Hlavní obsah
Sport

Představení mládežnického klubu: FC Háje Jižní Město

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Mlafo, FC Háje
13. 11. 0:00

V další představovačce klubů se zaměříme na tým z jižní části Prahy, který má jednu z největších mládežnických základen v Praze a navíc pořádá řadu vlastních akcí. Seznamte se s FC Háje Jižní Město.

Článek

Jižní Město je největší pražské sídliště a díky tomu zde najdeme i početnou skupinu dětí, kteří se buď sami nebo za pomoci rodičů rozhodli spojit své kroky s fotbalem. Právě pro ně tu jsou FC Háje, kde z nich mohou v příjemné atmosféře vyrůstat nejen skvělí fotbalisté, ale i slušní lidé.

Klub byl založen v roce 1930, pomalu se tak blíží jeho stoleté výročí. S mládeží zde usilovně pracují již 30 let. Najdeme v něm týmy od nejmenších pětiletých předpřípravek, přes přípravky, žáky, dorost až po muže.

Přípravkové kategorie působí v prestižní soutěži J. Novotného, kde se potkávají s takovými týmy jako jsou Admira, Xaverov, Podolí nebo ČAFC. Zároveň ovšem Háje pořádají i tzv. Jihovýchodní ligu.

Foto: Mlafo, FC Háje

Trénink předpřípravky, ZDROJ: FC Háje

Myšlenka založit vlastní soutěž vznikala již v sezóně 2014/2015, následující sezónu již vypukl pilotní model. Myšlenka vznikla spoluprací týmů Kolovraty a Háje, a především pak dua Tomáš Reitmeier – Otmar Litera. Letos probíhá již 7. ročník a účastní se ho vedle Hájů týmy Čechie Smíchov, Xaverov, Zvole, Podolí či Stodůlky.

Zdaleka se ovšem nejedná o jediný projekt, který má na svědomí tento tým. Velice prestižní záležitostí jsou i tzv. Háje Cupy – tradiční turnaje pro předpřípravky a mladší přípravky. Konají se ve vnitřních prostorech moderních hal na Jižním Městě. Turnaje jsou hrány na počty gólů, ne vítězství. Vyhlášení není na základě konečného pořadí týmů. Všichni hráči přitom obdrží medaile a malou pozornost.

Za zmínku ještě stojí Hájecký běh pro dobrou věc. Jedná se o tradiční charitativní akci. Opomenout nesmíme ani Zimní ligu s bohatou účastí klubů z Vestce, Chodova, Jesenice nebo Střešovice. V areálu můžete velice pěkným způsobem oslavit Čarodějnice nebo Halloween. V létě se zde každoročně pořádají fotbalové kempy.

FC Háje jsou rovněž partnerským klubem SK Slavia Praha. Během spolupráce již přestoupilo směrem do sešívaného dresu několik kluků, kteří nyní hájí barvy edenských. Spolupráce byla v roce 2023 ještě více rozšířena díky zrušení nejmladších kategorií ve Slavii. Více trenérů se tam může zapojit do výchovy mladých fotbalistů na Hájích.

Pravidelně se konají i Turnaje partnerských klubů, které jsou vždy zajímavou příležitosti pro srovnání schopností jednotlivých kluků. Háječtí jsou celkově pod ostřížím drobnohledem slavnějšího klubu. Z Jižního Města tak může vést cesta řady kluků za jejich snem v podobě obléknutí sešívaného dresu.

Ostatně na Hájích kdysi hrál i Martin Hyský či Tomáš Jablonský. Aktuálně se potom klub pyšní jménem Mikuláš Konečný. Ten začínal jako kluk na Hájích již v šesti letech. V roce 2018 zamířil do slávistické akademie. V šestnácti letech podepsal první profesionální smlouvu. Prozatím si připisuje starty zejména za rezervu, je ale velkým příslibem do budoucnosti českého fotbalu.

V hlavním areálu je k dispozici velká travnatá plocha i UMT. Klub ovšem využívá i další místa – nedaleké hřiště v ulici Schulhoffova a sportovní areál Nad Přehradou. V zimě potom místní tělocvičny a haly.

Na závěr bych rád zmínil ještě několik osob. Již zaznělo jméno Otmar Litera, v klubu působí i trenér Miroslav Navara či Jan Špinka, který je sportovním manažerem mládeže. První jmenovaný je i lektorem FAČR pro PFS a LKFS, zbylí dva pánové Grassroots trenéři mládeže pro OFS. U přípravek zase působí Renata Klíčová, členka výkonného výboru Pražského fotbalové svazu.  Jedná se tak o významné osobnosti nejen Hájeckého, ale i pražského fotbalu jako takového.

Další informace se dozvíte na webových stránkách FC Háje Jižní Město.

Zdroj foto: Archiv FC Háje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz