Hlavní obsah
Názory a úvahy

Tak nám nezakázali kratom, paní Müllerová!

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Freepik

Ilustrační foto

13. 9. 0:10

Podobně jako u alkoholu platí, že kratom je (velmi) dobrý sluha, ale špatný pán. I když jeho společenská nebezpečnost mnohdy tendenčně démonizovaná, je ve srovnání s alkoholem téměř nulová.

Článek

Hned na úvod přiznám, že kratom se nedávno stal součástí mého života, a proto se bude jednat čistě o subjektivní pocity a názory. Účelem nemá být nějaké obhajoba či propagace jeho konzumace, ale snaha ukázat ho možná z jiného pohledu, než se o něm většinou lze dočíst.

Sběratelský předmět, potravinový doplněk nebo droga?

V současné době to první, ač je to celkem úsměvné, ale jen na první pohled. Díky tomu chybí jakákoliv kontrola jak kvality, tak zdravotní nezávadnosti. Nekvalitní kratom může obsahovat nežádoucí příměsi, plísně nebo těžké kovy. Jako potravinový doplněk by již musel podléhat kontrolám a situace na trhu by se zlepšila a zpřehlednila. Již dlouhodobě přicházely signály, zejména ze strany odborné veřejnosti, že legalizace a regulace prodeje jsou tím nejlepším řešením.

Vláda nakonec rozhodla správně

Naštěstí byly jejich argumenty vyslyšeny a v dohledné době dojde k právní úpravě, která jasně definuje legální podmínky prodeje. Je to velmi dobrá zpráva. Nestane se často, že vláda nepodlehne různým populistickým tlakům a prosadí rozumnou věc. A že těch tlaků bylo! Nestačil jsem se divit, co všechno může kratom způsobit. Tendenční reportáže budily dojem, že se jedná o zákeřnou tvrdou drogu, která ohrožuje zejména děti. Nezřídka se uváděly i podivné statistiky o údajných úmrtích, alibisticky nazývány tzv. „úmrtí s kratomem“. Situace byla nepřehledná, uživatelé zmatení, prodejci ve velké nejistotě.

Prodejním automatům bude naštěstí konec

V něčem ale měli kritici pravdu. Prodej pomocí automatů, které spolu s kratomem nabízely i různé produkty osahující CBD, HHC nebo nikotin, umožňoval nákup i nezletilým, a to je samozřejmě zcela špatně. V rámci novelizace bude této formě udělána přítrž. Tento fakt přijala veřejnost i slušní prodejci pozitivně.

Co je to vlastně kratom?

Mitragyna speciosa je druh rostliny z čeledi mořenovité. Je to tropický strom se vstřícnými jednoduchými listy a žlutavými květy v kulovitých květenstvích. Plodem jsou drobné tobolky v kulovitém plodenství. Strom se vyskytuje v nížinných tropických deštných lesích Indočínyjihovýchodní Asie.

Ze sušených listů se v Indočíně a jihovýchodní Asii po staletí získává léčivá sušina známá nejčastěji pod thajským názvem kratom. Hlavními účinnými látkami jsou indolové alkaloidy, zejména mitragynin7-hydroxymitragynin. V závislosti na použitém množství je účinek kratomu buď stimulující, nebo euforický a tlumící.

(zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Mitragyna_speciosa)

Jaké jsou jeho účinky?

Jedním slovem - různé. Pokud se tedy budeme bavit o normálním dávkování, za které lze považovat cca 2-5 gramů, které se rozmíchají ve studené vodě a vypijí. Na někoho to nemá žádný vliv, resp. nepozoruje nic mimořádného. Někdo zaznamená určitý zvláštní pocit pohody a klidu, chuť na dobrý film nebo muziku, zvedne se mu nálada a začne více komunikovat s okolím, ucítí pocit zvýšené energie a ústup únavy. Osobně mám i zkušenost, že tlumí příznaky horečky, bolesti kloubů či hlavy, kocoviny a vyčerpanosti. Výjimečně u citlivých jedinců však může vyvolat závratě, pocit na zvracení, pocení a celkovou nepohodu. Zejména pak v kombinaci s alkoholem či jinými podobnými látkami.

Společenská nebezpečnost Kratomu

Můj osobní názor je, že téměř nulová. Kratom je cenově dostupný, 100 g se v současnosti prodává od 300-600 CZK, což jistě nepovede k trestné činnosti kvůli jeho nákupu. Ve srovnání s alkoholem jsou účinky velmi mírné, okolí si téměř jistě ani nevšimne, že jste si něco vzali, možná jen budou překvapeně kvitovat vaši dobrou náladu a výřečnost, případně pracovitost. Každý si musí sám zkusit, jaké množství je pro něj optimální. Při případném předávkování dojde skutečně pouze k nevolnosti a závrati. Ale i díky očekávané legalizaci, dojde zřejmě k důkladnějšímu zkoumání jeho možných negativních účinků na zdraví, což je jenom dobře.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz