Hlavní obsah
Lidé a společnost

Dana Drábová: příběh ženy, která ovládá českou jadernou energetiku již třetí dekádou

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Aida at cs.wikipedia, CC BY-SA 3.0 <http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/>, via Wikimedia Commons

Dana Drábová na snímku z roku 2006

24. 10. 10:20

Ve středu 1. listopadu jmenuje vláda Danu Drábovou šéfkou Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Nadále tak bude nejdéle sloužícím státním úředníkem v nejvyšší pozici. Kdo vlastně paní Drábová je?

Článek

Hrdá obyvatelka Pyšel. Racionální, pragmatická, všeobecně populární. Oceňovaná pro svůj smysl pro humor, nadhled a taky schopnost srozumitelně vysvětlovat složitá témata.

Dana Drábová vystudovala Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou na ČVUT v Praze. Následně pracovala v Centru hygieny záření Institutu hygieny a epidemiologie (pozdější Státní zdravotní ústav), kde se zabývala ochranou před účinky ionizujícího záření. Později se stala zástupkyní vedoucího Ústředí radiační monitorovací sítě České republiky a poté byla ředitelkou odboru havarijní připravenosti Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Během tohoto období se zároveň věnovala svému doktorskému studiu v oboru jaderná fyzika a získala titul Ph.D. Poslední zastávkou před postem šéfky jaderného úřadu byla pro Danu Drábovou pozice ředitelky Státního ústavu radiační ochrany.

Od roku 1999 vede Státní úřad pro jadernou bezpečnost jako teprve druhá osoba, která se této pozice v historii úřadu ujala. Mimo to vyučuje, neúnavně propaguje vědu a jádro, vyvrací mýty ohledně jaderné energie a taky se věnuje komunální politice.

Takřka veškeré záležitosti týkající se jaderné energie má u nás na starosti právě ona. Mylně byste se mohli domnívat, že se jedná pouze o jaderné elektrárny. Úřad pro jadernou bezpečnost kontroluje například i rentgeny, nešíření jaderných zbraní, dále monitoruje radiační situaci u nás i v zahraničí a celkově se zabývá vším, co může zavánět jadernou energií nebo ionizujícím zářením.

Za svůj největší profesní vzestup považuje začátky své kariéry, kdy začala monitorovat následky černobylské havárie (několikrát byla i přímo v zakázané zóně elektrárny) a poté povolení spuštění jaderné elektrárny.

Českou veřejností i odborníky je vnímána kladně, přesto se jí nevyhnuly kontroverze a jak sama přiznala, v určitých momentech se pod ní „zakymácela“ židle.

Kontroverze

Jednou z věcí, které jí jsou vyčítány, je její politická angažovanost. Zastupitelkou města Pyšely je už od roku 1998, od roku 2010 dokonce místostarostkou. V roce 2016 byla zvolena i v krajských volbách jako nestraník za hnutí STAN (získala 11 592 preferenčních hlasů), ale mandátu se vzdala kvůli neslučitelnosti s její funkcí (pro odvolání odmítlo zastupitelstvo hlasovat).

Pravidelně také komentuje aktuální politická a společenská témata na sociálních sítích, za což je rovněž některými kritizována (mimo jiné podporuje třeba Ukrajinu a Izrael).

V roce 2021 pak vyšla série článků bývalého předsedy Strany zelených Jana Beránka, který Danu Drábovou kritizoval za nepřiměřenou délku funkčního období ve funkci předsedkyně SÚJB, její (údajnou) přílišnou propagaci jaderné energetiky a s tím související chybějící nezávislost, nestrannost a neschopnost kriticky pohlížet na jadernou energetiku.

Dále Danu Drábovou obvinil, že v roce 2001 poslala policisty, aby odstranili měřící zařízení radioaktivity v okolí Dukovan a při dokončování jaderné elektrárny Temelín měla obcházet předpisy a přivírat oči nad nedostatky bezpečnostních zkoušek, aby urychlila uvedení do provozu. Mělo se jednat o utajovanou opravu špatně provedeného svaru na hlavním cirkulačním potrubí. Případ vyšetřovala i policie, která jej nakonec odložila.

Soukromý život

Ráda chodí po horách. V jednom rozhovoru vtipně tuto zálibu okomentovala tak, že „někdy po nich spíš sotva leze“. Radost jí udělá knížka nebo cédéčko francouzského šansonu. Další zálibou je její domek na venkově, ráda odpočívá u zahradních činností.

Dle svých slov tráví hodně času při jednáních a pracovních akcích. Možná i proto se jí nikdy nepovedlo navázat trvalejší partnerský vztah. Sama to bere tak, že se „takhle život složil“ a zatím jí to vyhovuje.

Závěr

Výjimečnou osobností je paní Drábová zcela určitě. I přes určité kontroverze se stále těší velké oblibě veřejnosti a již třetí dekádu šéfuje české jaderné energetice. I když avizovala odchod do důchodu, vypadá to, že českou jadernou energetiku ještě pár let pod palcem mít bude. Do výběrového řízení se přihlásila jako jediná a funkce předsedy úřadu se obsazuje na pět let. Přeji paní předsedkyni další úspěšné období a kdo ví, třeba se o funkci bude ucházet i příště.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz