Hlavní obsah
Jídlo a pití

Banán, rebel s antidepresivním složením. V zimě raději ne

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MUDr. Marie Jindřichová, PhD./Midjourney
30. 10. 10:25

Určitě to znáte; jsou všude k mání a vždy dodají energii. O čem hovoříme? O banánech. Věděli jste, že banán byl před 100 lety průkopník v nutriční terapii, respektive zřejmě první superpotravinou? Jak je to možné?

Článek

Kde se termín superpotravina vzal?

Zajímavé je, že tento populární pojem nepřišel od odborníků na výživu. Jedná se primárně o marketingový pojem. Nejstarší zaznamenaný příklad se zřejmě odehrál na konci 1. světové války. Společnost United FruitCompany tehdy zahájila reklamní kampaň na podporu dovozu banánů. Vydala informační brožury, inzerovala praktičnost banánů v každodenní stravě, dobrý poměr cena-výkon, snadnou dostupnost.

Popularita termínu vzrostla, když Americká lékařská asociace schválila banán jako zdravé jídlo pro děti s celiakií. Oznámila, že banány v dětské stravě poskytnou úlevu. Ano, počátkem 20. století ještě lepek nebyl objeven jako pravý viník. Banány brzy nesly punc zdraví a matky udělaly banány základem jídelníčku, i když děti celiakií netrpěly. Zdravotní přínos se přepsal do propagačních materiálů a zrodilo se šílenství banánové diety.

Tělu prospěšné látky

Banány obsahují zejména vitamíny B6 a C. Značné množství draslíku, který mimo jiné podporuje správnou činnost kardiovaskulárního systému. Jsou ideální zdroj energie pro obsah přirozených cukrů (neobsahuje tuky). Také zdroj vlákniny, která pomáhá udržovat zdravou trávicí soustavu. Někteří z vás asi i znají banán jako domácí pomoc při průjmech.

Banány jsou skvělým zdrojem tryptofanu, prekurzoru serotoninu. Serotonin známe pod pojmem „hormon štěstí“, zlepšuje náladu a snižuje úzkosti. Přeměna tryptofanu v serotonin probíhá právě za podpory vitamínu B6 (pyridoxinu), který banán rovněž obsahuje.

A nyní jiný pohled

Pokud máme chladné končetiny, pomalý metabolismus, natož otoky, měli bychom se podle tradiční medicíny banánům v syrové podobě vyhnout, a to hlavně v zimě. Banány mají dle tradiční medicíny chladnou povahu a tělo v zimě oslabují. Já osobně potřebuji jídlem zahřívat, a tak banán jím pouze v rámci teplé chia kaše, kdy kousky ovoce v kaši povařím a posypu skořicí.

Bylinář páter Ferda (léčitel působící v Plzeňském kraji) byl ještě kritičtější. Doporučoval se banánům zcela vyhnout, jednak kvůli plísním a jednak omezoval ve stravě svých pacientů vše exotické. Sama jsem si všimla, že banány jsou často skladované zapařené v plastových sáčcích v krabicích a plíseň se na špičkách banánů objevuje. Proto špičky odkrojím a používám střed.

Tak jako tak, je jasné, že banán i v syrové podobě je lepší svačinka než sušenka. A naprosto v pořádku v souvislosti s vydatným výkonem sportovců.

Inspirace: https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/superfoods/; V. Ando, Klasická čínská medicína; Z. Rejdák: Páter František Ferda; F. Ferda: Receptář pátera F. Ferdy

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz