Hlavní obsah
Cestování

Chorvatka o paštikářích: Neposmívejte se, postavte jim pomník. Dali moři poslední peníze

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Paštikáři zachránili několik chorvatských sezón. V minulosti si ještě každý mohl dovolit týden u moře.

27. 7. 18:05

Češi jsou podle novinářky Barbary Jagodić trnem v oku provozovatelů restaurací v Chorvatsku, ti si stěžují na Čechy, protože málo utrácejí. V článku, který sdílejí tisíce Chorvatů na Facebooku, se snaží usměrnit chamtivé a arogantní Chorvaty.

Článek

Týden dovolené v Chorvatsku si nemůže dovolit až 28 procent Němců a moře neuvidí ani 42 % Chorvatů. K moři se nedostanou ani starší „paštikáři“ z Česka, okolo 18 % z nich nemá dost financí na to, aby jeli někam na týden relaxovat. Údaje jsou z průzkumu zveřejněné Eurostatem za letošní rok.

Turisté v chorvatských restauracích málo utrácejí

Pracovníci z cestovního ruchu si podle autorky novinového článku stěžují na tzv. turisty „paštikáře“ a posmívají se jim, protože údajně málo utrácejí v restauracích a peníze utratí jen za ubytování samotné. V textu se dále píše, že by byli rádi, kdyby jídlo u nich koupili za trojnásobek ceny - v restauraci.

„Vzhledem k tomu, že v posledním desetiletí byli naši sousedé z Bosny a Hercegoviny, které vystřídali Češi, trnem v oku mnoha provozovatelů restaurací, a proto se mi jako Dalmatince dělá špatně, když taková prohlášení čtu, chci říci jednu pohostinskou větu těmto turistům - Gratuluji vám, že jste zvládli přes nedostatek peněz přijet,“ píše Barbara Slade Jagodić v článku zveřejněném na chorvatském portále Zadovoljna.hr.

A víte, co je nejzábavnější?

Ti samí lidé, kteří se vám posmívají, pojedou letos v zimě na lyže, překročí hranice a v kufru vozí fazole, aby ušetřili peníze.

Chorvaté si sami berou na dovolenou své jídlo, ale mají štěstí, protože v uzavřeném bytě není vidět, že jsou paštikáři. Ti na pláži jsou okamžitě odhaleni. Na nervy lezou především majitelům fastfoodů a plážových barů, protože jim uniká zisk. Ale mohou si za to sami, když mají ceny vysoce přestřelené.

Podle novinářky Barbary Slade Jagodić si na pláž ti samí lidé, co se vám posmívají, nosí vlastní vodu, dokonce i džus v přenosné lednici.

Dostat se k moři a zaplatit ubytování je dnes úspěch, to neumí skoro polovina obyvatel Chorvatska. Postavte pomník každému, kdo k vám přijede. A už nikdy nikomu neříkejte, že utrácí příliš málo. Protože pro někoho je to moc.
Chorvatská novinářka - Barbara Slade Jagodić
27. 7. 2023

Chorvatsko, tak jako ostatní dovolenkové destinace potřebují „kvalitní“ hosty, kteří za půl litru vody zaplatí 5 euro, i když je dobrá z kohoutku, a snědí patagonskou chobotnici za 25 euro.

Novinářka z Chorvatska: „Stydím se za ty, kteří se posmívají hostům“

Je ostuda nazývat někoho „paštikářem“, protože turista do Chorvatska přijel s tím, co mohl. „Určitě nespí na pláži a dětem zmrzlinu koupí. Turisté „paštikáři“ nám zachránili několik sezón, kdy jsme nebyli ještě oblíbenou destinací. Koneckonců, všichni jsme vyrostli na svačině na pláži. Tehdy si ještě každý mohl dovolit týden u moře. Dříve se rajčata vozila ze Záhřebu k moři, ale my jsme se na Čechy dívali jen úkosem, protože jsme čekali, že se nebudou chovat jako my,“ přemítá novinářka Jagodić.

Přijet k moři a zaplatit ubytování je dnes pro mnoho turistů úspěch, to si v dnešní době nemůže dovolit až polovina obyvatel Chorvatska. „Postavte pomník každému, kdo k vám přijde. A už nikdy nikomu neříkejte, že utrácí příliš málo. Protože pro někoho je to moc,“ dodala Jagodić.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz