Hlavní obsah
Lidé a společnost

Láska a válka: pravý otec herečky Carmen Mayerové byl důstojník wehrmachtu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Matěj Baťha / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license

Herečka Carmen Mayerová (na snímku z roku 2013) nezapře pyrenejské geny své matky

8. 11. 16:29

Na úsvitu dospělosti se Carmen Mayerová dozvěděla šokující pravdu - muž, který ji vychoval není jejím biologickým otcem. Tím byl matčin milenec, příslušník německé armády. Zná jen jeho křestní jméno.

Článek

Odevždy platí, že protiklady se přitahují. Matka herečky Carmen Mayerové (79) byla „ohnivá“ Španělka, snad proto ji přitahovali muži ze strohého Německa. Jmenovala se Antonie Mar Torell a pocházela ze španělské Mallorky. Svého budoucího manžela, německého architekta Charlese Mayera, poznala ve Francii. On působil v severočeském Trutnově, kde měl příbuzné, a tam se také Carmen se svou starší sestrou Aidou narodila. Až do šestnácti let věku však budoucí herečka netušila skutečnou pravdu o svém početí.

Za druhé světové války, stejně jako většina obyvatel protektorátu, to rodina neměla lehké. „Maminka dokázala i v té chudobě vykouzlit jednoduché jídlo. Když tatínek dojedl svůj vrchovatý talíř polévky, tak řekl: teď jsem se najedl jako král,“ pamatuje si Mayerová. Otec maloval, matka zpívala, nebylo tedy divu, že mladičká Carmen studovala hru na klavír a tančila balet. Najít zajímavé uplatnění v socialistickém Československu - neměla žádoucí proletářský původ -, však pro ni nebylo snadné. Mimo jiné i s přihlédnutím k cizokrajnému původu rodičů.

Dítě někoho, něčeho šíleného

Proto odešla z domova do Hradce Králové, kde hodlala zkusit své umělecké štěstí v tamním divadle. Prý naivně doufala, že tím „spasí svět“, že ho takto učiní hezčí. Carmen však v té době šla hlavou jistá pochybnost. Svou klidnou povahou byla do té míry odlišná od své temperamentní sestry, že se na to jednoho dne matky zeptala. A dozvěděla se, že architekt Mayer není jejím biologickým otcem. Měl jím být jiný Němec, muž křestním jménem Manfred. Matka ho poznala už roku 1940 v Berlíně, ale Carmen Mayerová si nechala tuto informaci jen pro sebe, nechtěla svého láskyplného vychovatele ranit.

A věděla proč. Ten se sice s nevěrnickou Antonií rozvedl, přesto velkoryse slíbil, že se o obě dcery postará až do Manfredova návratu z války. Po důstojníku pravidelné německé armády (wehrmachtu) však zůstala jen jedna fotografie a dopis z roku 1946. Krátce po skončení světového konfliktu totiž zemřel. Jednoho dne rodinu opustil i architekt Mayer. Oznámil, že odjíždí na návštěvu příbuzných do Německa, ale už se nevrátil. Naposledy ho herečka viděla v Římě na konci šedesátých let.

I mnoho dekád poté si herečka uvědomuje, že její pravý otec byl, jak sama říká, součást „šíleného systému“. Kdykoli se dívá na jakýkoli válečný dokument, tak z toho má trauma. „Já jsem vlastně dítě někoho, něčeho šíleného,“ trápí se ještě dnes Carmen Mayerová.

Seznam zdrojů:

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/222562210800003/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Carmen Mayerová

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz