Hlavní obsah
Lidé a společnost

Hospodu vyměnil za cibuli tulipánu: Investiční bubliny jsou s námi již několik století

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Johannes Hinderikus Egenberger, Public domain, via Wikimedia Commons

Obraz znázorňující vyjednávání o ceně tulipánových cibulí v období tzv. tulipánové horečky.

14. 11. 13:07

Přílišná chamtivost a spekulace. To byly hlavní příčiny tzv. tulipánové horečky, která probíhala v Nizozemsku v letech 1634-1637. Jedná se o vůbec první zaznamenanou spekulativní bublinu na světě.

Článek

Proč zrovna tulipány?

Tulipány jsou oblíbenou květinou, ale asi nikoho z nás by nenapadlo za kytici obětovat více než pár stovek. Jiná situace však panovala v Nizozemsku před téměř 400 lety. Tehdy ceně tulipánů pomohlo několik okolností.

Tulipány se do Evropy nedostaly dříve než koncem 16. století. Hezky tvarovaná rostlina s pestrým zbarvením byla velice odlišná všemu, co tehdejší Evropané znali. Rychle se z ní stal módní trend a zejména bohatší vrstvy se předháněli ve vlastnictví těch nejexotičtějších barev a vzorů.

Různé vzory a barvy byly způsobeny šlechtěním tulipánů. To začalo v Nizozemsku krátce po jejich objevení. Ze startu tak probíhal obchod nových odrůd tulipánů mezi jejich šlechtiteli, což byla zpočátku malá skupina botanických nadšenců, kteří mezi sebou soutěžili o vyšlechtění nejkrásnějších barev a vzorů. Krásné tulipány ale rychle přilákaly i pozornost veřejnosti a začaly vznikat i specializované obchody pouze na tulipány.

Do toho se Nizozemsko právě nacházelo ve své zlaté éře. Získalo nezávislost na Španělsku a vzkvétalo ve všech směrech. To vytvořilo novou vrstvu bohatého obyvatelstva. Jejími příslušníky byli zejména obchodníci a umělci. A kde je vrstva boháčů, je i poptávka po luxusním a exotickém zboží.

Cena letí nahoru

Jak tulipány nabíraly na popularitě a etablovaly se jako symbol bohatství, tak narůstala jejich cena. Zpočátku pomalu, nicméně za vidinou lákavého výdělku se hrnulo stále více spekulantů. Poprvé se objevil i tzv. FOMO efekt, tedy strach ze zameškání nějaké příležitosti.

Cena šla stále nahoru a mnoho lidí skutečně výrazně zbohatlo, což nalákalo další zájemce. Velká část investorů věřila, že cena tulipánů jednoduše může jenom růst. Spekulanti se předháněli o objevení nově vyšlechtěných tulipánů. Čím rozdílnější, tím lepší. Za některé druhy tulipánu se tak na vrcholu bubliny platily absolutně nesmyslné částky.

Například druh tulipánu nazvaný Admiral Liefken stál 4 400 guldenů, druh Viceroy stál 3000 guldenů a nejdražší druh Semper Augustus se prodával od 5 500 guldenů (to se považovalo za velmi výhodnou cenu) výše. Průměrný celoroční plat řemeslníka přitom byl přibližně 300 guldenů.

Foto: Norton Simon Museum, Public domain, via Wikimedia Commons

Nejcennější tulipán z doby tulipánové horečky Semper Augustus - jeho cena začínala na 18 násobku celoroční mzdy.

Výjimkou pak nebyly ani případy, kdy si lidé na nákup tulipánů půjčovali peníze. Dokonce je známa situace, kdy jeden muž vyměnil celou krčmu za jednu cibuli vzácného tulipánu.

Vystřízlivění

Po pár letech „nekonečného“ růstu nutně musel přijít pád. Tulipánů bylo na trhu mnohem více a zájem lidí o ně začal vadnout. Na tulipánové výstavy, které pořádali pyšní majitelé rozsáhlých sbírek, chodilo stále méně lidí. Cena, kterou byl za tulipán ochotný někdo zaplatit, začala klesat. To vyvolalo paniku spekulantů, kteří začali své „investiční“ cibule kvapně rozprodávat. Tím se strhla lavina, kterou se nedalo zastavit. Cena tulipánu několikanásobně spadla a už nikdy se na šílené hodnoty nevrátila.

Nizozemskou ekonomiku tento pád zasáhl, nicméně ne likvidačně. Desítky lidí se sice dostaly do bankrotu, zkrachovali obchodníci a věřitelé měli problém dostat se k zapůjčeným penězům. Z většiny se však spekulací s tulipány účastnili spíše bohatí jedinci, pro které ztráta hodnoty neznamenala existenční potíže.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz