Hlavní obsah
Příroda a ekologie

Kosatka zabiják: Tilikum zabil tři lidi, přesto dále vystupoval

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Milan Boers, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons
13. 11. 11:27

Tilikum získal světovou pozornost nejen svými vystoupeními v zajetí, ale i tragickými událostmi spojenými s jeho životem. Jeho příběh otevřel diskuzi o držení kosatek v zajetí.

Článek

Cesta do zajetí

Tilikum se narodil ve volné přírodě. Zajat byl ve dvou letech, když v roce 1983 plaval podél pobřeží Islandu se svou rodinou. Poté byl držen poblíž Reykjavíku v betonové nádrži, kde mohl sotva plavat v malých kruzích. O rok později byl převezen to Sealandu ve Vancouveru.

Ani tady nebyly podmínky ideální. Tilikum rychlým tempem rostl a v akváriu byl s dalšími kosatkami, které na něj kvůli nedostatku prostoru útočily. Do toho byl nucen předvádět triky pro vystoupení, protože by jinak nedostal jídlo. Navíc byl Tilikum jako samec seuxálně využíván. Sealandu totiž sloužil jako hlavní „generátor“ spermatu pro umělé oplodnění dalších kosatek (celkem měl 21 potomků).

Vystupování

Jak Tilikum rostl, tak stoupala jeho popularita. V parku byl hlavním lákadlem pro návštěvníky, show s ním byly velice oblíbené. Dokonce bylo možné si připlatit za zážitek, kdy návštěvník mohl přijít až bezprostředně k vodní nádrži a sledovat kosatky při krmení.

Z Tilikuma se stala největší kosatka držená v zajetí. Měřil 6,9 m a vážil bezmála 6 tun. Jenomže se brzo mělo projevit jeho psychické i fyzické vyčerpání z pobytu v zajetí.

První zabití

Je rok 1991. Tilikum je hlavní tváří parku a stal se z něj dominantní samec. Studentka mořské biologie a trenérka kosatek Keltie Byrne, která s Tilikumem a ostatními kosatkami i několikrát vystupovala, uklouzne a spadne do jejich bazénu. Tady se stane něco nečekaného. Tilikum, společně s dalšími dvěma kosatkami, plave okamžitě k trenérce a čumákem ji začne tlačit pod vodu až na dno bazénu.

Keltie, které je v té době 21 let, se několikrát pokusí kosatkám uplavat. Dostane se dokonce na okraj bazénu, ale Tilikum ji tlamou zachytí a zase táhne ke dnu. Celá tragédie trvá přes 10 minut. Ostatní trenéři se snaží kosatky uklidnit, Keltie se podaří třikrát vynořit, ale kosatky s ní zacházejí jako s hračkou. Po zoufalém zápase Keltie utone. Dalších sedm hodin trvá, než se podaří její tělo z bazénu vytáhnout.

Vedení Sealandu incident neuvěřitelně obhajuje. Kosatky prý nemají žádné problémy, jen si nikdy neměly možnost takhle „pohrát“ a byly neuvěřitelně vzrušené a rozdováděné. Nicméně tragédie vrhla na Sealand temný mrak a po 18 měsících musel zavřít.

Druhé zabití

Tilikum je převezen do SeaWorldu v Orlandu. Tady opět vystupuje v představeních pro návštěvníky a téměř po sedm let je vše zdánlivě bez problému.

Jenomže přichází 5. červenec 1999 a SeaWorld navštíví 27 letý Daniel Dukes. Neví se proč, ale Daniel se po zavření SeaWorldu schová a čeká až ochranka areál zkontroluje, uzavře a odejde. To se mu skutečně povede a on jde k nádrži s Tilikumem. Není jisté, co se přesně stalo. Buď byl kosatkami natolik fascinován, že sám vlezl do nádrže za nimi, anebo do ní spadl. Další den však trenéři najdou jeho mrtvé tělo vznášející se na hladině. Byl nahý, a dokonce měl ukousnuté i části těla. Následná pitva potvrdila, že rovněž zemřel na utonutí.

Vedení parku to ale opět nijak nezastaví. Dokonce tvrdí, že se Daniel jednoduše sám utopil, když v noci v bazénu plaval. To samozřejmě rozporuje i provedená pitva, ale neděje se vůbec nic. Tilikum dál pravidelně účinkuje v představeních.

Poslední oběť

Vystoupení bez zádrhelů probíhají další dekádu a během toho času si Tilikum vytvoří speciální pouto s trenérkou Dawn Brancheau. Ta v SeaWorldu pracuje už od roku 1994 a v roce 2010 je společně s Tilikumem hlavní tváří parku. V té době už je Tilikum 30 let v zajetí.

Jejich speciální vztah je 24. února smutně zakončen. Přímo v průběhu představení totiž Tilikum zachytí Dawn a začne ji před šokovanými diváky opět tahat ke dnu. A zase se nejedná o rychlou smrt.

Tilikum táhne Dawn přes celý bazén, prudkým zacházením ji vykloubí levou ruku, zlomí žebra, čelist a rozbije hlavu. Zakrvácenou Dawn stále různě tahá po ploše bazénu a neustále potápí. Ta bojuje o život několik dlouhých minut, bohužel marně. Brutální „show“ končí zhruba po 45 minutách, kdy se podaří Tilikuma izolovat do jiného bazénu a tělo trenérky vytáhnout.

Další osud Tilikuma

Vyšetřování nakonec došlo k závěru, že Tilikum byl ze zajetí velice frustrovaný, což se vždy časem projevilo jeho vražedným chováním. Park také musel zaplatit vysoké mimosoudní vyrovnání, protože vyšlo najevo, že zatajoval určité informace ohledně zacházení s kosatkami a nedodržoval bezpečnostní předpisy. Tyto tragické události vyvolaly zájem veřejnosti a rozšířily povědomí o hrozných podmínkách zajatých kosatek.

Samotný Tilikum už nikdy dále nevystupoval. Umřel v roce 2017 na bakteriální infekci ve věku 36 let.

Zdroje

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz