Hlavní obsah

Co telefon, to vědec. Vynalézá, když spím. To je aplikace DreamLab zdarma ke stažení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Vodafone DreamLab
15. 2. 19:59

Máte doma starý telefon? Potřebujete si zlepšit karmu? Nebo vám přijde, že toho věda pořád neumí dost? O projektech BOINC a Folding@home jsem již psal, ovšem Vodafone nyní přišel s tím samým jen pro mobilní telefony a navíc v lidové podobě.

Článek

Pro ujasnění, jedná se o aplikaci, která po připojení telefonu k nabíječce začne na váš pokyn počítat výpočty a části simulací pro vědce, kteří mají málo výkonu ke svému bádání. Výpočty jdou na projekt podle vaší volby. Aktuálně tam je rakovina, dlouhý Covid a klimatické modely.

Že má ale telefon na takové věci málo výkonu? No, jeden možná, ale dejte jich dohromady kancelář a něco to už dá. Navíc každý nový model je x krát lepší než jeho předchůdci, takže potenciál tam je.

Tenhle koncept ale není nijak nový. Jak jsem již psal v dřívějším článku, pro počítače, které toho zvládnou ještě daleko víc, existují programy BOINC a Folding@home. Ovšem nyní jsou ve hře právě i telefony a funguje to. V mém starším článku jsem si totiž stěžoval, že takový BOINC na telefony je celkem nepoužitelný. Ovšem Vodafone DreamLab u mě fungoval bez problémů. Někde tedy musela nastat změna. Můj osobní odhad je, že se Vodafonu podařilo jednotlivé výpočetní úkoly zjednodušit na menší objemy a obtížnosti. Nebo zkrátka absence zásahu uživatele, znamená absence chyb.

Vodafone DreamLab je totiž až hloupě jednouchý, ale v tom je i jeho krása. Zkrátka si vyberete projekt, dáte telefon na nabíječku a už sledujete roztomilou animaci, která vám signalizuje, že už všechno probíhá. Žádné nastavování jader, procesorového času, ani teploty baterie, nic.

Navíc tam vidíte ukazatel celkového dokončení projektu. Resp. kolik úkolů ještě zbývá do konce a je to tam vyjádřeno i v procentech. To je velká psychologická výhoda, protože ačkoliv počítáte už 14. den v kuse ten samý projekt, vidíte alespoň jak naskakují setinky procent k vítězoslavnému konci. A to ani BOINC ani Folding@home nemají. Hezké animace okolo jsou samozřejmě vítaný bonus. Třeba právě BOINC je oproti tomu dost vědecký a jo, má někdy dostupné vizualizace, ale jeho uživatelské prostředí může působit jako excelovská tabulka.

Ryzí průběh toho, co se tam reálně děje, sice u DreamLabu neuvidíte, ale koho to z běžných lidí zajímá. Od toho jsou BOINC a Folding@home. Tohle je od toho dát hlavně dohromady co nejvíc lidí a vytvořit z jejich telefonů během nabíjení velký superpočítač, co bude léčit nemoci a vytvářet komplexní vědecké modely.

Kdo se přidá?

Aplikace je jak na iPhony, tak i na ty všechny ostatní telefony s Androidem, jen to chce mít jeden z novějších operačních systémů.

Foto: mikjin

screenshot Vodafone DreamLab

Foto: mikjin

screenshot Vodafone DreamLab

Foto: mikjin

screenshot Vodafone DreamLab

Foto: mikjin

screenshot Vodafone DreamLab

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz