Hlavní obsah
Lidé a společnost

Děti si stanovily, že Halloween ano. Při koledování ale mlčí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Petr Tošek

Halloween…

1. 11. 15:32

Většina dospělých si přelom října a listopadu spojí s Dušičkami, ti starší i s dopravními zácpami cestou na víkend, když se jelo „na hroby“. Dnešní děti předpubertálního věku se nebály pojmout situaci jinak a za svůj vzaly svátek Helloween.

Článek

To se pravděpodobně už nezmění a možná, že časem budou Dušičky zapomenuty. Vyčítat jim to není důvod, generace současných dětí žije v jiném prostředí a řeší úplně jiné problémy, než jaké měly generace předešlé. Když jim nerozumíme, nemusí to být hned „protože jsou sněhové vločky“, ale třeba taky proto, že používají víc anglicismů, než známe.

Tak se poslední říjnová noc stala i u nás halloweenskou, takže můžete potkávat děti v maskách strašidel. Zajímavý je ale samotný průběh celého aktu – běžný postup ve Spojených státech je takový, že děti vyzvou obyvatele domu slovy „trick or treat“ k tomu, aby jim dal sladkosti nebo i malou hotovost. To je ten „treat“, kterým se vykoupí z možnosti „trick“. Ta představuje ne úplně vážně míněnou hrozbu. I když americká mládež se nebojí případně hodit na dům vajíčko a ani namotáním toaletního papíru do větví stromu nebo jeho hození na střechu jim není cizí.

V Čechách však jasný překlad výzvy, aby si oslovený obyvatel domu vybral svůj halloweenský osud, zatím chybí. Protože jsem měl možnost při venčení psa děti slavící Halloween vidět, zajímalo mě, jak se situací naloží. Trochu mě zklamaly. Po zazvonění na dům označený svítící dýní pozdravily a čekaly, co se stane. Obyvatel domu taky čekal, a po chvilce mlčení se situace uzavřela rozdáním čokoládových tyčinek. Děti poděkovaly a šly zazvonit, pozdravit a mlčet o dům dál. Situace je tedy jasná: celospolečensky si musíme ustanovit, jak přeložíme „trick or treat“. Jinak budou děti chodit „trikortrítovat“. Vyřešit se to musí, jedná se přece o děti. A o ty by každé společnosti mělo jít v první řadě.

Příjemné rozjímání během Dušiček všem!

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz