Hlavní obsah
Názory a úvahy

Sprosté zisky Agrofertu aneb, jak konzervativní ODS kritizuje kapitalismus

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Seznam.cz
28. 8. 13:21

Pan premiér Fiala ve čtvrtek na Zemi živitelce opět předvedl, že řešení cen potravin vládu opravdu nezajímá. Jediné k čemu potřebuje pořád omílat je, aby nám ukázal, kdo je tady ten hlavní Satan. Kupodivu to je Babiš a jeho Agrofert!

Článek

Pan premiér na agrosalonu, kam politici jezdí děkovat zemědělcům za jejich neúnavnou práci při dobývání darů naší země, nikomu rozhodně neděkoval. Místo toho nám předvedl vskutku zajímavý obraz. Na tiskové konferenci po jednání s potravinářskými podniky, které ty předražené jogurty a vodňanská kuřata vyrábí, předvedl výstup hodný pravicové konzervativní strany.

Téma cen potravin se už v podstatě rok točí pořád dokola a přestože do obchodů vyrazila komanda již exministra Nekuly, který mnohokrát vztyčil varovný prst, pořád si lidé svoje platební karty při nákupech základních potravin pořádně obrousí. Pan premiér ale již na zahájení letošního agrosalonu prohlásil, že ceny potravin budou klesat, protože v to věří. Protože firmám klesajínáklady a loni si vydělaly dost, tak už teď prostě vydělávat podle něj nemají a ceny půjdou dolů.

To byla ale jen maláo chutnávka toho, co přišlo vzápětí. Na tiskové konferenci po boku předsedy Senátu za pravicovou konzervativní ODS Miloše Vystrčila začal rozvíjet vskutku brilantní ekonomickou teorii. Firmy si loni nahrabaly, až to není hezký a ještě si stěžovaly, že měly drahou elektriku. Za to jim teď vláda, aniž by to nějak veřejně oznámila, prostě škrtla dotaci, o které jim ještě loni vesele říkala, že si o ni můžou žádat. To je ale jen drobnost. Netrvalo to dlouho a konzervativní premiér z pravicové strany po boku pravicového předsedy Senátu začal mluvil o tom, že zlevňuje cukr nebo máslo a že je opravdu odporné, jak si všichni loni nahrabali. Nikdo ho ani nemusel nabádat, aby řekl jméno a přišlo to: Může za to Babiš! Kdyby totiž chtěl, lusknutím prstu ty potraviny zlevní.

Docela by mě zajímalo, jestli si při zakládání ODS v kuchyni u Klausů pan prezident pomyslel, že jednou bude premiér za jeho konzervativní pravicovou stranu kritizovat, že firmy vydělávají peníze. U toho se také pan premiér nezastavil. Řekl jim také, že by je tedy měliy investovat a hlavně tím zlevnit ty potraviny. Takhle brilantní ekonomickou analýzu od člověka s profesorským titulem čekal jen málokdo. Už jen představa, že Babiš prostě nakráčí do Vodňanské drůbeže, přepíše tam cenovky a řekne, teď to bude takhle, protože sem to řek, je docela absurdní. Ale když to řekne předseda strany, která tady má bojovat za volný trh a hospodářskou soutěž, je to poměrně k smíchu. Ještě kolem toho tedy šaškují lidovci, ale ty ještě před pár lety sekundovali Babišovi, takže je jen vítr zavlál zrovna na jednu stranu.

Nevadí, pan premiér tomu stejně sám nevěří. Celá debata o cenách potravin se očividně smrskla na překřikovanou mezi Fialou a Babišem, kdy premiér šéfovi ANO nadává, že má drahá kuřata a ten zas opačným směrem nadává, že Firala dostatečně nezastropoval ceny energií nebo bůhví co. Nabízí se jediná otázka, zda se tím něco vyřeší. I kdyby opravdu Babiš začal přepisovat ceníky ve firmách Agrofertu, rozhodně by to neznamenalo, že najednou bude všechno levnější jenom proto, že si to tak ODS představuje. Házení hnoje z jedné strany politického ringu na druhou lidem rohlíky opravdu nezlevní.

Ještě se také nabízí zamyšlení, jestli je opravdu normální veřejně házet hnůj na firmu, která zaměstnává v Česku asi 20.000 lidí. Jak moc normální by asi lidem připadalo, kdyby předseda vlády Babiš chodil do televize a tam vykládal, jaký jsou třeba ve Škodovce šmejdi, že nám prodávají drahé Fabie a že už nahrabali dost, tak by měli zlevnit.

Celý tenhle bizarní dadaistický obraz konzervativní ODS dokresluje to, že na celé Zemi živitelce dokázal nejvíce při smyslech být Václav Klaus, který vládě vzkázal, že by se měla vykašlat na nepřetržitý boj s Babišem, jinak české zemědělství zlikviduje a hledat příčiny inflace u jednoho subjektu na trhu je prostě nesmysl.

Celétohle tažení ODS proti Babišovi tak dost možná skončí, jak by řekl pan Klaus, nevýhrou.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz