Hlavní obsah
Rodina a děti

Zůstala jsem sama na dvě děti. Když jsem byla těhotná, manžel mě bez jediného slova opustil

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay/Public domain
20. 5. 9:20

Život může být nevyzpytatelný a někdy se stane, že se ocitneme v situaci, kterou jsme si nikdy nepřáli. Takovou zkušeností prošla i 32letá Jana, kterou manžel opustil ve chvíli, kdy čekala jejich druhé dítě.

Článek

Jana tak ze dne na den zůstala sama na dvě malé děti a musela čelit novému životnímu údělu plnému výzev a překonávání překážek. Doma v ten moment měla čtyřletého syna Tobiáše a za dva měsíce se jim měla narodit dcera Johanka. Manžel byl štěstím bez sebe, ale jak uvedla Jana, ze dne na den si sbalil kufry a odešel. „Manžel byl hrozně šťastný, že čekáme druhé miminko. Byla to dcerka a on měl hroznou radost. Jenže v posledních týdnech začal být divný, až se jednoho dne sbalil a odešel. Já doma našla omluvný vzkaz a tím to skončilo, nevěděla jsem, co mám dělat,“ popsala neuvěřitelnou situaci Jana.

Jak se vyrovnat s opuštěním v těhotenství?

Opuštění v těhotenství může být pro ženu velmi bolestivé a navíc extrémně stresující. Je to období, kdy by se žena měla cítit podporovaná a chráněná především svým partnerem, ale místo toho se musí vyrovnat s jeho nečekaným odchodem. Prvním krokem je přijetí situace a uznání svých emocí. Je důležité najít si prostor na smutek, zklamání a hněv, aby se člověk mohl postavit na nohy a začal hledat řešení. Dalším krokem je hledání podpory od rodiny, přátel nebo profesionální pomoci. Mnoho žen v této situaci trpí pocitem osamocení a izolace, takže je důležité najít si lidi kolem sebe, kteří jim budou oporou. Profesionální pomoc může být také velmi užitečná - psychologové nebo terapeuti umožňujíc rozptýlit myšlenky z hlavy i nabrat novou energii do dalších dnů plných starostlivosti o dvě malé děti bez muže po boku.

Sama na dvě děti. Jak zvládnout nový životní úděl?

„Zůstala jsem sama na dvě děti, když můj manžel odešel, když jsem byla těhotná. Bylo to pro mě velmi těžké období, ale musela jsem se snažit najít způsob, jak zvládnout nový životní směr, jak se z toho dostat a nezbláznit se. Nebylo to jednoduché a často jsem se cítila osamocená a bezmocná. Musela jsem si však uvědomit, že mám dvě krásné děti, které potřebují mou lásku a péči. Musela jsem se naučit být silnou a nevzdát se. Hledala jsem podporu u rodiny a přátel a také navštívila psychologa. Pomohlo mi také najít si koníček - začala jsem cvičit jógu a chodila na kurzy vaření. Postupem času mi začalo být lépe a dokázala jsem se postavit na vlastní nohy. Dnes vím, že i když je život plný překážek, je možné najít sílu pokračovat dál,“ popsala paní Jana první měsíce coby samoživitelka dvou dětí.

Jana se proto nebála ve svých těžkých chvílích vyhledat pomoc psychologa, od kterého si odnesla mnoho cenných rad a poznatků. Jedna z těchto rad pro ni byla klíčová. Uvědomila si totiž, že kromě péče o děti a zajištění základních potřeb rodiny by si měla najít čas i sama na sebe, najít si alespoň jeden koníček, který jí bude pomáhatt dodávat sílu a energii. „Jako samoživitelka musím řešit spoustu praktických problémů - financování domácnosti, organizaci volného času nebo hledání vhodného zaměstnání. Je to velmi náročné a to zejména v situacích, když bych vedle sebe potřebovala druhou osobu a nemám já nikoho, kdo by mi pomohl s dětmi. Musím si všechno plánovat pečlivě a být flexibilní, protože se může stát cokoliv neočekávaného. Snažím se ale neztrácet optimismus a hledat pozitiva - mám více času na své zájmy a také jsem si uvědomila, jak moc jsou pro mě mé dvě děti důležité. Vím, že to není snadná cesta, ale pokud budu pevná a vytrvalá, dokážu zvládnout nový životní úděl i jako samoživitelka.“

Důležité je překonat překážky a nikdy se nevzdávvat

Jana se musela postavit tváří v tvář mnoha překážkám, aby dokázala zajistit svým dětem slušný život a najít si novou cestu ke štěstí. Bylo to pro ni velmi náročné období plné bolesti, ale nakonec se jí podařilo vybudovat silnou osobnost a naučila se být nezávislá. Jana navíc musela čelit finančním problémům, sama pečovala o domácnost i o své dva malé potomky. Podařilo se jí najít práci a začala pracovat na sobě - chodila do terapie a hledala nové způsoby jak si udržet pozitivní myšlení. Dnes je Jana úspěšnou podnikatelkou s vlastní firmou a má skvělé vztahy s rodinou i přáteli. Jejím přístupem k životu je optimismus, odhodlání a víra ve své schopnosti - což jsou klíče k tomu, jak překonat každou překážku na cestách za štěstím.

Zdroje: Článek byl zpracován na základě reálného příběhu Jany S.

Další zdroje: iDNES, Víra.cz, Psychohelp.com

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz