Hlavní obsah
Lidé a společnost

Oběti Charlese Sobhraje: mladí batůžkáři byli zdrogovaní, uškrcení, utopení nebo zaživa upálení

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Tanyel Mustafa, Commons.wikimedia

Marie-Andrée Leclerc byla podvodnice a známá spolupachatelka sériového vraha Charlese Sobhraje, který se v 70. letech 20. století živil západními turisty cestujícími po hippie stezce jižní Asie.

20. 8. 11:29

V roce 1975 se začala skutečná hrůzovláda, když dorazil do Bangkoku v Thajsku spolu se svou kanadskou přítelkyní Marií-Andrée Leclerc a indickým děsivým společníkem Ajay Chowdhury.

Článek

Francouzský sériový vrah, který získal temnou proslulost pro své ohavné zločiny spáchané v letech 1970 a 1980. Tisk ho nazýval: „Had“ a „Bikiny Killer“. Sobhraj doslova lovil západní batůžkáře cestující po slavné „hippie stezce“ v Asii. Jeho schopnost vyhýbat se zajetí, používat převleky a jeho mazaná povaha z něj udělaly jednoho z nej-nepolapitelnějších zločinců své doby. Předpokládá se, že zavraždil nejméně 20 turistů v jižní a jihovýchodní Asii, včetně 14 obětí v Thajsku.

Charles Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 ve vietnamském Saigonu. Jeho otec byl indický podnikatel a jeho matka vietnamská prodavačka. Už od mládí byl jeho život poznamenán řadou kriminálních aktivit, které ho zavedly do různých zemí, jako je Řecko, Turecko, Írán, Pákistán a Afghánistán. V roce 1970 dorazil do Indie, kde jeho kriminální kariéra nabrala zlověstný obrat.

Sobhraj se setkal s mladou dívkou z Paříže jménem Chantal Compagnon, s níž se později zasnoubil. V den, kdy se zasnoubili, byl Sobhraj zatčen za pokus o uprchnutí před policií v kradeném voze, což vedlo k jeho odsouzení k osmi měsícům ve vězení. Po jeho propuštění se pár oženil a rozhodli se opustit Francii a přestěhovat se do Asie. Během té cesty byla Chantal těhotná. Důvodem byly obavy z dalšího stíhání Charlese. Během své cesty okrádali turisty, které potkali a s kterými se spřátelili. V průběhu roku dorazili do Bombaje, kde se jim narodila dcera Usha.

Opravdová hrůzovláda začala v roce 1975, kdy přijel do thajského Bangkoku v doprovodu své kanadské přítelkyně Marii-Andrée Leclerc, a indického ďábelsky vyhlížejícího společníka jménem Ajay Chowdhury. Ajay se často zbavoval těl těch, které zabil jeho šéf Charles. Sobhraj se vydával za obchodníka s drahými kameny a získával důvěru nic netušících turistů. Za jeho pohodovou fasádou se však skrýval chladnokrevný zabiják.

V říjnu téhož roku bylo na pláži v thajské Pattaji objeveno tělo mladé ženy v bikinách. Tím začala série vražd, v nichž byl Sobhraj hlavním podezřelým. Jeho oběti, většinou mladí batůžkáři, byli zdrogováni, uškrceni, zbiti nebo upáleni.

Když se síť začala uzavírat k Sobhrajovi v Thajsku, uprchl do Indie. Jeho krvavá trestná činnost však neustala. V červenci 1976 byl zatčen v Novém Dillí za pokus o zdrogování skupiny francouzských turistů v hotelu. Byl také obviněn z vraždy dalšího francouzského turisty, Luca Salomona, v Bombaji.

Nizozemský diplomat Herman Knippenberg s dnes už bývalou manželkou Angelou Kane se aktivně zapojili do vyšetřování vraždy nizozemského páru Bintanja a Hemker. Podle nich byl pachatelem Sobhraj. Ten však se svou partnerkou Lecrelc v té době, pravděpodobně bez Ajaye, který byl tou dobou nezvěstný a o kterém se spekulovalo, že ho Sobhraj zabil.

Vláda vražedného teroru ho nakonec dostihla v Indii v roce 1982 byl odsouzen na doživotí za vraždu izraelského turisty Alana Jacoba. Sobhrajovo zatčení v Indii nebylo koncem jeho zločineckých hororů. V roce 1985 Indie souhlasila s jeho vydáním do Thajska, kde měl čelit obvinění z vraždy tureckého turisty a americké ženy. Podařilo se mu však uprchnout z vězení tím, že zdrogoval stráže, jen aby byl o několik dní později znovu dopaden ve městě Goa. Kvůli průtahům v indickém právním systému se však případ útěku z vězení nedostal k soudu několik let.

Během svého pobytu v indických věznicích Sobhraj tvrdil, že zorganizoval svůj útěk jako trik, aby se vyhnul vydání do Thajska, kde byl hledán pro dalších pět vražd. V roce 1997, kdy byl propuštěn z indických věznic, uplynula promlčecí lhůta pro jeho zločiny spáchané v Thajsku.

Sobhrajova svoboda neměla dlouhého trvání, když se vrátil do Nepálu, kde byl v roce 2003 zatčen za vraždy dvou turistů, kanadského batůžkáře Laurenta Armanda Carrièreho a Američanky Connie Joe Bronzichové. Byl držen ve věznici se zvýšenou ostrahou v Káthmándú, kde si za tyto brutální vraždy odpykával dva souběžné 20leté tresty.

Po 19 letech strávených za mřížemi v Nepálu nabral osud Charlese Sobhrajho překvapivý obrat. Nejvyšší soud Nepálu nařídil jeho propuštění ze zdravotních důvodů s odvoláním na jeho věk a dobré chování. 23. prosince 2022 vyšel Sobhraj z vězení, opět jako svobodný muž.

Po deportaci do Francie přiletěl spolu s šokovanými spolucestujícími do Paříže komerčním letem, čímž skončila jeho dlouhá cesta brutálních zločinu. Ačkoli má zakázáno vrátit se do Nepálu na příštích deset let, jeho propuštění vyvolává otázky o spravedlnosti a dopadu jeho zločinů na rodiny obětí.

Příběh zločinů Charlese Sobhrajho a jeho schopnosti uniknout dopadení uchvátil svět. Jeho proslulost inspirovala vytvoření úspěšného seriálu BBC a Netflixu „The Serpent“, který se ponoří do mrazivých detailů jeho vražedného řádění. Seriál sloužil jako připomínka hrůz způsobených Sobhrajem a houževnatosti těch, kteří hledali spravedlnost pro jeho oběti.

Zatímco si Sobhraj užívá nově nabyté svobody, otázky stále přetrvávají. Kolik životů skutečně vzal? Bylo více obětí, které zůstaly neidentifikovány? Plný rozsah jeho zločinů se možná nikdy nedozvíme. Propuštění Charlese Sobhraje však slouží jako připomínka důležitosti spravedlnosti a pokračujícího hledání pravdy pro rodiny a blízké, kteří byli postiženi jeho ohavnými činy.

Jméno Charlese Sobhraje bude navždy spojováno se strachem a nejtemnější stránkou lidství. Jeho schopnost manipulovat, podvádět a zabíjet zanechala na tzv. hippies stezce v Asii stín strachu a zničené životy. Ačkoli mohl dlouhá léta unikat spravedlnosti, jeho dopadení a následné propuštění slouží jako připomínka toho, že i ti nejprohnanější zločinci budou jednoho dne čelit následkům svých činů.

V době, kdy svět přemýšlí o činech Charlese Sobhraje, je třeba pamatovat na oběti a jejich rodiny, které stále usilují o uzavření případu a spravedlnost. Příběh „Hada“ bude navždy sloužit jako mrazivá připomínka hloubky, kam až může lidské zlo dosáhnout, a odolnosti těch, kteří bojují za jeho odhalení.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:
Hippies

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz