Hlavní obsah
Cestování

Chorvatsko se loučí se sezónou: Vláda svolala obchodníky, aby zlevnili předražené potraviny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Chorvatsko se loučí s letní sezónou a tamní vláda žádá o snížení cen předražených potravin (Přístavní město Makarska).

13. 9. 8:23

Chorvatská vláda se rozhodla zasáhnout proti předraženým cenám potravin. Svolala proto jednání s obchodníky. Snížení cen se však pravděpodobně dočkáme až po skončení turistické sezony, kdy už bude u Jadranu minimum turistů.

Článek

Na úterní jednání chorvatské vlády byli pozváni zástupci deset největších maloobchodníků v zemi, píše chorvatský zpravodajský web Dnevnik.hr.

Chorvatské ministerstvo hospodářství požádalo velké obchodníky, aby vrátili většinu cen u některých z 1300 potravin nalezených v aplikaci „Pohyb cen“ na úrovně, které byly k 31. prosinci loňského roku.

Jednání s deseti největšími obchodníky v zemi, mezi nimiž je například Lidl, Kaufland, Interspar a Tommy, by mělo proběhnout v úterý.

Ceny potravin v Chorvatsku rostly rychle

Chorvatské ministerstvo hospodářství podle zpravodajského portálu Dnevnik.hr tvrdí, že ceny potravin v Chorvatsku rostou příliš rychle. V posledních měsících se ceny některých potravin zvýšily o desítky procent.

Tamní vláda neprozradila, co se stane, pokud obchodníci s touto žádostí nebudou souhlasit, pouze sdělila, že mají k dispozici všechny nástroje.

V období za posledních šest měsíců nejvíce vzrostla cena zeleniny. „Například pět kilogramů brambor je ve většině velkých obchodních center dražších oproti 31. prosinci loňského roku až o 50 procent. Červená cibule je například dražší o 73 procent, mrkev téměř o 50 procent,“ uvedl Dnevnik.hr.

Zlevňování po sezóně

Chorvatské ministerstvo hospodářství se v současné době s vervou zaměřuje na snižování cen potravin v obchodních řetězcích. Je však otázkou, zda by se případný úspěch těchto jednání promítl i do restaurací a stánků. Navíc by se pozitivní výsledky projevily až po ukončení hlavní turistické sezóny, kdy do Chorvatska již nemíří turisté z Česka a jiných zemí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz