Hlavní obsah
Cestování

Rady a tipy, jak ušetřit na dovolené v Chorvatsku a nebýt „paštikářem“

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Pohled na Jadran z hotelového rezortu Le Méridien Lav v Podstraně (Chorvatsko).

24. 7. 18:28

Rady a tipy, jak se vyhnout na dovolené v Chorvatsku turistickým návnadám, dobře se najíst a zbytečně nezatěžovat rozpočet – a nebýt „paštikářem“. Ať je rozpočet jakýkoliv, neplaťte víc, než je nutné.

Článek

Chorvatsko už několik let nepatří mezi ty nejlevnější dovolenkové destinace. Ceny v restauracích, hotelech, kempech i obchodech se zvyšují, na vině je přechod země na euro a inflace, a to může pro rodinu znamenat vyšší výdaje navíc. Proto jsem si pro vás připravila ze svých vlastních aktuálních zkušeností hned několik rad a tipů, díky kterým si dovolenou u Jadranu báječně užijete a ušetříte nějaká ty eura i bez „paštikaření“.

Na termínu dovolené záleží

S cenou dovolené zahýbe i konkrétní termín. Je samozřejmé, že v hlavní letní sezóně, která je v Chorvatsku v období našich školních prázdnin, jsou ceny za ubytování v hotelech i apartmánech ty nejvyšší. Stačí vyjet několik dnů před nebo po hlavní sezóně, počasí se nikterak razantně lišit nebude a můžete ušetřit až polovinu za ubytování. Bonusem pak bude větší pohoda na plážích, kde nebudou turisté hlava na hlavě.

Ubytujte se v apartmánu přes Airbnb

Ubytování v hotelu není zrovna nejlevnější variantou, obzvláště pokud jedete k Jadranu s rodinou. Vyplatí se pronájem apartmánu, s výběrem pomůže portál Airbnb, který nabízí velmi dobrou kvalitu ubytování v soukromí. Ubytování v apartmánu nemusí přijít vůbec draho. Můžete vybírat z nabídek pokojů, krásných apartmánů klidně i s bazénem nebo se zahradním altánem. Jelikož je většinou k dispozici i velmi dobře zařízená kuchyň nebo venkovní gril, můžete si vařit, tím pádem ušetříte nejen za samotné ubytování, ale i na každodenních návštěvách restaurací.

V nabídce portálu Aibnb se dá sehnat i nádherný apartmán s výhledem na moře, kuchyní a terasou na jednu noc pro dvě osoby již od 35 euro v hlavní sezóně (Takový apartmán jsem měla možnost obývat v minulém týdnu - červenec 2023, jen s tím, že byl 900 metrů v docházkové vzdálenosti od moře v kopci). Chce to jen hledat a mít trpělivost, v opačném případě zaplatíte od 60 do 120 euro za noc pro dvě osoby.

Foto: Martina Sulovari

Plně zařízený apartmán s terasou a rozhlelým obývacím prostorem v Podstraně, nedaleko moře se dá na Airbnb pořídit již od 75 euro za noc pro dvě osoby

Alternativou portálu Airbnb je portál Booking, který také disponuje bohatou nabídkou apartmánů. Malým trikem, jak dosáhnout levnější ceny za apartmán na zmíněném portále je skutečnost, že levnější nabídku ubytování budete mít při použití mobilní aplikace Booking oproti webové verzi.

Nakupujte ve větších supermarketech

V Chorvatsku můžete výrazně ušetřit na domácím stravování, pokud se rozhodnete vařit sami. Není vůbec nutností vozit si s sebou z Česka vlastní suroviny. Ve velkých supermarketech typu Lidl, Kaufland nebo Spar jsou ceny na stejné úrovni jako v Česku, navíc tady v Chorvatsku, stejně jako u nás v Česku, probíhají týdenní slevové akce a větší supermarkety nabízí možnost použit zákaznickou mobilní aplikaci, které vám ušetří další eura.

Například menší supermarket Tommy, který má bohatou síť obchodů v zemi, nabízí mobilní aplikaci, ve které když vyplníte svůj věrnostní zákaznický profil, obdržíte body, které lze při nákupu proměnit za slevu ve výši 2 eura. Dalšími nákupy sbíráte body, které při dalších nákupech promněníte za slevu.

Konkrétní ceny potravin v supermarketu Tommy v Podstraně ke dni 24. července: 10 vajec: 3,25 euro (78,55 Kč), chléb krájený 400 gramů: 2,49 euro (60,20 Kč), 3 plátky vepřové panenky v marinádě (600 gramů): 4,36 euro (105,40 Kč), instantní káva 100 gramů: 4,15 euro (100 Kč), dámský šampon Pantene 250 ml: 2,49 euro (60,20Kč), kobliha s marmeládou: 0,89 euro (21,50 Kč).

Foto: Martina Sulovari

Účtenka za nákup potravin v obchodě Tommy v Podstraně, 24. července 2023

Vybírejte jen z bankomatů chorvatských bank

Tam, kde je to možné, využívejte platbu kartou nebo mobilním telefonem. Pro elektronickou platbu platí vždy výhodnější kurz.

Hotovostním platbám se na dovolené v Chorvatsku zcela nevyhnete a poplatek za výběr v bankomatu může být velmi nepříjemným překvapením. Striktně ze své vlastní zkušenosti doporučuji provádět výběr hotovosti jen z bankomatů, které jsou označeny některou z chorvatských bank. Vyhněte se bankomatům, které jsou na každém rohu a jsou označeny ATM, důvodem je velmi vysoký poplatek za výběr hotovosti.

Foto: Peggy a Marco Lachmann, Zdroj: Pixabay

(Ilustrační snímek) Hotovost vybírejte je z bankomatů, které patří některé z chorvatský bank. Vždy zadejte při výběru možnost bez konverze a vyhněte se bankomatům označených ATM.

Bankomaty chorvatských bank, například Zagrebačka banka nebo Erste Bank, nabízejí dvě možnosti výběru hotovosti, liší se cenou poplatku za výběr. Doporučuji, vždy vybrat možnost bez konverze (Without converse), tedy výběr hotovosti za poplatek od 4,50 do 5,50 euro. Upozorňuji, že druhá varianta výběru hotovosti s konverzí je mnohem dražší, většinou kolem 13 procent z celkové vybírané sumy. Kurz bývá velmi nevýhodný a nejde jen o pár korun, nad kterými jen mávnete rukou.

Neomezený internet a výhodné mobilní balíčky

Někdo na dovolené vypíná mobilní telefon i notebook, jiný v rámci dovolené musí být online. Případně chce internetové připojení používat večer ke sledování filmů na Netflixu nebo podobně. Jak si zajistit opravdu kvalitní připojení k internetu?

Můžete se samozřejmě spolehnout na Wi-fi, která je standardem ve většině chorvatských apartmánů. Většinou funguje spolehlivě, když se ale počet uživatelů v objektu vašeho ubytování zvětší, může nastat problém s rychlostí. S problémy můžete bojovat na některých chorvatských ostrovech, stalo se mi to na ostrově Brač.

Jak situaci se stabilním internetem vyřešit? Pomoci může připojení od místních mobilních operátorů. Díky jejich turistickým SIM kartám nemusíte hledět na množství spotřebovaných dat a cenu za SIM kartu. V případě sledování filmů nebo videohovorů je chorvatská turistická SIM karta k nezaplacení.

V Chorvatsku tímto způsobem můžete využít služby minimálně tří operátorů. Variantu od operátora Telemach jsem osobně vyzkoušela a funguje naprosto skvěle. Nemusíte vůbec navštívit specializovanou prodejnu. SIM karty standardně nabízí síť trafik, pošt, čerpacích stanic i některé obchody s potravinami.

  • A1 -Spolehlivé připojení A1 Tourist 4G SIM karta stojí 10 euro. Můžete ji používat jeden týden zcela bez omezení a stahovat i nahrávat libovolné množství dat. V balíčku jsou i volné minuty volání v rámci Chorvatska.
  • Hrvatski Telekom - Velmi podobnou nabídku má Hrvatski Telekom, jehož kartu Visiting Croatia koupíte za 11,49 euro. SIM karta funguje sedm dní.
  • Telemach - Za cenu 9,95 euro získáte 10 GB dat, v rámci letní akce, získáte dalších 40 GB zdarma. Další výhodou této SIM karty je možnost využít 200 volných minut volání v rámci Chorvatska.
Foto: Martina Sulovari

Telemach - Za cenu 9,95 euro získáte 10 GB dat, v rámci letní akce získáte dalších 40 GB zdarma.

Lístky na trajekt kupujte s předstihem

Lístky na trajekt je zcela určitě dobré zakoupit předem, abyste se v čase odjezdu nepotili nákupem nebo nemuseli čekat na další trajekt z důvodu plného obsazení trajektu. Lístky se většinou dají koupit online na internetu (www.jadrolinija.hr), nebo někde v  přístavu hledejte kancelář daného přepravce. Cena lístků je závislá od výšky a délky auta, jeho typu (osobní, karavan, motocykl) a počtu přepravovaných osob.

Foto: Martina Sulovari

Trajekt společnosti Jadrolinia na lince ostrov Brač (Supetar) - Split, připlouvá do přístavu Supetar na ostrově Brač.

Doporučuji lístky kupovat výhradně přes web přepravce, v opačném případě, pokud lístky zakoupíte přes jiné portály, nákup se vám prodraží.

Klasickým taxíkům se v Chorvatsku vyhněte

Kromě klasických taxislužeb fungují v Chorvatsku také populární možnosti přepravy, kdy si taxi můžete objednat pomocí mobilních aplikacích. Ve větších městech funguje bez problémů aplikace Uber i Bolt. Klasické taxislužby a taxíky z ulic doporučuji zavrhnout. Platí, že s vysokou jistotou zaplatíte za svou cestu velmi vysoké částky.

Naopak, pokud si přivoláte taxi přes mobilní aplikaci Bolt či Uber, bude výsledná cena například i o 80 procent výhodnější.

Na závěr bych vám všem chtěla popřát krásné léto a úžasnou dovolenou, ať už jedete do Chorvatska nebo kamkoli jinam.

Anketa

Používáte v Chorvatsku při nákupu v obchodech věrnostní mobilní aplikaci?
Ano
4,9 %
Ne
64,2 %
Nevěděl/a jsem, že obchody v Chorvatsku nabízejí věrnostní aplikace.
30,9 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 162 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz