Hlavní obsah
Zdraví

Máte nekrotický kloub a ukrutné bolesti? Přijďte na operaci. Za tři roky

Foto: Pixabay.com

Tento pacient měl štěstí, své operace se dožil

Moje máma dopadla v nemocnici jako hubkař. Je jí 82 let a podle tamního ortopeda nemá nárok na dřívější termín operace ani při velkých bolestech, na které jí nezabírají žádné léky.

Článek

Operace až za 3 roky? Když je člověku 82 let? To jí ten doktor rovnou mohl říct: „Pro vás je nového kloubu škoda, paní, jste nerentabilní, jste zbytečná.“

Jenže máma není žádná zelenina, normálně jí to myslí, a kdyby neměla ty šílené bolesti, tak by i normálně chodila. Přece ten jejich pořadník na operace nemůže fungovat jako fronta na banány! Kdo je akutní, nesmí čekat tak dlouho. Nebo tam snad na výměnu kloubu čekají samí pacienti 80+ s ukrutnými bolestmi? Tomu nevěřím.

Je smutné, že i když někteří lékaři (převážně soukromí) vědí, že pro pacienta existují jiná vyšetření, jiné léky nebo jiné léčebné postupy, které by mohly lépe pomoci, mnohdy je z ekonomických důvodů nepoužijí. Pokud jste navíc staří, máte smůlu tuplem. Všemocná síla nedostatku peněz pak nutí pacienta trpět. Kolikrát se v ordinaci necítíte jako člověk, ale jako ekonomická položka. Ty už se nám nevyplatíš, tak zalez domů a čekej na smrt. A jestli do třech let nenatáhneš brka, možná tě odoperujeme.

Proč se u nás i v takto bolestivých případech čeká na operaci tak dlouho? Proč chybějí lékaři, sestry, penicilin a další léky? Kvůli tomu, že nejsou peníze? Jsou, ale evidentně jinde. Nedávají se do většího počtu zdravotníků, lůžek a přístrojů, ale končí v kapsách soukromníků. Vzpomeňme například, jak česká vláda svého času nakoupila respirátory až za 777 korun/kus. Ty respirátory, které později stály pár kaček. A o pohádkový zisk z tohoto obchodu se podělil kdo? Kolik by se dalo vybudovat nových operačních sálů za miliardy, jež se utopily v předražených respirátorech?

Ale kudy nám mohutně odtékají peníze ze zdravotnictví, víme i z jiných kauz. Nejčerstvější je z února, kdy policie zadržela 10 lidí pro podezření z korupce při nákupech pro nemocnice. A dříve to byla třeba korupce v Nemocnici Na Homolce, za kterou si její bývalý ředitel Vladimír Dbalý odpykává desetiletý trest.

Obchod s bolestí a se strachem ze smrti je na jednu stranu skvělý byznys, protože lidé zaplatí cokoliv, aby přežili, a na stranu druhou je zdravotnictví černá díra veřejných financí. O nehorázných kšeftech v tomto resortu psal nedávno i zdejší kolega Santipo. Z jeho článku „Léky - tvrdý obchod s bolestí a smrtí“ vybírám citaci o léku Avastin, který byl původně určen k léčbě rakoviny tlustého střeva. To jen pro představu, kam mizí vaše peníze.

„Jen čistou náhodou jeden americký profesor zjistil při léčbě svého pacienta, že Avastin pomáhá i na degeneraci sítnice, a to tak spolehlivě a rychle, až to očním lékařům na celém světě doslova vyrazilo dech. Jeho cena 50 dolarů, tedy něco přes 1000 korun je za léčbu tak závažného onemocnění logicky velmi nízká. Bylo nutné lék nadávkovat z lahvičky do injekčních stříkaček a vpíchnout rovnou do oka. Z jedné ampule se podařilo nadávkovat 50 dávek léku. A tak výrobce napadlo, že bude lék prodávat rovnou v aplikačních injekcích. Ale proč to dělat za 1 USD na dávku, když to tak funguje? A tak novou formu aplikace téhož medikamentu nazval Lucentis. Stejný výrobce, stejný lék na stejnou věc. Jen…taková drobnost, Lucentis stojí 2000 dolarů.“

Kdyby léky a další věci ve zdravotnictví nebyly brutálně předražené a ušetřené peníze by šly na ta správná místa, jistě by se mnohem více starších lidí dožilo termínu své operace. Nedávno mě například jeden vozíčkář rozbil tvrzením, že podložka na sezení pro jeho invalidní vozík stála 4 tisíce. Výrobní cenu té věci jsem odhadl maximálně na 2 stovky, takhle se holt vydělává na zdravotnictví.

V Nemocnici Šumperk sice nestíhají operovat (ostatně jako všude jinde), ale aspoň mají „smysl pro humor“. Před pár lety tam v narážce na hospitalizaci prezidenta Zemana vydali tento tweet: „Jste zdraví, cítíte se dobře, ale uvažujete o krátkém „rekondičním pobytu“ v nemocnici? Pak jsme tím správným místem! Zdravé pacienty máme nejradši! Těší se na vás náš tým lékařů i sester!“

Po mnohostranné kritice tweet stáhli a omluvili se. Dnes by ovšem mohli tweetovat nějak takto: „Máte nekrotický kloub a ukrutné bolesti? Přijďte k nám na operaci. Za tři roky se na vás těší náš tým lékařů i sester!“

Anketa

Je to v pořádku čekat na operaci několik let?
Ano, je to v pohodě, peníze vždy na prvním místě
1,1 %
Kdo si počká, ten se (ne)dočká
0,7 %
Nelíbí se mi to, ale co se dá dělat
3 %
Je to příšerné. Jak v nějaké rozvojové zemi
95,2 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 2554 čtenářů.

Zdroj:

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/2481517

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/dva-odsouzeni-z-korupcni-kauzy-v-nemocnici-na-homolce-zadaji-o-propusteni_2401151719_mst

https://medium.seznam.cz/clanek/santipo-leky-tvrdy-obchod-s-bolesti-a-smrti-46569?noredirect=1

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/vlada-nakupovala-respiratory-az-za-777-korun-kritizuje-nku-pandemii-neslo-cekat-haji-ji-babis-36763

https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/sumperk-nemocnice-tweet-rekondicni-pobyt-omluva-jiri-ovcacek.A191024_090337_olomouc-zpravy_stk

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz