Hlavní obsah
Názory a úvahy

Politický marketing. Je prodávat politiky horší než prodávat jogurty?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Pixabay

Sociální média

13. 1. 15:45

Co je větší ostuda – dělat markeťáka SPD, nebo nejmenovanému fastfoodovému řetězci? Podle mě to je zhruba nastejno a ukážu vám, proč nejsou dopady politického marketingu o nic horší než toho „normálního“.

Článek

Říká se, že prodávat politiky je stejné jako prodávat jogurty. Podle mnohých má ale „prodej“ špatného politika na příjemce reklamy daleko závažnější dopad než prodej špatného jogurtu.

Nemá!

Ano, prodat většině českého elektorátu takového Jaroslava Baštu by asi byl větší průser, než přinutit Čechy jíst jahodovu Jogobellu na úkor borůvkového Florianu, ale je v obecné rovině politický marketing z pohledu dopadu na „konzumenta“ opravdu o tolik horší než ten „normální“?

Vezměme si třeba klienty, které chce mít v portfoliu každý markeťák. Velké fastfoodové řetězce, výrobce slazených nápojů nebo vývojáře populárních videoher.

Mezi dopady těchto značek na „cílovku“ patří civilizační choroby jako cukrovka a obezita, nejrůznější závislosti, skolióza nebo zhoršující se zrak a sociální dovednosti…

To jsou efekty, které mají na kvalitu života „voličů“ zásadně horší vliv než to, kdo zrovna předsedá vládě, nebo kdo sedí na Hradě.

Nevěřím tomu, že je z pohledu jedné strany (nebo jednoho prezidenta) možné prosadit v zemi takovou politiku, která by na její občany měla horší reálný dopad, než populace většinově složená z líných, tlustých a nemocných lidí, kteří se nezvednou od telky nebo od sociálních sítí.

A to ani kdyby na ministerstvu školství seděl Tomio, nebo na ministerstvu zahraničí „Flákanec“. Prostě ne.

Někdo by mohl namítnout, že když si někdo nechá prodat nezdravý životní styl, tak je to jen jeho problém, zatímco pod vládou „nezdravé“ strany musí žít i ti, kteří si ji nezvolili.

Ok, ale jestli si někdo vážně myslí, že by Fiala „zvládl covid“ výrazně lépe než Babiš nebo že by Babiš „zvládl Ukrajinu“ výrazně lépe než Fiala, tak je blázen.

To, že se jeden rok zvýší o dvacet procent státní dluh, s jehož splacením stejně nikdo na světě nepočítá, nebo že se budu muset na dovolené trochu zastydět za svého prezidenta, kterého tam ale stejně nikdo nezná (víte, jak se jmenuje prezident Finska?), mi vlastně může být celkem jedno.

Na druhou stranu – víte, co se stane, když vašemu dítěti, které má v patnácti letech o třicet kilo víc, spolužáci svými posměšky zdevastují psychiku?

Bude celý život nesebevědomý, nešťastný a naštvaný, takže ve finále bude stejně volit toho Flákance, ať už ho bude „prodávat“ kdokoli, a možná zemře dřív než vy. Pravděpodobně o samotě.

Tomu já říkám tragédie a jen doufám, že „strany dobra“ (né že by dnes existovaly) budou mít tou dobou lepší politické marketéry než „strany zla“.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz