Hlavní obsah
Zdraví

Člověk by neměl otvírat obchod s kyselou tváří. Tradiční medicína o podzimu

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MUDr. Marie Jindřichová, PhD./Midjourney
6. 11. 9:50

V tradiční medicíně je každá část roku spojena s určitým orgánovým systémem; podzim se systémem Plic. Z emocí se k systému Plic (k elementu Kov) řadí smutek a žal.

Článek

Na podzim se příroda stahuje z bujné expanze do nitra, připravuje se na zimní čas. My jsme měli období Dušiček, připomenutí pomíjivosti všeho. Jenže smutek, ať už z jakéhokoli důvodu, nás dlouhodobě oslabuje; jsme pak i zdravotně náchylní. V listopadu zejména k respiračním onemocněním.

Člověk by neměl otvírat obchod s kyselou tváří
japonské přísloví

Přeměňme tedy eventuální energii smutku na postoj „nechat jít“. I ten patří k systému Plic a posiluje nás. Jde o proces očisty. Přípravy na následující rok, nové kroky, nové projekty. Můžeme si dovolit pustit nepotřebné. Vkročit tak do větší nezávislosti. Teď je ten správný čas. S vděčností k minulému.

Každá mince má dvě strany. A podzim nese i energii oslav, radosti z hojnosti a plodnosti - viz dožínky, vinobraní. Oslav sklizně uplynulého období. Symbolicky ale můžeme oslavit i zdařilé osobní momenty uplynulého roku. S přáteli sdílet co se komu povedlo a radovat se z toho. Podzim není jen o tom všechno uspořádat, zazimovat, připravit; ale i těšit se z blízkosti.

Pak můžeme s novým rokem otevřít nové projekty s úsměvem.

Přeji vám stálé zdraví.

Inspirace: A. Kraemerová, Kotowaza - Japonská přísloví. V. Ando, Klasická čínská medicína. R. Růžička, R. Sosík, Y. Wang, Tradiční čínská medicína v denním životě.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz