Hlavní obsah
Cestování

Chorvatsko: Vyplatí se v září dovolená u Jadranu? Ceny klesají, ale počasí už nepřeje

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Konec sezony Chorvatsko potrápí vlna deštivého počasí. Chorvatský hydrometeorologický ústav (DHMZ) varoval před bouřkami na následující dny.

15. 9. 11:49

Letní sezona u Jadranu se definitivně chýlí ke konci, Chorvaté na poslední chvíli ještě lákají poslední turisty, kteří s dovolenou v Chorvatsku váhali. V září cestovatelé díky nízkým cenám ušetří. Počasí už ale není na opalování ani koupání v moři.

Článek

Chorvatská vláda se aktuálně snaží na poslední chvíli sezony přilákat další turisty. Počasí jim ale příliš nepomáhá, protože ve druhé polovině září by mělo podle meteorologů začít pršet. Na druhou stranu by se turisté mohli těšit na nižší ceny v obchodech. Některé potraviny, jako jsou jogurty, sýry, rýže, špagety nebo maso, budou obchodníci zlevňovat. Snižování cen se tak možná turisté dočkají i v restauracích.

Do Chorvatska míří bouřlivé počasí

Závěr letní sezony u Jadranu bude deštivý a bouřlivý. Chorvatský hydrometeorologický ústav (DHMZ) vydal kvůli blížícím se bouřkám výstrahu na následující dny. Ve střehu by turisté měli být konkrétně na západním pobřeží Jadranu, které má zasáhnout silný vítr a silné bouřky. Podle meteorologů je možné, že některé katamarány kvůli špatnému počasí ani nevyplují.

Ceny potravin budou nižší, slibuje ministr

Letošní přemrštěné ceny potravin a služeb zažilo mnoho turistů nejen z Česka. Dovolená se tak kvůli cenám v hlavní sezoně prodražila oproti minulému roku. Což přiznalo i několik chorvatských politiků a starostů z přímořských oblastí, nemluvě o místních. Ceny v těch nejnavštěvovanějších destinacích Chorvatska dosahovaly úrovně, které jsou normální v luxusních destinacích Španělska či centra Paříže.

Inflace i velmi vysoké marže obchodníků se dotkly i Chorvatů, což nepřehlédl tamní ministr hospodářství. Ten počátkem září svolal narychlo jednání se zástupci největších maloobchodních řetězců. „Obchodníci sníží ceny,“ řekl v úterý po prvním jednání šéf resortu hospodářství Davor Filipović pro chorvatský zpravodajský portál Index.hr. Mezi přítomnými zástupci obchodníků byli manažeři obchodů jako Kaufland, Lidl, Interspar, Plodine nebo Tommy.

Foto: Martina Sulovari

Kvůli drahým potravinám zastropuje chorvatská vláda od 18. září v obchodech ceny některých potravin.

Kvůli vysokým cenám zastropuje chorvatská vláda od pondělí 18. září v obchodech ceny u produktů jako jogurty, sýr, špagety, hovězí krkovice, párky v rohlíku nebo hamburgery.

Obchodníci snahu zvrátit přemrštěné ceny na úroveň cen z prosince 2022 podpořili. Někteří zástupci prodejců se ale bojí toho, co by regulace cen díky zastropování mohla způsobit.

Ceny ubytování 

Vysoké ceny se v létě promítly i do cen ubytování, které se však od druhé poloviny srpna drží na stejné úrovni. Právě v polovině srpna došlo v Chorvatsku k většímu snižování cen v sektoru ubytování.

Foto: Martina Sulovari

Ubytování v září vyjde až o 60 procent levněji.

V nejvytíženějších destinacích bylo podle odhadů cestovních kanceláří ubytování až o 60 procent levnější než na počátku hlavní letní sezony.

Koupání v moři

Foto: Martina Sulovari

Hlavní pláž ve městě Makarska (15. srpna 2023).

Po vlně bouřek, která by podle meteorologů měla Jadran zasáhnout, by ale turisty měla čekat stále vcelku příjemná teplota moře vhodná ke koupání. I koncem září se má totiž podle dat meteorologů teplota moře pohybovat kolem 22 až 25 stupňů Celsia.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz