Zůstávala však stále nesvá a to i ve své vlastí kůži. Její identity - židovská, rakouská, britská - v ní stále válčily.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz