Hlavní obsah
Věda

O gelotologii. Veselí ve zdravotnictví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: MUDr. Marie Jindřichová, PhD./Midjourney
12. 11. 10:54

Je gelotologie přírodní věda popisují strukturu Země? Nauka o gelech? Nebo se jedná o zdravotní obor, velmi vtipný a zajímavý?

Článek

Jedním ze zakladatelů tohoto oboru byl Dr. William F. Fry, profesor na Stanfordské univerzitě v Kalifornii. Ten v roce 1964 navrhl, že by se smích mohl stát předmětem vědeckého zkoumání a opublikoval pozitivní tělesné procesy vyvolané smíchem. Sám také navrhl název oboru gelotologie, z řeckého gelos čili smích.

Profesor W. F. Fry nechal během sledování grotesek jako Laurel a Hardy v pravidelných intervalech odebírat vzorky krve a porovnat je. Jednoduše řečeno, zjistil, že smích zvyšuje aktivitu buněk imunitního systému odpovědných za zabíjení infekčních patogenů.

Gelotologie je tedy věda studující smích a jeho účinky na tělo z psychologického a fyziologického hlediska. Dnes je napříč lékařskými obory mnoho zastánců gelotologie, kteří v medicíně obhajují smích jako terapeutický prostředek.

Smích jako lék

Gelotologii nejprve studovali psychiatři a psychologové. Většina lékařů jiných oborů studium zavrhovala a zpochybňovala, přestože už lékaři ve starověku doporučovali smích jako formu léčby. Nyní existuje mnoho studií, které dokládají příznivý vliv smíchu na jednotlivé systémy lidského těla, napříč medicínou.

Když se smějeme, naše svaly v oblasti břicha se stahují, podobně jako u cvičení zaměřených na břicho. Stimulujeme srdce, aby tlouklo rychleji, tělo má zvýšený přísun kyslíku, snižuje se uvolňování stresových hormonů, posiluje imunita. Mozek spustí uvolňování endorfinů, endogenních morfinů, které nám pomáhají cítit se uvolněně. Mají opioidní efekt, cítíme euforii, lépe se nám spí.

Nejkrásnější hudba je lidský smích.
Jan Werich

Zdravotní klaun

V roce 1986 začal Michael Christensen v New Yorku úžasný projekt pravidelných návštěv zdravotních klaunů u dětí v nemocnicích. Nejspíše první takový koncept na světě; netradiční forma podpory léčebného procesu zlepšením nálady pacienta. Úspěch byl tak velký, že se projekt rozšířil do dalších měst; a zemí. V České republice je propagátor smíchu v nemocnicích Gary Edwards. Už v roce 2001 založil organizaci Zdravotní klaun. Na návrh České pediatrické společnosti byl Gary Edwards oceněn Českou lékařskou společností (J. E. Purkyně) v říjnu 2012 medailí za dlouhodobý a významný přínos ve zdravotnictví.

Srdečně, Vaše

Marie Jindřichová

Zdroje: https://en.wikipedia.org/wiki/Gelotology; https://www.scientificamerican.com/article/a-healthy-laugh/; https://cs.wikipedia.org/wiki/Gary_Alven_Edwards

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz