Hlavní obsah
Cestování

Exploze cen v Chorvatsku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Pokud si u Jadranu chcete užít pohodu, budete si zcela jistě chtít zapůjčit lehátko pro dva a slunečník. To vás například na ostrově Hvar přijde na 50 euro. Samozřejmě na pobřeží Dalmácie a Istrie vyjde zapůjčení levněji, někdy jen 20 euro.

10. 8. 18:39

Proč v Chorvatsku rostou ceny? Drahé bude jak ubytování, potraviny, služby tak vše ostatní. Veškeré informace o explozi cen v Chorvatsku.

Článek

Ceny ubytování, potravin, služeb a všeho ostatního v Chorvatsku dlouhodobě rostou a konec zdražování je v nedohlednu. Chorvaté už bijí na poplach, že každodenní věci, jako jsou potraviny a ceny v restauracích, jsou jen stěží dostupné. Někteří turisté (nejen ti z Česka), kteří tráví dovolenou na pobřeží Jadranu v Chorvatsku, jsou někdy ohromeni a otráveni tím, jak se ceny vyvíjejí.

Foto: Martina Sulovari

Ostrov Hvar se může pyšnit nejvyšším počtem hodin slunečního svitu na celém Jadranu, ale také nejvyššími cenami ve střední Dalmácii.

V posledních týdnech se objevily četné titulky jako iRozhlas.cz: „Kopeček za tři eura? Ceny v Chorvatsku jsou skandální jen místy jako každý rok, popisuje novinářka“, Novinky.cz: „Co může za zdražování v Chorvatsku? Ne euro, ale podnikatelé, trvá si na svém Prouza“ nebo iDnes.cz: „Drahota v Chorvatsku odrazuje i Němce. Už nemají důvod být levní, říká expertka“. To vše a mnohem více bylo publikováno ve zpravodajských médiích nejen v Česku s podobným obsahem a poukazem na trend zdražování v Chorvatsku. Někteří turisté jsou z cenového vývoje v šoku a mluví o konci někdejšího prázdninového ráje. Ale co je za tím ve skutečnosti - zde jsou fakta.

  • Ano, je pravda, že Chorvatsko je v posledních letech jako oblíbená cestovatelská destinace stále dražší a dražší. Ceny za potraviny, služby a podobně šplhají již několik měsíců stále výše a výše, prozatím bez viditelného konce. Politici odmítají, že by za to mohlo zavedení eura a při bližším pohledu je fakticky ve hře více faktorů, které ke zdražovacímu efektu přispívají.
  • Chorvatská ekonomika se nadále potýká s pokračující energetickou krizí a také inflací, která v listopadu 2022 dosáhla vrcholu 13,5 procenta, což nevyhnutelně vedlo k celkovému zdražování. Dodatečný přechod měny na euro k 1. lednu 2023 tedy přišel v nejhorší možnou dobu. Chorvatská vláda však pracuje na vypracování strategií k řešení těchto problémů a zajištění hospodářské a cenové stability.

Rostoucí ceny za ubytování

V roce 2023 mnoho majitelů a pronajímatelů apartmánů v Chorvatsku výrazně zvýšilo ceny za ubytování. Toto zdražení zdůvodnili tím, že všudypřítomná inflace a zvýšené provozní náklady v důsledku energetické krize a zvýšené mzdy zaměstnanců vedou k dalšímu zdražování.

Plánovaný přechod z chorvatské kuny na euro byl využit jako další příležitost k libovolnému zvýšení cen. V některých případech bylo za ubytování účtováno až o 50 procent více než v předchozím roce, bez znatelného zlepšení služeb. Je třeba také poznamenat, že měsíce červenec a srpen loňského roku (2022) byly považovány za předpokládaný konec pandemie Covid-19 a znovunabytá svoboda cestování znamenala, že oba měsíce byly plně obsazeny. Vzhledem k velkým očekáváním pronajímatelů to vedlo k uvedené cenové politice.

Tato náhlá úprava a vývoj cen v Chorvatsku vyvolaly u mnoha turistů údiv i šok a oprávněnou nelibost. Přestože v prvních měsících roku 2023 byly na hlavní sezónu (červen až září) dobré rezervace, prudce rostoucí ceny vedly k řadě zrušení. To vedlo k podvyplnění až o 10 procent ve srovnání s předchozím rokem. V reakci na to mnoho pronajímatelů v krátké době opět prudce snížilo ceny za ubytování, někdy až o 40 procent, aby zaplnili mezery v rezervacích.

Rostoucí ceny potravin

V letech 2022 a 2023 Chorvatsko také zažilo znepokojivý nárůst cen potravin, který si vybral krutou daň jak na spotřebitelích, tak na ekonomice Chorvatska. Toto zvýšení cen bylo způsobeno mimo jiné zvýšenými náklady na energii a dopravu, které vedly ke zvýšení výrobních a dodacích nákladů a byly nakonec přeneseny přímo na konečného spotřebitele. Zvýšené náklady na pohonné hmoty a energii měly také nepříznivý dopad na celý potravinový dodavatelský řetězec. V důsledku toho se ceny potravin v Chorvatsku dostaly na podobnou nebo dokonce vyšší úroveň než v sousedních zemích.

Foto: Martina Sulovari

Pivo Grifpořídíte u autobusového nádraží ve Splitu až za 12 euro, cena za jeden litr. Klasický škopek Grifu za 8 euro.

Průměrné ceny v pekárnách se například zvýšily zhruba o 15 procent. Podobný vývoj lze zaznamenat i v maloobchodě, kde produkty jako mléko, kuřecí maso a pivo vzrostly v průměru o zhruba 17 procent. Patrné je zejména zdražení zeleniny, přičemž některé odrůdy jsou vážně postiženy. Kapusta zaznamenala nárůst o 188 procent, červená cibule 95 procent, citrony 90 procent, pomeranče 89 procent, jablka 86 procent a mrkev 80 procent.

Zatímco ceny pohonných hmot v Chorvatsku patří kvůli státnímu zastropování k nejnižším v Evropě, s masivním zdražováním se potýkají zejména dovážené produkty. Především to ovlivňuje každodenní život místního obyvatelstva a představuje výzvy pro rozpočty mnoha domácností. Chorvatská vláda však přijala proti inflaci protiopatření, včetně dotací a podpory farmářů, cenových kontrol a podpory místní produkce. Aktuálně se objevují náznaky mírného uvolnění, protože ceny jednotlivých produktů jako cukr, ropa a obilí opět klesají, což dává naději do budoucna (stav k srpnu 2023).

Ceny v restauracích raketově rostou

V letech 2022 a 2023 zaznamenala chorvatská gastronomie výrazný nárůst cen, který byl patrný jak u jídla, tak i u nápojů. Tento trend byl stejně ovlivněn jednoduchými restauracemi i luxusními podniky. Náklady na oběd nebo večeři se v porovnání s předchozím rokem někdy zvýšily zhruba o 20 až 25 procent. Dokonce i každodenní nápoje jako Chorvaty oblíbená káva a alkoholické nápoje zaznamenaly nárůst až o 25 procent.

Důvody pro zvýšení cen v gastronomii jsou složité. Rozhodující roli zde kromě investic do infrastruktury hrají i rostoucí náklady na suroviny, zvýšené ceny potravin a inflace. Vládní opatření na zlepšení pracovních podmínek a zvýšení minimální mzdy navíc tlačila na růst provozních nákladů. Někteří také spojovali inflaci s přechodem z chorvatské kuny na euro, ale vláda toto tvrzení důrazně popírá.

Změna měny na euro bohužel vedla i k ojedinělým nelegálním a skrytým úpravám cen ze strany provozovatelů restaurací. Navzdory právním důsledkům a přísným sankcím je sledování všech restaurací v praxi extrémně obtížné. To vedlo k neúměrnému zvyšování cen a svévolnému stanovování cen. Tento vývoj vyvolal zmatek a údiv doma i v zahraničí. Příklady jako půjčení slunečníku a dvou plážových lůžek na ostrově Hvar za 50 euro, jeden kopeček zmrzliny za 5 euro v Dubrovníku, burger za 22 euro v Rovinji nebo 0,1litrový Aperol Spritz za 11 euro v Šibeniku způsobily, že všichni s šokem kroutí hlavou.

Návštěva restaurace je aktuálně pro mnoho Chorvatů kvůli cenové politice vzácným luxusním zážitkem. V důsledku toho většina restaurací v turistických oblastech omezuje svou otevírací dobu na letní měsíce, což následně ovlivňuje i ceny. Zatímco některé podniky byly schopny krátkodobě těžit z vyšších cen, mnoho spotřebitelů se stále snaží udržet krok se zvýšenými náklady. Další vývoj odvětví v příštích letech se teprve uvidí.

Anketa na Seznam médium - Zdražilo Chorvatsko?

Spustila jsme průzkumnou anketu ve svém článku s titulkem „Arogance Chorvatů ohledně cen zasáhla turistiku naplno“, který byl publikován na Seznam médium a položila jsem otázku: „Přestřelilo pro turisty Chorvatsko ceny?“. Ankety se zúčastnilo téměř 20 tisíc lidí a 86,7 % odpovědělo „ano“ a 3,8 % odpovědělo „ne“. Výsledek ankety odráží dojem českých turistů/čtenářů.

Důsledky chorvatského zdražování pro cestovní ruch

Budoucí vývoj cestovního ruchu v Chorvatsku bude výrazně ovlivněn cenovým vývojem v zemi. To je bezesporu jedna z nejdůležitějších výzev pro turistický sektor. Možnost dalšího nepředvídatelného zdražování, v neposlední řadě kvůli omezené kupní síle místních, by mohla vést k odchodu kvalifikovanějších odborníků ze země, což by zanechalo velmi vážnou mezeru.

Aby se však Chorvatsko dále etablovalo jako atraktivní turistická destinace, je zásadní nejen prosazovat vyváženou cenovou politiku, ale také neustále investovat do zlepšování turistické infrastruktury. Modernizace ubytování, dobře rozvinuté dopravní infrastruktury a udržitelné volnočasové aktivity nejen přispívají ke službám turistů, ale slouží také k ochraně a zachování přírodních zdrojů a krás Chorvatska.

Tyto kroky jsou nezbytné pro udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti Chorvatska ve srovnání s jinými oblíbenými destinacemi, jako je Itálie, Turecko, Egypt nebo stále oblíbenější Albánií.

Osobní prognóza pro Chorvatsko

Chorvaté i turisté si nejprve musí zvyknout na zvýšené ceny. Pro Chorvaty je čím dál těžší financovat svůj každodenní život. V důsledku zdražování bude trend migrace do jiných zemí i nadále růst. Počet obyvatel Chorvatska v posledních letech prudce klesá.

Foto: Martina Sulovari

Ostrov Hvar. Nejslunnější ostrov na Jadranu si podmaní každého turistu.

Na druhou stranu turisté již Chorvatsko nevnímají jako levnou prázdninovou destinaci a budou se také rozhlížet po jiných levnějších alternativách, jako je Albánie nebo například Polsko. Chorvatsko je samozřejmě stále velmi atraktivní, ale v době inflace hrají zásadní roli i vysoké ceny. Prognózy do budoucna podle mě nevypadají dobře, ale i přes obrovské zdražení zůstávám optimistkou, protože milujeme Chorvatsko.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz