Článek
Cvičení Qigong (Či-kung) vzniklo před více než 3000 lety v Číně. Může jej cvičit každý, začít v jakémkoliv věku. Pohyby jsou pomalé, a proto lidem připomínají Taiji. Ale Qigong, na rozdíl od Taiji, není bojové umění. Jedná se o cvičení k zachování zdraví, cestu k dlouhověkosti. Princip je protažení těla; skrze pomalé pohyby, vědomě vedené, protažení akupunkturních drah (meridiánů). Zprůchodnění blokád.
Častá krůpěj kámen proráží.
Pokud máme zdravé tělo, buďme vděční. Není to samozřejmost. A Qigong je jedním ze způsobů, jak o tělo a jeho pohodu dlouhodobě proaktivně pečovat. Rovněž podle principů tradiční medicíny Školy středu, je dobré zařadit do své každodennosti pohyb, to, co máme rádi. Harmonizuje element Země (střed), který pak pomůže zharmonizovat vše ostatní.
Škol Qigong a sestav cvičení je celá řada a je dobré si vybrat, co nám sedí. Můžeme pravidelně docházet na kurzy. Anebo se účastnit víkendového semináře, kde se jednodušší sestavu naučíme. Můžeme, a je to žádané, pak cvičit doma. Po určité době se zase přijít podívat a sestavu si zopakovat pod vedením, ke korekci pohybů. Jsou sestavy zaměřené na odstranění blokád všech meridiánů nebo sestavy cílené na konkrétní systém (např. ledvinová forma k vyživení a posílení vitální energie ledvin).
Samozřejmě lektoři znají filozofii cvičení, jaké pohyby ovlivňují jaké meridiánové dráhy. Může to být pro nás zajímavé, ale nemusíme se tím trápit. Můžeme jednoduše Qigong brát jako unikátní zdravotní cvičení. K protažení, posílení.
Já osobně jsem se naučila v minulosti skvělou, a nejrozšířenější, sestavu Osm kusů brokátu. Pravidelně necvičím, mám další metody, nicméně pokud cítím, že je moje zdraví takzvaně na hraně, sestavu použiju. Člověk opravdu pak vnímá, jak je tělo spokojené.
Srdečně, Vaše
Marie Jindřichová
Inspirace: R. Růžička. Tradiční čínská medicína v denním životě; L. Eger. Čínská zdravotní cvičení. R. Růžička, R. Sosík: Čchi Kung; www.cviceniqigong.cz
Smyslem života je dávat životu smysl