Článek
Co se v Chorvatsku podle úřadu zdražilo
Ceny právních a účetních služeb meziročně vzrostly o 50 procent. Na prstech jedné ruky by se daly vyjmenovat výkony, jejichž ceny se nezvýšily. Osobní doprava vlaky je meziročně levnější o 0,1 procenta a ve srovnání s rokem 2015 jsou ceny o 5,5 procenta nižší.
Veterináři ani provozovatelé pevných linek v uplynulých osmi letech nezdražili. Ceny veterinářů jsou navíc o 1,2 procenta nižší než před osmi lety a ceny pevných linek za stejné období klesly o 8 procent. Námořní přeprava cestujících s příchodem turistické sezóny zdražila. Ceny lístků na trajekty, mířící na chorvatské ostrovy, tak v červenci oproti červnu zdražily o 24 procent.
Na měsíční úrovni se cena poštovní služby za poslání dopisu v červenci zvýšila o 22,9 procenta a tuzemské ceny za balíkové zásilky na měsíční úrovni vzrostly o 22 procent.
Ceny za ubytování v dovolenkových destinacích zdražily. Konkrétně ceny v apartmánech, kempech a hostelech v červenci vyskočily o 21 procent. Za posledních osm let vzrostly ceny ubytování o neuvěřitelných 110 procent a v kempech o 104 procent.
Ti, kdo se v Chorvatsku zabývají rekreací a sportem, vědí, že jen v červenci vzrostly ceny o 10,9 procenta a meziročně téměř o 13 procent.
Ceny připojení k internetu vzrostly o 4,5 procenta.
V posledních měsících se v Chorvatsku, zejména v Dalmácii, hodně mluví o zdražování úklidových služeb a pomoci v domácnosti. Kdo v Chorvatsku rekonstruoval byt nebo dům ví, že se zvýšily i ceny všech možných profesí. Ceny úklidu vyskočily meziročně o 14 procent a ostatní pomocné služby pro domácnost vzrostly o 4 procenta. Úklid byl v červenci oproti roku 2015 o 51 procent dražší, ostatní služby o 23 procent.
Služby údržby topných systémů a klimatizací v červenci meziročně zdražily o 10 procent, elektrikáři zdražili o 9,6 procenta a tesaři o 8,7 procenta. Ve srovnání s rokem 2015 jsou jejich ceny o 35 až 85 procent vyšší než u truhlářských služeb.
Zubaři zdražili meziročně o 10,7 procenta, v odborné lékařské praxi o 15,6 procenta. V restauracích a kavárnách vzrostly ceny meziročně o 13,6 procenta a služby rychlého občerstvení o 19 procent. Vzrostla i cena za taxi služby, aktuálně o 16,6 procent. Letecká přeprava se dočkala zdražení o 24 procent.
Cena elektřiny v červenci oproti stejnému měsíci loňského roku vzrostla o 2,3 procenta. Do konce září jsou v platnosti vládní opatření na omezení růstu cen elektřiny, je tedy otázkou, jak moc vyskočí, pokud nedojde k prodloužení opatření. Limit na růst ceny plynu trvá do dubna příštího roku, v červenci byl meziročně levnější o 2,6 procenta.
Chorvatsko se stalo dražší destinací
Letošní zdražování v Chorvatsku se zcela určitě promítne v příští letní sezóně, kdy lze očekávat další navýšení cen ve sférách ubytování i stravování. V tomto roce pocítili zdražování nejen turisté z Česka, ale i dalších zemí.
Výhodu měli ti, kteří si ubytování na letošní sezónu zakoupili ještě v minulém roce. Ceny v restauracích a ubytování se v různých destinacích Chorvatska letos hodně liší, vyšší ceny mají města jako Split či Dubrovník. Ve špičce sezóny se apartmán na jednu noc pro dvě osoby v těchto městech dal pořídit zhruba od 100 do 200 euro.
Již nyní je jisté, že spousta turistů v příštím roce zavítá do jiných destinací mimo Chorvatsko.
Chorvatský zákon na regulaci turismu
Chorvatsko bude brzy schvalovat nový zákon o regulaci turismu, ten stanoví mantinel pro počet turistů v dané destinaci, počet restaurací atd.
(Zdroj dat: DZS.gov.hr)