Hlavní obsah
Cestování

Pět neznámých zajímavostí o Chorvatsku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Stevan Aksentijevic, Zdroj: Pixabay

Turisty vyhledávaný ostrov Brač v Dalmácii (Ilustrační foto).

28. 7. 18:18

Chorvatsko je v celosvětovém měřítku pro mnohé známé, ale jeho rysy jsou široké veřejnosti zcela neznámé. Zde je jen několik neznámých zajímavostí o Chorvatsku, které vás mohou inspirovat k dovolené u tyrkysového moře a krásného vnitrozemí.

Článek

Zagreb - jméno hlavního města

Hlavní město Chorvatska ležící na severozápadě země, u řeky Sávy, má poměrně originální název, Zagreb. Existuje mnoho legend o vzniku tohoto města. Jedna z legend říká, že statečný rytíř a jistá panna se odvážili do údolí, když dívka pocítila velkou žízeň. Rytíř náhodou objevil podzemní pramen, a tak oba začali kopat, aby rozšířili tok. Dívka křičela „Zagrabite!“. Zdroj vody byl ve skutečnosti magickým místem a pár se rozhodl na jeho místě postavit město. Dnes na místě, o kterém se věří, že je místo uchopení, sídlí fontána Manduševac.

Foto: Marko Tomic, Zdroj: Pixabay

Katedrála, Záhřeb

Dubrovník byl v minulosti samostatný stát

Přestože je město Dubrovník vyhlášenou dovolenkovou destinací na jižním chorvatském pobřeží, nebyl vždy považován za čistě chorvatské území. Krásné město skutečně fungovalo jako městský stát až do napoleonských dob, s vlastní vládou a diplomatickými vztahy. Tato země, v historii známá jako Ragusa, byla důležitým hráčem ve středomořských záležitostech, známá svými liberálními hodnotami a oceňováním osobní svobody. Vždy však bylo pod chorvatským kulturním vlivem, což nakonec vedlo k tomu, že se stalo součástí moderního chorvatského státu, tak jak jej známe dnes.

Foto: Vifra, Zdroj: Pixabay

Turisty oblíbené město Dubrovník

Chorvatsko má stovky ostrovů

Chorvatsko má 1185 ostrovů, ale drtivá většina z nich je bez stálého obyvatelstva. To nutně neznamená, že jsou to nekontrolované divoké země. Většina z nich má úroveň místní infrastruktury, jako jsou promenády, silnice a doky. Tyto ostrovy, které jsou přístupné pouze námořními plavidly, jsou pravděpodobně perfektní destinací pro lidi, kteří by si chtěli užívat dovolenkovou relaxaci na izolovaných, nepřeplněných plážích, obklopených nedotčenou přírodou.

Foto: Peter, Zdroj: Pixabay

Ostrov Hvar

Lodě duchů Jadranského moře

Kromě toho, že Chorvatsko má jedno z nejčistších moří na světě, má také něco zajímavého pod jadranskými vlnami. Hluboko pod povrchem lze objevit řadu potopených lodí a sestřelených letadel. Většina z nich našla svůj osud během dvou světových válek a jsou důležitými podmořskými stopami chorvatské historie. Lze se k nim dostat s potápěčským vybavením a vyškoleným personálem, což výletníkům poskytne jedinečné dobrodružství.

Foto: FIRST online, Zdroj: Pixabay

Ilustrační snímek

Nebe zářicích hvězd

Existuje mnoho faktorů, které určují, jak hvězdná je noční obloha. Jedním z nejdůležitějších je míra světelného znečištění v dané oblasti. Všechna města osvětlují oblohu, což způsobuje, že světlo hvězd ztrácí kontrast proti temnotě vesmíru. Ale pokud jste ve vzdálené oblasti, daleko od takových měst, hvězdy září silným a specifickým světlem. Díky tomu je astrální zkoumání snadné a zajímavé. Chorvatsko má mnoho takových míst, včetně určitých částí Liky a okouzlujícího ostrova Lastovo.

Foto: Dominador, Zdroj: Pixabay

(Ilustrační foto) Měsíc na noční obloze

To bylo jen pět neznámých zajímavostí o Chorvatsku. V této středomořské zemi u Jadranu, která netrpělivě čeká na vaši návštěvu, se můžete ještě více naučit a zažít nejen úžasné léto.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:
Záhřeb

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz