Článek
Na to, že debata o manželství pro všechny jako magnet přitahuje bizarní vyjádření všeho druhu, si už lidé v Česku nejspíše zvykli. Dříve třeba vyjádření o tom, že homosexuálové jsou devianti, zazněla třeba od Jaroslava Foldyny z SPD, který sám v roce 2018 chtěl muži demonstrujícímu proti jeho kamarádům Nočním vlkům podle jeho slov „dát jazyk“. Do vedení na pomyslném žebříčku homofobie se ale v poslední době s velkým náskokem tlačí lidovci.
Veřejnost se v poslední době mohla například seznámit s panem poslancem Hellerem, o kterém většina lidí pravděpodobně nikdy neslyšela. Stačilo ale stoupnout si na pultík v Poslanecké sněmovně a v debatě o manželství o všechny začít vykládat, že kuřecí je kuřecí a hovězí je hovězí.
Po hovězím přišel incest
Netrvalo to dlouho a lidovci mají již další pořádný zářez. Tentokrát se lidu na sociální síti X poslanec Ondřej Benešík táže, zda tedy manželství pro všechny znamená, že si bratr bude moci vzít svou sestru. Oku pozorného čtenáře nemůže uniknout, že to ani jaksi nedokázal správě napsat, ale to lze připsat zápalu v boji za udržení tradiční rodiny. „Manželství pro všechny? Bude si tedy bratr vzít svou sestru,“ píše poslanec.
Tento další jistě památný výrok z úst lidoveckých politiků navazuje na poněkud širší zamyšlení předsedy sněmovního Výboru pro evropské záležitosti. Na síti se nejdříve pochlubil snímkem, kde je podle něj svět jistě stále v pořádku.
Hodová chasa na obědě. Nejstarší syn je stárkem. Úplně normální hody na Slovácku. Holky jsou holky s kluci jsou kluci. 76. pohlaví nikdo neřeší😉 pic.twitter.com/fHDGMEIwET
— Ondřej Benešík (@BenesikOndra) September 17, 2023
Ono by možná nebylo od věci zamyslet se nad tím, jestli to neřeší hlavně lidovci. Výraz 76 pohlaví často používají lidé nebo politici, kteří se homofobií příliš netají.
Pan poslanec by se možná mohl zamyslet, jak může být třeba gayům, které jejich rodiče nutili nosit kroje, aby „kluci byli kluci“. Jeden z nich se o svoje zážitky z krásného světa plného lásky na Moravě podělil:
Roky jsem byl součástí chasy, hrál jsem tuhle hetero roli pana Benešíka, ale v hlavě jsem to řešil pokaždé. Bylo to o to bolestivější, oč víc jsem ty hody měl rád. Přesně kvůli "takovým" jsem se se svým klukem líbal po tmě a bokem, aby mě u toho neviděli v kroji. @FilipTitlbach https://t.co/FGREtLzRrj
— Teplak_z_Brna (@TeplakzBrna) September 17, 2023
Přelidovcováno
Lidovci jsou dnes strana, která je Poslanecké sněmovna zastoupena v mnohem větší míře, než je jejich reální podpora. Bez koalice SPOLU by se možná do Sněmovny ani nedostali, ale mají 23 poslanců. Očividně se rozhodla minimálně část z nich veřejnost přesvědčit, že tam nemají co dělat. A docela se jim to daří, stačí se podívat na poslední volební průzkumy.
O co jim jde?
Možná by si vážení lidovci mohli začít všímat něčeho jiného než homosexuálů a manželství pro všechny. Jako totální drzost vůči vůči LGBTQ je jejich vlastní návrh novely zákona o registrovaném partnerství. Tuto snahu také například iniciativa Jsme fér ihned označila jako něco, co má naopak stejnopohlavnímu manželství vlastně zabránit.
Jako vrchol bizáru pak působí to, že spoluautorem novely je lidovec Jiří Navrátil, který loni veřejně oznámil, že je gay. V kontextu toho, co jeho strana předvádí, to působí asi tak, jako by se černoch v 50. letech přidal ke Ku-klux-klanu.
Dalším vrcholem lidovecké drzosti a pokrytectví je také jejich hlasování pro to, aby se manželství muže a ženy dostalo do Ústavy. Možná by se lidovci mohli zkusit zamyslet nad tím, zda kvůli čtyřprocentní menšině z nich po příštích volbách může být dvouprocentní strana.
Rovné sňatky a jejich zákaz v Ústavě. Jak se hlasovalo v @snemovna? Zákon o rovných sňatcích postoupil před prázdninami do druhého čtení, bohužel však ne jako jediný. Spolu s ním prošel prvním čtením také návrh, který by zakotvil v Listině základních práv a svobod manželství 🧵 pic.twitter.com/7gofWYYQaC
— Jsme fér (@JsmeFer) September 18, 2023