Hlavní obsah
Cestování

Přerostla Chorvatům chamtivost přes hlavu? Slevy na ubytování až padesát procent

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Podstrana - turisty z Česka, Polska i Německa oblíbená letní destinace v Chorvatsku.

26. 7. 19:40

Chorvatští odborníci na cestovní ruch před časem varovali: „Všichni, kdo chtivě zdražovali ubytování, spláčou nad výdělkem na konci sezóny. Nyní ceny za neobsazené ubytování začaly padat až o 50 procent,“ píše chorvatský portál Poslovni.

Článek

Každý, kdo v průběhu měsíců červen a červenec náhodně prohledával nabídky apartmánů po celém Jadranu na platformách Booking.com a Airbnb.com nyní zjistil, že za posledních deset dní ceny apartmánů klesají až o 50 procent. Největší slevy na ubytování v soukromí nabízejí pronajímatelé s vyššími cenami. Zjevně ti, kteří se z pohledu hostů přepočítali ve vztahu k hodnotě, kterou nabízejí. Pravděpodobně jim přerostla chamtivost přes hlavu a začali jednat, aby na konci letní sezóny nesplakali nad výdělkem.

„Situace není alarmující, ale na konci by mohla snížit příjem. Před koncem sezóny si musí každý dobře rozmyslet, zda se má nadále chovat, jako by příští léto neexistovalo,“ řekl pro chorvatský portál Poslovni.hr, Igor Popović – majitel společnosti Adriagate, která spravuje 12 tisíc ubytovacích jednotek v Chorvatsku.

Chorvatští pronajímatelé apartmánů, kteří byli od začátku sezóny s cenami opatrní, mají dobrou obsazenost. Jejich ubytování je rezervováno na 90 až 120 dní dopředu a turisté jim nemuseli z důvodů vysokých cen rušit žádné pobyty. To je profesionální přístup podle chorvatské agentury Popović, která poskytuje svým klientům statistiky, na základě kterých se mohou rozhodovat o tvorbě cen. Nakonec je však na pronajímatelích, kolik si za své ubytování účtují.

Foto: Martina Sulovari

Apartmány, které mají pro své hosty k dispozici možnost využívání venkovního bazénu, jsou na Booking.com nebo Airbnb až o 30 procent dražší.

V Chorvatsku jsou dny vrcholné sezóny, kdy mohly pronajímatelé zvýšit ceny nárazově, vzhledem k vysoké poptávce, ale mnoho pronajímatelů to vzalo rychle již od začátku sezóny a navýšili ceny pro všechna období. Z důvodu toho čelí nyní velkému množství zrušení rezervací, které můžeme právě nyní sledovat na platformách jako je Booking.com.

Někteří zdražili až o 50 procent na startu sezóny

Někteří svou chamtivost využili ke zdražení o 40 až 50 procent, jiní byli moudřejší, takže v průměru vstoupilo ubytování v soukromí do letošní sezóny s cenami vyššími jen o 15 až 20 procent.

Igor Popović říká, že: „V květnu a červnu bylo zaznamenáno zhruba o 20 procent méně rezervací. Největším problémem byly začátkem léta drahé vily s bazény, které jen těžko zaplňovaly mezery a v akcích na poslední chvíli zlevnily až o 50 procent. Když se to hosté dozvěděli, začali rušit rezervace na Bookingu, protože si uvědomili, že mohou najít něco levnějšího.“

Vlna slev i u chorvatských restaurací?

Další trefou by mohla být restaurační zařízení. Majitelé restaurací, kteří se budou muset smířit s tím, že mají méně hostů kvůli přemrštěným cenám, by se mohli ještě v srpnu probudit z chamtivosti a nastolit tak nižší ceny s jistějším sezónním příjmem.

Anketa

Používáte pro výběr dovolené ubytovací platformy?
Ano, používám Booking.com
60,4 %
Ano, používám Airbnb.com
3,3 %
Používám jinou platformu
2,7 %
Ne
33,6 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 5597 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz