Hlavní obsah
Zdraví

Silný střed, pocit jistoty. Přístup tradiční medicíny

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: pexels store
14. 11. 16:23

Pevný střed, vyrovnanost. Symbolicky by se dalo říci, že jsme uzemnění, sami sebou, stojíme pevně v životě.

Článek

V tradiční medicíně střed těla patří k elementu Země (dle Učení pěti prvků: dřevo-oheň-země-kov-voda). Pokud máme silný střed, element Země v rovnováze, pomáhá to všem orgánovým systémům. Je zkrátka těžší je vyvést z rovnováhy.

Psychická úroveň

Přílišné přemýšlení elementu Země škodí. Místo intuice a pocitu jistoty se objeví obavy, zádumčivost, ohlížení se do minulosti, lítost. Naopak silný element Země pomáhá jistotě, otevřenosti, nestrannosti, výdrži, „být v pohodě“.

Tělesná úroveň

K elementu Země se řadí systém slezina a žaludek. Mohou se objevit trávicí potíže, poruchy látkové výměny, únava. Postupem let třeba nezadržitelné problémy s váhou. I jiné neduhy. Gynekologické výtoky, těžké nohy, otoky, celulitida, oslabená imunita, alergie, křečové žíly, hemeroidy, výhřezy, aj. Bohužel, nastává dominový efekt.

Jak podpořit element Země, náš střed?

  • dodržovat v životě pravidelnost; pevný režim dne; vstávání ve stejnou dobu
  • nepřejídat se, kvalitní pravidelná strava, dostatek tekutin, teplá jídla-hlavně na začátku dne, potraviny spíše zahřívající povahy, omezit syrovou stravu
  • činorodost, hýbat se; nejde o vytrvalostní sport, element Země nemá rád dlouhé sezení a lenošení
  • chodit dřív spát a dřív vstávat
  • přát lidem to dobré, příjemné vztahy
  • nic v extrému

Ukázky principů tradiční čínské medicíny; zejména Školy země.

Jejím zakladatelem byl velmi uznávaný čínský lékař Li Dong Yuan (1180 – 1251), který vyzdvihl výjimečné postavení elementu Země. Podpořil tezi, že mnoho potíží se dá posílením elementu Země zmírnit. Osobně jsem zastáncem tohoto odvětví.

V moderní době žijeme často hektickým způsobem, ve stresu, s přílišným množstvím informací odevšad. Neumíme zastavit hlavu, nestravujeme se nejlépe, vysedáváme u počítačů a element Země je tak oslaben velmi často. Přitom by stačilo pár návyků pozměnit.

K zamyšlení

Pravidelnost ve stravě? I tento zdánlivě jednoduchý princip málokdo dnes dodržuje. V dobách, kdy lidé na venkově tvrdě pracovali na poli, byla chvíle jídla až posvátná. Pravidelná doba jídla znamenala možnost odpočinku, být spolu, popovídat si. Nenechali si líbit opoždění oběda nebo svačiny, které jim byly na pole donášeny. Zdraví čerpali z dodržování biologických hodin. Dnes jíme cokoli, kdekoli, když máme zrovna čas, ve spěchu, při práci na počítači.

Srdečně, Vaše

Marie Jindřichová

Omyly moudrého člověka se podobají zatmění slunce. Když se mýlí, všichni to vidí; a vidí také, jak se napravuje
Čínské přísloví

Inspirace: V. Ando, Klasická čínská medicína; LiDong-Yuan'sTreatise on the Spleen and Stomach: A TranslationofthePiWei Lun; R. Růžička, Akupunktura v teorii a praxi

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz