Hlavní obsah
Aktuální dění

Chorvatsko: Agresivní mořské želvy útočí u pláží na lidi

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: bphelan / Pixabay

Na Jadranu žijí tři druhy mořských želv.

2. 8. 15:04

V Chorvatsku došlo k několika útokům agresivních mořských želv na lidi. V jednom případě skončila žena po útoku želvy v nemocnici. Útoky mořských želv na Jadranu jsou vzácným jevem.

Článek

Chorvatský portál Zadarski.hr zveřejnil v posledních dnech dva útoky mořských želv na lidi u břehů Dalmácie.

Útok želvy na ostrově Čiovo

K prvnímu útoku došlo na ostrově Čiovo nedaleko města Trogir, kde agresivní mořská želva napadla jen metr a půl od břehu, koupající se ženu. Žena po útoku skončila se zraněním v nemocnici.

„Moje žena byla metr, metr a půl od břehu, když začala křičet. Viděl jsem siluetu něčeho velkého. Myslel jsem, že je to chobotnice, a když jsem se přiblížil, uvědomil jsem si, že to byla želva! Pomohl jsem ženě na pláž, zatímco želva pokračovala směrem k pláži, kde ji další plavec násilně nasměroval do volného moře, aby ochránil sebe i ostatní. Želva mou ženu pokousala na zádech. Má zranění o průměru 10 až 12 centimetrů. Želva byla o velikosti okolo 100 centimetrů. Rána začala okamžitě krvácet a zmodrala“, řekl manžel napadené ženy.

Foto: Martina Sulovari

Ostrov Čiovo, kde došlo k napadení mořskou želvou.

„Když jsme dorazili do nemocnice, tak se smáli. Lékaři to považovali za zajímavé a trochu legrační. Vydezinfikovali a obvázali ránu a dali jí prášky. Je třeba zkontrolovat ochranu proti tetanu. Četl jsem, že podobné případy byly v Černé Hoře“, dodal ke zranění své ženy manžel.

Fotografie zranění ženy poslal manžel do redakce, portál Zadarski.hr je následně zveřejnila na svém webu.

Útok želvy u Trogiru na miminko a otce

O podobný traumatický zážitek se podělil muž, který se se svou přítelkyní a teprve šestiměsíčním dítětem koupal v moři u Trogiru.

„Plavali jsme s malou pomalu do hloubky, a jak se neustále potápím, vidím pod malou želvu. A co vám budu povídat, osobní setkání s 50kilovou želvou. Lidé znalí říkají, že vzhledem k jejich váze je docela stará. Je to samička a předpokládám, že někde snesla vajíčka“, uvádí k setkání s agresivní želvou otec dítěte.

Jen představa, co by se mohlo odehrát, kdyby otec dítěte nezakročil.

Muž ihned přítelkyni řekl, ať jdou z moře ven a poté želva napadla jeho. „To vše se odehrálo kolem šesti až sedmi metrů od břehu,“ řekl jedním dechem otec malého dítěte.

Naštěstí tentokrát nikdo nebyl zraněn.

Želvy na Jadranu běžně na lidi neútočí, ale pokud se cítila ohrožena a měla nakladené vejce, nikdy nevíte, co očekávat.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz