Hlavní obsah
Zdraví

Neuvěřitelný vliv smíchu na naše zdraví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MUDr. Marie Jindřichová, PhD./Midjourney
11. 11. 14:35

Smích je jedním z nejdůležitějších prvků lidské interakce a komunikace. Je to reakce, která je obecně chápána jako projev náklonnosti, spříznění. Zde uvádíme 7 ZDRAVOTNÍCH benefitů.

Článek

1. Úleva od bolesti

Smích způsobuje uvolnění endorfinů, hormonů štěstí a zvyšuje tak toleranci bolesti. V jedné studii se měřila tolerance bolesti před a po zhlédnutí komediální show trvající 15 minut. Tolerance bolesti se smíchem zvýšila o 10 %.

2. Zvýšená šance otěhotnět

Studie z roku 2011 ukázala, že ženy, které podstoupily umělé oplodnění (IVF), měly o 16 % vyšší úspěšnost, pokud je bavil zdravotní klaun. V porovnání s těmi, které se se zdravotním klaunem nesetkaly.

3. Pozitivní vliv na cévní systém

Smích zvyšuje množství kyslíku v krvi, může snížit krevní tlak, zlepšit funkci cév, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních chorob.

4. Posílení imunity

Bylo popsáno, že i krátkodobá pozitivní nálada a veselý smích posiluje různé aspekty imunitní odpovědi. Těmito studiemi se zabývá nový obor psychoneuroimunologie.

5. Snížení stresu

Když je naše tělo ve stresu, uvolňuje kortizol. Při akutním stresu je prospěšný; v kritických okamžicích spustí v těle reakci „boj nebo útěk“. Chronicky zvýšená hladina kortizolu má však na tělo negativní účinky. Smích hladinu kortizolu snižuje, odbourává stres.

6. Zhubnutí

Smích je lehké aerobní cvičení i forma břišních cviků. Mírní metabolický syndrom – dnešní civilizační onemocnění (břišní obezita, zvýšená hladina cholesterolu v krvi, vysoký tlak, inzulinová rezistence, prozánětlivý stav). Smích může redukovat stresem vyvolané přejídání a vést ke ztrátě hmotnosti.

7. Zlepšení psychického stavu

Mnoha studiemi bylo prokázáno výrazné zlepšení pacientů s depresí a úzkostí při využívání jógy smíchu nebo v přítomnosti zdravotních klaunů na oddělení.

A teď to nejdůležitější

Štěstí přijde k těm, co se smějí.
Čínské přísloví

Studie prokazují, že i pouhý akt smíchu – bez humoru – má pozitivní účinky na zmírnění stresu a jiné aspekty zdraví. Můžeme se zkusit začít smát sami, byť nuceně, bez příčiny. Lidské tělo nerozlišuje mezi smíchem předstíraným a spontánním a spustí pozitivní procesy tak jako tak.

Nicméně smích je příjemný sdílený zážitek. Sdílením humoru posilujeme naše pouto s ostatními a vytváříme mezi lidmi pocit přijetí, pozitivní atmosféru. Věděli jste, že ve skupině máte 30% větší šanci propuknout ve smích, než pokud jste sami?

Zajímavost na závěr

U lidí se smích typicky skládá ze soustavné série výdechů bez nabírání dechu. Na rozdíl od lidoopů, kde se střídají série výdechů a nádechů.

Srdečně, Vaše

Marie Jindřichová

Zdroje: https://www.livescience.com/16038-laughter-soothes-pain.html; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21211796/; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20816128/; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9710929/; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35461239/; https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/37340873/; https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1439-0310.1989.tb00536.x

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz