Hlavní obsah
Cestování

Chorvatům utekli turisté, splakali nad výdělkem se slovy: „Hosty jsme si měli hýčkat“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Námořní turistika v Chorvatsku zaznemanala pokles turistů, jedním z důvodů jsou vysoké ceny.

3. 8. 12:00

Poté, co se Chorvatsko chlubilo dobrými výsledky námořního sektoru během pandemie, nastal rok vystřízlivění. Ze segmentu námořních charterů přicházela varování, že výsledky za červenec mohou selhat a média byla přesvědčena, že podezření jsou správná.

Článek

Podle údajů, které poskytlo Chorvatské turistické sdružení portálu Jutarnji list, se v červenci 2023 počet přenocování v Chorvatsku snížil o pět procent, tedy počet příjezdů se oproti loňskému roku snížil o čtyři procenta, zatímco výsledek za prvních sedm měsíců je jen nepatrně lepší než v roce 2022.

V předchozí části roku, tedy prvních sedm měsíců, rostl počet přenocování v Chorvatsku jen o dvě procenta a příjezdy jen o jedno procento, což znamená, že Chorvatsko zatím zachraňuje dobrá předsezóna. Chorvatsko vstoupilo do hlavní části sezóny s problémy, které by se, pokud je nevyřeší, mohlo by se to dodatečně projevit v následujících letech.

Vysoké ceny v Chorvatsku

Jak pro Jutarnji list vysvětlil Paško Klisović, ředitel Asociace námořního cestovního ruchu při HGK, je již nějakou dobu jisté, že námořní turistika ukazuje v červenci deficit, což je způsobeno především několika faktory.

„První jsou povětrnostní podmínky během června, kdy obvykle probíhá rezervace na červenec, což se letos nezdařilo, a také to, že některé destinace, jako například Řecko, dávaly poslední čtyři roky nabídky k investicím do lodí, což má za následek přelití z Chorvatska, které zůstalo bez některých hostů,“ říká Klisović.

Nejzávažnějším důvodem je však nereálné zdražování zejména zboží a služeb v působnosti státu nebo místních samosprávných celků, které způsobilo, že Chorvatsko je pro obvyklé emisní trhy stále méně atraktivní a dostupné. A ti, alespoň pokud jde o hlavní sezónu, mají čím dál těžší udržet krok s chorvatskými cenami.

Turisté jsou na ceny citlivější

„Nejsem z těch, kteří jsou pro malování účtů a běsnění proti cenám restaurací v Chorvatsku, ale faktem je, že v letošní sezóně v Chorvatsku ceny četných služeb spojených s námořní turistikou, které jsou většinou v ruce státu zdražily. Zde mám na mysli především ceny vstupenek do národních parků a přírodních parků, které výrazně vzrostly, stejně jako ceny kotvišť a dalších služeb v přístavech,“ říká Klisović.

Klisović dodává, že se ukazuje, že současné emisní trhy - a to mluvíme především o Rakousku, Německu, Polsku a České republice - jen stěží stíhají růst těchto cen a že je třeba udělat krok k tomu, aby chorvatské trhy byly citlivější na cenu.

Hosty je třeba hýčkat a starat se o ně

„Zde mám na mysli především trhy Spojených států amerických, Austrálie a Nového Zélandu, které v současnosti nejsou příliš zastoupeny. Námořní segment, který oproti zbytku cestovního ruchu tvoří podíl možná čtyři procenta. Hosty je třeba hýčkat a starat se o ně,“ vysvětlil Klisović a dodal, že doufá, že se mu v rozhovoru s kompetentními institucemi podaří najít řešení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz