Hlavní obsah
Prezidentské volby

Děti v zajetí prezidentských voleb

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: unsplash.com
21. 1. 18:02

Prezidentské volby se nevyhnuly bez reakcí naší budoucnosti, tedy dětí a mladistvých. I těch, kterým je politika lidově řečeno ukradená.

Článek

Právě proto, že mladí nemají příliš velký zájem o politiku a nikdo se na jejich pohled přímo neptá, musíme zabrousit do světa, ve kterém žijí - škola a internet.

Studentské volby

18. ledna proběhlo 2. kolo studentských voleb, kde se i nezletilí středoškoláci mohli vyjádřit, koho by na Hradě rádi viděli. Výsledek je více než jasný. Téměř z 86 % by to byl generál Petr Pavel a přes 14 % poslanec Andrej Babiš.

Sociální sítě

Poměrně výraznějším obrazem mladší společnosti je internet, konkrétně sociální sítě. Těm se nevyhnuly ani volby a prezidentský obsah zde trhá rekordy.

Fotografie, kde je v populární aplikaci BeReal vyfocen Pavel s Nerudovou má na Instagramu přes 170 tisíc lajků a 1200 komentářů, což je na české poměry extrémní nadprůměr. Pro představu, nejpopulárnější fotka Andreje Babiše má přes 16 tisíc lajků.

Právě Danuše Nerudová nasbírala na svém instagramovém účtu přes 180 tisíc sledujících a Petr Pavel přes 300 tisíc. Babiš se zde opět drží při zemi s více než 80 tisíci sledujícími.

Co je ale u mladých nyní oblíbenější než Instagram? TikTok. Aplikace, která ovládla svět sociálních sítí - a politika se vecpala i sem. Pravděpodobně nejpopulárnější video týkající se prezidentské volby 2023 je reakce Petra Pavla v superdebatě CNN Prima News, kde řekl, že by byl Tomio Okamura v roli ministra školství nejen bezpečnostní riziko ale i mravní ohrožení výchovy mládeže. Video nasbíralo přes 130 tisíc lajků, což je český nadprůměr i u nepolitického obsahu.

Další video ukazuje reakci samotného Okamury, kritizující tento Pavlův výrok, však se slovy že ohrožením jsou voliči SPD. V tu chvíli ho přerušila moderátorka, že Pavel řekl konkrétně o Okamurovi, že je ohrožením mládeže. Poté ve videu následují sestříhané záběry na Pavla s hudbou. Video má téměř 120 tisíc lajků.

Podobná videa zde byla oblíbená i před 1. kolem ale zejména s Danuší Nerudovou, která právě na mladé ve své kampani cílila na což možná podle jejího výsledku doplatila. Nerudová má na TikToku i svůj oficiální účet s téměř 100 tisíci sledujícími.

Zajímavé je, že žádný Pavlův obsah na TikToku není vytvářen jeho týmem, ale fanoušky, jak tým uvedl. „TikTok nepoužíváme, protože Petr Pavel dlouhodobě upozorňuje na rizika spojená s čínskými technologiemi a působení čínského vlivu v Česku.“

Videa s Andrejem Babišem tu tolik oblíbená nejsou, ale pokud ano, tak v negativním smyslu, ač účet podporující bývalého premiéra má přes 50 tisíc sledujících.

Pro Pavla nebo proti Babišovi

Otázkou je, zda popularita Pavla není zapříčiněna nenávistí k Babišovi. V 1. kole to tak být mohlo a mládež jako ikonu brala profesorku Nerudovou, která by se hlavou státu stala ve studentských volbách už v 1. kole se ziskem 54 % hlasů. Naopak Pavel dostal překvapivě jen necelých 26 % hlasů. Dle obsahu který mladí po 1. kole hltají lze usoudit, že za svého spasitele už berou Petra Pavla.

Co všechno mládež k Pavlovi táhne nevíme. Vnímají ho jako autoritu, vzor, dominantního vojáka nebo moudrého starce který jim bude naslouchat? Ať je to cokoliv, láska mladých k Pavlovi nebude zásluhou nenávisti k Babišovi, ač jí u některých může ještě více podpořit. Ve většině populárního obsahu s Pavlem totiž není Babiš vůbec zmíněný a zaměřuje se jen na samotného Pavla.

Rozhodnou mladí volby?

Jak bylo zmíněno, mladí nejsou disciplinovaní voliči, což však neznamená, že k volbám nechodí. Ve sněmovních volbách 2021 rozhodli o vítěztví koalice SPOLU, kterou s Piráty a Starosty právě mladí volili nejčastěji. Podle průzkumů i výsledků 1. kola je zřejmé, že bude rozhodovat každý hlas. A může to být právě hlas mladých nevoličů, kterou může i nepřímá nadějná kampaň a samotná osoba Petra Pavla přimět k urnám přijít.

Mládež má o tyto volby očividně zájem a je jasné, že se chtějí dalších 5 let ve třídách dívat na portrét právě generála Petra Pavla.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz