Hlavní obsah
Lidé a společnost

Ženu ze Splitu šokovala cena kávy v Praze, postěžovala si chorvatským médiím

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Chevanon Photography, Zdroj: Pexels

„Vážení přátelé, zde je návrh ke zveřejnění. Za dvě kávy jsem v Praze zaplatila 15 eur. Jelikož si stěžují, že ceny jsou v Chorvatsku vysoké, zde je příklad z České republiky,“ napsala šokovaná žena chorvatským médiím. (Ilustrační snímek)

8. 8. 12:04

O zdražování v Česku i v Chorvatsku se píše v médiích několik měsíců, cena za dvě kávy na Staroměstském náměstí v Praze přesto turistku z Chorvatska šokovala. Za dvě kávy v restauraci Bílý Koníček zaplatila 304 Kč a veřejně si postěžovala v médiích.

Článek

Turistka z chorvatského Splitu v červenci navštívila Prahu a popila na Staroměstském náměstí kávu. Cena za dvě kávy v restauraci Bílý Koníček ji natolik šokovala, že si postěžovala chorvatským médiím.

V pondělí 7. srpna splitský deník Slobodna Dalmacija vydal článek s titulkem: "Žena ze Splitu pila kávu v Česku. Když přišel účet - šok! „A oni říkají, že je to tady pro ně drahé. Tady je účet, podívejte“.

„Média v minulých dnech psala, že ceny na Jadranu jsou astronomické a u kávy to platí obzvlášť. Píšou, že jsou to dvě, tři, čtyři eura. Kontaktovala nás však žena ze Splitu s tím, že za dvě kávy v Praze zaplatila 15 eur (113 HRK). Poslala i účet. Takže káva asi za 7,50 eur, tedy asi 57 HRK. To, musíte uznat, to není ani na Jadranu“, píše deník Slobodna Dalmacija v článku.

Chorvatka si stěžovala médiím

„Vážení přátelé, zde je návrh ke zveřejnění. Za dvě kávy jsem v Praze zaplatila 15 eur. Jelikož si stěžují, že ceny jsou v Chorvatsku vysoké, zde je příklad z České republiky,“ napsala šokovaná žena ze Splitu médiím a přiložila účtenku za dvě kávy ze Staroměstského náměstí.

Pasti na turisty nejsou tedy jen výstrahou dovolenkových destinací v Chorvatsku, najdou se prakticky po celém civilizovaném světě, kam jezdí hojně turisté. Historického centra Prahy nevyjímaje.

Cena kávy v Chorvatsku se liší podle destinace. Za tamní kávu turisté zaplatí od 1,50 eura do 3,50 euro.

Česko vs Chorvatsko

Srovnávat ceny ze samotného historického srdce Prahy s Chorvatskem není na místě. Přesto, že Chorvatsko přešlo počátkem roku 2023 na euro, je tamní minimální měsíční mzda kolem 700 euro (v přepočtu kolem 17 tisíc Kč). Průměrná mzda v Česku dosahuje bezmála 40 tisíc Kč. Tedy velmi razantní rozdíl.

I přesto může být pro občana České republiky velmi drahé popít kávu v Praze na Staroměstském náměstí v luxusní restauraci Bílý Koníček, která je krom restaurace i jazzový a bluesový klub, který se nachází v samém centru Prahy v jednom z nejstarších domů na Staroměstském náměstí.

Účet za dvě kávy mohl být více jak o polovinu nižší, tedy v tom případě, pokud by žena ze Splitu navštívila jiný podnik v Praze v méně exponovaném turistickém místě. Obvyklá cena za kávu se objevuje v nabídkách od 45 do 60 Kč.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz