Hlavní obsah
Cestování

Levné nebo drahé Chorvatsko? Pro příští sezónu je to jedno. Důležitá je jen jedna otázka

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Ostrov Hvar, dražší chorvatská destinace. Nejslunnější ostrov na Jadranu si podmaní každého turistu.

31. 8. 14:58

Chorvatsko po zavedení eura a vstupu do Schengenu výrazně zdražilo. Zprávy o zdražování mnohé odradí, ty ostatní turisty však přiláká. Může těm ostatním nabídnout to, co hledají? To se projeví v další sezóně, kdy bude jedno, zda je draho nebo levno.

Článek

Chorvatské pobřeží se letos díky zavedení eura a vstupu do Schengenu výrazně prodražilo. To se projeví v další turistické sezóně, ve které už bude jedno, zda je Chorvatsko drahé nebo levné. Někdo může a chce zaplatit jakoukoli cenu za letní dovolenou. Otázkou jen je, zda turisté, kteří si mohou dovolit letní dovolenou v Chorvatsku, usoudí, že za investované peníze opravdu stojí.

Zprávy o tom, že se v Chorvatsku zdražilo, by mohlo mnohé odradit, ale některé movitější turisty však může i přilákat. Může Chorvatsko těm ostatním turistům nabídnout to, co hledají? To se ukáže v příští letní sezóně.

Chorvatský turistický průmysl na rozcestí

Chorvatsko je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací v Evropě. V roce 2022 navštívilo zemi více než 18 milionů turistů, což představuje nárůst oproti roku 2021 kolem 5 milionu turistů.

Zprávy o tom, že se v Chorvatsku zdražilo, vyvolávají určité obavy o budoucnost chorvatského turistického průmyslu. Někteří odborníci varují, že vysoké ceny mohou odlákat turisty, kteří si nemohou dovolit luxusní dovolenou.

Željko Kukurin, předseda představenstva Valamaru, největší chorvatské turistické společnosti, se k tomuto tématu vyjádřil na svém LinkedIn účtu. „Potřebujeme milion turistů, kteří přijdou do levných forem ubytování, nakupují ve velkých obchodních centrech a jedí pizzu ve špatných barech spravovaných nerezidenty destinace?“ zeptal se Kukurin.

Kukurin se domnívá, že Chorvatsko by se nemělo snažit přilákat co nejvíce turistů za každou cenu, i kdyby to znamenalo nižší ceny. Místo toho by se mělo zaměřit na kvalitu a udržitelnost.

„Chorvatsko musí nabízet něco víc než jen krásné pláže a moře,“ uvedl Kukurin. „Musíme turistům nabídnout jedinečný zážitek, který si budou pamatovat.“

Toto tvrzení podporuje i skutečnost, že Chorvatsko je v posledních letech stále populárnější destinací pro tzv. „slow travel“, tedy cestování s cílem poznat kulturu a tradice Chorvatska.

Zda se Kukurinovy výzvy podaří naplnit, se ukáže v nadcházející letní sezóně. Je však jasné, že Chorvatsko stojí před velmi důležitým rozcestím. Může se stát cílovou destinací pro miliony turistů, kteří hledají cenově dostupnou dovolenou, nebo se může zaměřit na kvalitu a s tím i na vyšší ceny.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz