Hlavní obsah
Cestování

Zprávy o drahotě v Chorvatsku plní zahraniční média. Kritika zní i od Chorvatů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Martina Sulovari

Turisty oblíbená hlavní pláž na Makarské.

16. 8. 9:05

Zdražování v Chorvatsku se stalo tématem nejen mezi Chorvaty. Podle starosty města Rovinje se ceny nejen ubytování zvýšily až o 30 procent. O zdražování v Chorvatsku píší i média v Německu, Itálii, Rakousku a Česku. Kritika zní i od Chorvatů.

Článek

Chorvatsko vkládalo velké naděje do zavedení eura jako oficiální měny na přelomu roku a následnému vstupu do Schengenského prostoru. Následně nastala deziluze, ceny začaly růst. Díky zavedení eura je nyní pro turisty snazší porovnávat ceny například v Německu, Rakousku nebo Itálii s cenami v Chorvatsku.

Starosta Rovinje: Přehnali jsme to s cenami

Uvědomuje si to i Marko Paliaga, starosta města Rovinje, které leží na pobřeží poloostrova Istrie. „Přehnali jsme to s cenami, zejména v Rovinji. Nejen ve stravování, ale také u ubytování v soukromí a velkých supermarketech, které jsou až o 30 procent dražší než ve vnitrozemí Chorvatska“, řekl starosta Rovinje Marko Paliaga pro chorvatský portál Istra IN a dodal, že: „Budeme se muset všichni společně vážně zamyslet, protože pokud budeme takto pokračovat, pocítíme v příští sezóně ještě větší následky“. „Příjmy se snížily kvůli inflačnímu tlaku a myslím, že budeme muset všichni společně zapracovat na kvalitě, ale také na raketově rostoucích cenách,“ uzavřel starosta Paliaga.

Foto: Martina Sulovari

Jídelní lístek plážové restaurace „Beach Club Hvar“ ve městě Hvar na ostrově Hvar. (Pořízeno dne: 8. srpna 2023).

Kritika cen v Chorvatsku zní i ze zahraničních médií

Pro mnoho turistů je dovolená u moře v Chorvatsku vyhledávanou destinací. Těší se na památky, pláž, moře, slunce a posezení v místních restauracích, aby si u jídelního stolu mohli užít místní speciality. Špatné zkušenosti a kritika turistů ohledně cen v Chorvatsku plní zpravodajské portály a TV stanice například v Německu, Rakousku i Chorvatsku.

Například v Německu média publikují několik článků denně o zdražování v Chorvatsku a šíří tak kritiku nespokojených turistů, kteří se vrátili z dovolené v Chorvatsku. Mezi poslední aktuální kritické články patří i článek zpravodajského portálu RTL.de, který je jedním z největších zpravodajských webů v Německu. V článku s titulkem: Chorvatsko nás okrádá! Pět eur za kopeček zmrzliny – v restauracích se také zdražuje novináři píší o tom, že turisté musejí sáhnout hlouběji do kapsy a situace by mohla vyvrcholit. „Pokud ceny zůstanou vysoké, někteří rekreanti se v budoucnu pravděpodobně poohlédnou po levnější alternativě.“

Podle německého portálu Express.de a cestovní kanceláře Kroati-Reisen, ale i místní Chorvaté bijí na poplach, protože každodenní věci, jako jsou potraviny, jsou stěží dostupné.

Obdobně zdražování v Chorvatsku rozplétají novináři z portálu Merkur.de, kde v úvodu článku rozebírají důvody zdražování: „Rekreanti v Chorvatsku letos zažili skutečný cenový šok: po zavedení eura razantně vzrostly ceny ubytování, jídla a dalších služeb. Jak ale uvádí Bayerischer Rundfunk (BR), nejen nová měna, ale také inflace nad průměrem EU způsobila vystřelení cen nahoru.“

Chorvatský ministr financí Primorac: „Zdražování je znepokojivé“

Na konci června letošního roku se chorvatský ministr financí Marko Primorac rozhodl veřejně okomentovat vývoj cen. Komentář publikoval německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung für Deutschland, což je německý konzervativně-liberální deník, který patří mezi nejrespektovanější německé i evropské noviny. Po jednání vlády označil chorvatský ministr financí Primorac zdražování za „znepokojivé“ a varoval, že pokud bude trend pokračovat, může to vážně ohrozit turistickou sezónu, která je hlavním pilířem chorvatské ekonomiky. „Když slyšíte, jak moc tyto ceny rostou, je to rozhodně nepřijatelné a musím přiznat, že mě to také znepokojuje. Obávám se dlouhodobých dopadů takového zdražování.“ Ministr Primorac pochybuje, zda je v některých případech zdražování oprávněné, a připomněl, že: „Vláda dotovala ceny energií a některé služby cestovního ruchu. Neodůvodněné krátkodobé zvyšování cen může přinést jen krátkodobé zisky, ale mohlo by to mít nežádoucí dlouhodobé účinky tím, že by se již host nevrátil. S ohledem na ekonomickou situaci v Německu, nejdůležitější zemi původu turistů pro Chorvatsko“, neskrývá obavy ministr Primorac a dodal: „Ceny jsou příliš vysoké.“

Kritika na zdražování zní i od Chorvatů

„Již dva dny po zavedení eura jako platebního prostředku v Chorvatsku se množí stížnosti na náhlé zdražení nákupů potravin, návštěv kadeřnictví i kaváren. Na různých internetových fórech řada uživatelů vyjádřila svou nespokojenost se zvýšením cen a uvedla konkrétní příklady,“ píše zpravodajský portál Index.hr.

Ke zdražování v Chorvatsku se vyjádřila i prezidentka Asociace rodinných ubytování v Chorvatsku Barbara Marković. Vyjádření citoval německý zpravodajský portál TZ.de: „Jsme o 25 procent dražší než konkurence – nejen za přenocování, ale i za všechny další relevantní nabídky,“ bije na poplach Barbara Marković na tiskové konferenci se zahraničními médii a dodala, že: „Chorvatsko je nyní dražší destinací než Španělsko a Řecko, ceny každým dnem rostou“.

Jaká bude sezóna v příštím roce?

Podle vyjádření zahraničních turistů, kteří měli možnost odpovídat na otázky novinářů například pro chorvatskou TV Dnevnik, se již velká část dotázaných do Chorvatska v příštích letech z důvodu vyšších cen nehodlá vracet. „Samotné ubytování bez cestovních nákladů a jídla nás vyšlo na 2200 eur. Před dvěma lety jsme za stejnou službu zaplatili poloviční cenu. Je to tak drahé, že už nebudeme trávit dovolenou v Chorvatsku,“ řekl Rakušan pro Dnevnik.hr.

Foto: Martina Sulovari

Účtenka za jízdu vozidlem TAXI z přístavu ve Splitu na letiště Split. Konečná cena za necelých 30 km je šokující, tedy bezmála 180 eur. Před rokem by stejná cesta stála maximálně 250 KN.

Chorvatsko má stále co nabídnout. Chorvatsko má potenciál být cenově dostupnou destinací pro turisty z celého světa. Pokud se zemi podaří usměrnit zdražování, může si udržet svou pozici jedné z nejvyhledávanějších turistických destinací v Evropě. Po této letní sezóně by mohlo dojít u všech segmentů k analýzám výdělků a úpravě chování ve většině segmentů od ubytování přes služby až po normální ceny v některých předražených obchodech.

(Poznámka autorky článku: Jelikož dostávám spousty námětů a návrhů na zveřejnění konkrétních cen v Chorvatsku, je v přípravě článek o konečné reálné ceně čtyřicetidenního pobytu pro dvě osoby ve střední Dalmácii - Split, Brač, Hvar, Makarská, Podstrana, Horní Podstrana, Trogir, Čiovo. V článku bude k dispozici rozbor jednotlivých položek - letenky, jednotlivá ubytování, cesty trajekty, taxi i autobusem. Dále účtenky za jídlo a pití v restauracích i nákupy v obchodech Tommy, Studenač, Konzum i Lidl. Čtenář si následně může udělat obrázek o cenách v Chorvatsku z různých destinací střední Dalmácie).

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz