Článek
Pro mnoho lidí je dovolená v Chorvatsku v létě vyhledávanou destinací, pro některé i srdcovou záležitostí. Letošní dovolená u Jadranu vyjde každého o něco dráž a ceny neustále rostou.
Exploze cen v Chorvatsku
„Jsme o 25 procent dražší než konkurence – nejen za přenocování, ale i za všechny další relevantní nabídky,“ bije na poplach i prezidentka Asociace rodinných ubytování v Chorvatsku, Barbara Marković, na tiskové konferenci se zahraničními médii.
Chorvatsko je typickou destinací pro rodinnou dovolenou a pro zemi znamená masovou turistiku, ze které má vysoký příjem.
Řecko i Španělsko levnější než Chorvatsko
Náklady na ubytování vzrostly na chorvatském pobřeží za poslední dva roky o 30 procent, v některý částech Chorvatska i více. „Chorvatsko je nyní dražší destinací než Španělsko a Řecko, ceny každým dnem rostou,“ potvrzuje Barbara Marković, prezidentka Asociace rodinných ubytování v Chorvatsku.
Vlna inflace se projevila i na chorvatských plážích, kde neustále vzrůstající ceny šokují turisty ze všech koutů Evropy. Na vině je podle médií nejen vysoká inflace, ale i zdražování po zavedení eura na začátku roku 2023. V některých případech přestřelují ceny i samotní majitelé apartmánů a restaurací s vidinou rychlého zisku bez výhledu do budoucna.
Kritika vysokých nákladů na dovolenou
Turista s rodinou z Rakouska vyjádřil svou nelibost chorvatskému zpravodajskému portálu Dnevik.hr.
Samotné ubytování v Chorvatsku bez cestovních nákladů a jídla by ho aktuálně vyšlo na 2200 euro. „Před dvěma lety jsme za stejnou službu zaplatili poloviční cenu. Je to tak drahé, že už nebudeme trávit dovolenou v Chorvatsku,“ řekl Rakušan pro Dnevnik.hr.
Cena jídla v restauracích je ale pro mnohé turisty stále větší finanční výzvou. Hranolky za 4 eura nebo 22 euro za burger, palačinky za 7 euro, pizza od 10 euro a chobotnice za 18 euro.
Ceny lehátek a slunečníků se na plážích různí. Někdy lze set jednoho slunečníku a dvou lehátek pořídit za 15 euro na den, jinde za 20 euro.
Ceny v Chorvatsku vystřelily nahoru natolik, že mnoho turistů zvažuje, že příští rok vyrazí na dovolenou někam jinam. Například do Polska, kde jsou ceny přívětivější.
Českými turisty oblíbená pláž v Podstraně. Za zapůjčení slunečníku a dvou lehátek turisté zaplatí 20 euro.
Špatné zkušenosti s cenami má i turistka z Vídně, která cestovala po ostrově Brač, jak informoval rakouský portál heute.at. „Deset Ćevapčići bez chuti, hrst hranolek a malé pivo mě vyšlo na celých 25 eur,“ uvedla turistka.
Jak ušetřit na potravinách?
Pokud chcete ušetřit, nenavštěvujte malé obchody typu Tommy nebo Studenač, ceny jsou v těchto obchodech leckdy i o několik desítek procent vyšší než ve větších obchodech typu Lidl nebo Spar. Nejlevnější variantou je nakupovat jídlo a pití v supermarketu, ceny jsou srovnatelné s těmi v Česku, někdy jsou i nižší.
Jak ušetřit za jídlo v restauraci
V Chorvatsku je pravidlem, že pokud odbočíte z hlavních promenád v centru města do menších uliček, najdete levnější restaurace s výbornou kuchyní a obsluha vás bude milovat.